בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מגלגל כסף 

מגלגל כסף

 
 
אמיר עמרמי

מסתבר שגם משפחה זה עסק. כך לפחות טוען אלון גל, הקואצ'ר מהריאליטי "משפחה חורגת". בראיון הוא מחלק טיפים לסטודנטים ולרוכשי דירות, אבל "עד שבנאדם לא ייקח אחריות על עצמו, שלא יבוא בטענות שאף אחד לא לוקח אחריות עליו"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אדוני המאמן. אלון גל (צילום: יוני המנחם)
 אדוני המאמן. אלון גל (צילום: יוני המנחם)   
זה נראה כמו פיתרון קסום. למשפחת פלוני יש מינוס גדול כאורך הגלות, והוצאות חודשיות כאילו שבבית מנוהל מפעל תעשייתי ברמת ייצור של שלוש מדינות. המצב נראה גרוע ואז מגיע המושיע מהדלת. אלון גל. רם קומה, חטוב, בעל מצח בוהק שאומר שאולי אצלו הפיתרון.

זה מה שקורה ב"משפחה חורגת", הריאלטי של "רשת", שמנסה לבצע מהפכות כלכליות בבתי האב בישראל. חוד החנית והמקצץ הלאומי הוא, כאמור, אלון גל (39, נשוי פלוס 2), מנכ"ל חברת תות תקשורת ותוצאות. גל משמש היום כמאמן עסקי ואישי על בסיס יומי. בעבר היה מאמן מכבי חיפה בשחייה, מאמן סוכני ביטוח, מנחה סדנאות תקשורת בארץ ובעולם ועוד. אליו מצטרפים מדי שבוע בועז אלוני, מרצה ויועץ כלכלי, ונורית רז, בנקאית בכירה ומנהלת סניף עסקי באזור המרכז בבנק הפועלים.

כשהרימו לגל טלפון מ"רשת" בפעם הראשונה הוא סירב בנימוס. "אני לא האמנתי שבפריים טיים בערוץ 2 יסכימו לקחת את התכנית לאן שאני רוצה" הוא מספר. "למקום שהוא לא ציני וצהוב, אלא ממש להעביר תהליך דרך המסך. הלכתי הביתה ואחרי חודשיים קיבלתי טלפון חוזר, שעבר למפגש נוסף ושיחת עומק, שבה דובר על חזון התכנית והתאהבתי בזה".

ועכשיו אתה מרוצה?
"מאוד. זה לקחת אנשים אחד על אחד וללכת עם האמת עד הסוף. כמובן שיש מגבלות, אין מה לעשות, לא נתנו לנו להראות את כל התהליך. עדיין יש את המימד של טלוויזיה בפריים טיים, אבל יחד עם זאת יש כאן תהליך שעובר דרך המסך ויש משפחות שזה עוזר להם".

משפחה זה עסק בעיניך?
"משפחה זה עסק לא משנה איך תהפוך את זה".

אבל עסק קם למטרות רווח, זה משהו קר בסך הכל. משפחה קמה ממניעים שונים לגמרי.
"אני לא חושב שעסק זה דבר קר. תראה לי משפחה שיכולה באמת לתפקד כשהיא לא רווחית. כשאתה מקים עסק, אתה מקים אותו כדי שהוא יהיה טוב. הרבה מאוד אנשים לא יודעים את זה. עסק שקם למטרת כסף לא יחזיק מעמד. רוב האנשים שעושים את זה לא שורדים. באופן טבעי, או הפוך ממה שאנחנו רגילים, דווקא יזמים שהקימו עסקים על מנת להגשים את עצמם ולבוא לידי ביטוי מתוך תשוקה, אלה הם שהצליחו או יצליחו להגיע למקומות נכונים".

וכל האנרגיה שהם משקיעים במפעל החיים שלהם באה על חשבון המשפחה.
"אני חושב שכאשר יזם המונע מתשוקה מביא את זה על חשבון חייו הפרטיים, מתישהו יגיב לכך, שבסוף הדרך מה שהוא עשה לא שווה כלום".

אז מה הפיתרון?
"קודם כל לתקן את הנחת היסוד שעסק ומשפחה הם לא אותו דבר. מהנקודה הזאת אנחנו מקבלים משפחות בלי איכות ובלי כסף, ועסקים כושלים בלי משפחות. אני אומר שתמיד האמת נמצאת באמצע".
 
 הפרסומות המקדימות (קאטים צעקניים של זוגות משבריים, טונים גבוהים ואגרסיביים), עשו עבודה טובה מאוד בהנמכת הציפיות ושירות רע מאוד לסדרה עם פוטנציאל מרתק. בפועל, מדובר בסדרה שבה ההטבה הכלכלית היא משנית לתהליך ההבראה והתחייה מחדש של אנשים שנרדמו על משמרתם בזמן שהחיים שלהם המשיכו לרוץ. לחייהם נכנס מאמן אישי (לייף קואצ'ר, לא חדר כושר) בשם אלון גל ומהפך להם את דרכי החשיבה באשר לניהול היומיומי שלהם את חייהם.

לביקורת המלאה >> 
באתר הבית של חברת האימונים של אלון גל מתנוססות כמה וכמה סיסמאות, שאחת מהן אומרת ש"אין זה צודק להטיל אשמה, כיוון שזה לא עוזר לאף אחד". עם זאת, אי אפשר להתעלם שהחיים בארץ מאוד קשים. אנשים מרוויחים בשקלים ומוציאים בדולרים, קניית דירה היא לפעמים שלוחה של ענף ההתאבדויות, יש כאן תרבות הלוואות שאין לה סוף וכו' וכו'. יש כאלה שהעיסוק הבלתי פוסק בסוגיית הביצה והתרנגולת, יכול לגרום להם פשוט לקום כבר ולשרוף את כל הלול.

הדיון הזה חסר בתכנית שלך.
"אני מסכים איתך חד וחלק. החיים כאן קשים, ואני באמת ובתמים חושב שהמנהיגות במדינה הזאת היא ברמה שמביישת אנשים טיפשים ביום הכי גרוע שלהם".

השאלה אם התכנית היא לא מס שפתיים לפריים טיים, בואכה שעשועון. אין את מי להאשים, המצב לא משתפר, אבל הנה פתרנו בעיה לעוד משפחה.
"בוא נניח ששנינו צודקים. המנהיגות חרא, הצבא לא מתפקד, הבנקים כולירות, הכול. אבל איך זה קשור לזה שאני לא מצליח להיכנס למשפחה אחת שמסוגלת להגיד לי את רמת ההוצאות החודשית שלה? כל מה שהתכנית אומרת, זה שאני רוצה לנסות להצביע על פיתרון. עד שבן אדם לא יהיה מוכן לקחת אחריות על עצמו, שלא יבוא בטענות על אף אחד שלא לוקח אחריות עליו. זה מטומטם לבוא לבנק בטענות שלוקח לי ריביות גבוהות, כשלא טרחתי לבדוק מראש כמה ריביות הם גובים".

"הסיכוי היחידי שזה אי פעם ישתנה, זה כשיהיו מספיק אנשים פרטיים שירצו לקחת על עצמם מספיק אחריות כדי לעשות שינוי. אבל בשביל דבר כזה חשוב היום אתה לא יכול להוציא ארבעה אנשים לרחוב. אז נמשיך לבכות על מר גורלנו עם הגרעינים בסלון, אבל אם מחר ייכנסו 30 אלף בתי אב לבנקים ויגידו 'נו מור', ויבואו ככוח צרכני מגובש, הבנקים ישנו את התעריפים שלהם כי הם עסק כלכלי. לצפות שהבנק יגאל אותי מייסורי, זה הרבה ציני מזה שהוא באמת יבוא ויעזור לי. אנשים יושבים בבית וזועקים חמאס, ומי שמתחזק זה החמאס".

ננסה כעת לגעת בשתי נקודות מרכזיות בחיים שעוברות כמעט בכל בית אב ממוצע בישראל – קניית דירה ורכישת השכלה גבוהה. אבל לא נערבב שמחה בשמחה, נתחיל עם הדירה. גל טוען שזאת יכולה להיות ההחלטה הכי גרועה או הרעיון הכי טוב, וצריך לבדוק כל מקרה לגופו.

החיידק הזה של קניית דירה לא תמיד מגיע ממניעים שקולים, אלא גם בגלל שדים מהעבר וההיסטוריה שלנו. אנשים רוצים לדעת שלא יקרה מצב חוזר בו יזרקו אותם מהבית. אין כאן עידוד לבניית פרויקטים להשכרה, למשל.
"אני חושב שאם מישהו מתנהל על פי שדים של אחרים, סופו שיתמודד עם השדים שלו. אבל לא יכול להיות שמשפחה מתחילה שמרוויחה בממוצע שבעת אלפים שקלים, תשלם חצי מזה למשכנתא".
 
ושלא יעבדו עליכם (צילום: אתר תות)
 ושלא יעבדו עליכם (צילום: אתר תות)   
כסף על שכר דירה לא הולך לאיבוד?
"וכשאתה לוקח משכנתא הכסף לא הולך לאיבוד? על כל שקל שאתה לוקח אתה תשלם שלושה שקלים. עכשיו, נגיד שכדי לקנות דירה במקום סביר, אתה תשלם משכנתא חודשית של 3,500 שקל. אם תשכור דירה באלפיים שקלים, ואת יתר הכסף שרצית להוציא תחסוך, ותרוויח עליו, נגיד, חמישה אחוזים, זה לא ייתן לך יותר ביטחון? דירה זה כלום. אלה לבנים שערומות אחת על השנייה, וקירות שצבועים לא טוב ומקבלים סדק לרוחב. זאת הרגשת ביטחון אבל אין שם כלום. ביטחון זה משהו שאדם נותן לעצמו לבד".

הרבה לא יסכימו איתך.
"אני מעולם לא התכוונתי שכולם יסכימו איתי. אני לא מספיק חכם בשביל זה. תראה, מי שיכול לקנות דירה והמצב הכלכלי שלו תומך בזה, אז שיקנה. אם למישהו יש 200 אלף דולר בצד, והוא חושב אם לקנות או לשכור, אז שיקנה אם הוא יכול. אבל יש אנשים שכדי לקנות דירה לוקחים משכנתא והולכים לגור בסביבה שהם לא רוצים, מגדלים את הילדים בסביבה שהם התפשרו עליה, וכל זה בגילאים 27-30. מתי בנאדם רוצה לחיות? תשכור דירה בסכום נמוך יותר, תחסוך, ותקנה את הדירה שלך עוד עשר שנים. מה קרה?".

מכאן נעבור להשכלה הגבוהה במדינה. אנחנו מוציאים 40 אלף שקל על לימודים, למרות שבחלק מהמקרים ההורים מממנים הכל. אחר כך אנחנו הולכים להשתכר במשכורת רעב, כשעוד אומרים לנו שאין היום מה לעשות עם תואר ראשון. והכסף, אגב, בדרך כלל לא חוזר. לגל יש מניפסט מסודר בעניין: "במסגרת הרעות שחלות אצלנו, המוסדות האקדמיים הם נושאי דגל ההזנחה והרשלנות הפושעת. הם הדוגמא לכל מה שמטופש וירוד במדינה הזאת. וזה מתחיל עוד לפני, בפסיכומטרי".

"ילדים שמשלמים עשרת אלפים שקלים כדי לקבל ציון מספיק גבוה, לומדים דברים שהם לא רוצים ללמוד כדי דקה וחצי אחרי המבחן לא לזכור את מה שהם למדו, כדי להיכנס בסוף למוסד לימודי שכל מה שאתה עושה שם זה להעתיק במבחנים, כדי להוציא ציון טוב ולשתות קפה בדשא. ואם זה לא מספיק אתה משלם 40 אלף שקלים במקרה הטוב, וזה לא מקדם אותך. תסתכל היום שבמודעות מחפשים שוטפי כלים למסעדות עם הערה של 'תואר שני מומלץ!'".

ושוב, מה הפיתרון?
"גם כאן המהפכה תתחיל בפרטי. אבל לפני זה עוד מילה על הכלל: צריך לבטל ומיד את הפסיכומטרי. לא צריך להגביל אנשים. בין כה וכה התקבלות למקום עבודה זה גם על פי יכולת וראיון אישי. במקום השנה המבוזבזת הזאת, צריך לשלוח את הצעירים האלה לשנה אחת של שירות לאומי אצל אוכלוסיות נכשלות, ולהיות חונכים של ילדים באזורי מצוקה, שאף אחד לא אישר להם לשמוע את המילה אוניברסיטה. אם זה יקרה, המדינה הזאת תעוף לא דור אחד, אלא עשרה דורות קדימה".

אז מה אתה אומר לסטודנט הממוצע?
"אני אומר שאם הוא כבר לומד, אז שיהפוך את השנים האלה לשנים הכי משמעותיות שלו. שלא ילמד בשביל התואר, אלא שיהיה פעיל באגודת הסטודנטים, שיפנה לארגונים ויבקש להיות סטאז'ר בלי שכר כדי להתפתח, שייקח קורסים להתפתחות אישית. אנשים צריכים להיות הרבה יותר יצירתיים".

עוד לא נגענו בשיקולים לקניית רכב, ליסינג או לא ליסינג, הצרות עם מס ההכנסה, הביטוח הלאומי, מס ערך מוסף, מס ערך בלי מוסף ומס ערך מכל סוג. אבל אפשר להשאיר משהו לשיחה על העונה השנייה, שלדברי גל, עוד תגיע.

אתה מרגיש סלב בהתהוות לאור החשיפה שלך על המסך?
"כולם פונים אליי ברחוב, וכמו שאמרתי, חששתי מזה מאוד. אני אדם מאוד פרטי וגומחתי אפילו, אבל בסוף התבדיתי בחששותיי לחלוטין. עם ישראל מקסים. אנשים באים ואומרים תודה, אומרים מילה טובה, ואני עמוס ורצוף אהבה מכל כיוון. אני מודה לאלוהים על הזכות הזאת, בלי ציניות. זה מרגש והאנשים מקסימים. באמת שזכיתי".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by