בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
פותחים שנה  

פותחים שנה

 
 
אמיר עמרמי

ארצי, רביץ ואיינשטיין עם סינגלים חדשים. מה מהם יישאר אתנו אחרי 2007?

 
 
 
 
 
 
 
 
 

יזהר אשדות – כביש לכיוון אחד (4:28)

מילים: צוף פילוסוף ויזהר אשדות
לחן: יזהר אשדות

בפברואר 2006 העלה יזהר אשדות בכורה חגיגית למופע "הלילות שלנו", בציון 11 שנים למופע הקאלט שלו בהארד רוק קפה. במופע, שהיה אמור להיות אקוסטי, אשדות ברח מדי פעם לגיטרה החשמלית - מה שסיפק לנו בסופו של דבר מופע רוק נהדר. אז מה אם היה רשום "אקוסטית" על העטיפה?

כל ההקדמה הזאת היתה כדי להציג בפניכם שיר חדש של אשדות, שיוצא בימים אלה, לקראת צאת אלבום האוסף הראשון שלו, שייקרא – אל תהיו מופתעים – "הלילות שלנו". אשדות מנהל קריירת סולו בעשור האחרון, לא רק כזמר, אלא גם כאחד המפיקים הכי מבוקשים בארץ. הוא עובד עם אמני הפופ הצעירים והמבוקשים בשוק (הראל סקעת, למשל) ובמקביל מפיק אלבומים לזמרים ותיקים (נורית גלרון, למשל. תבדקו את האלבום הנהדר האחרון שלה).

אשדות בעיניי הוא מפיק מדויק מאוד, שיודע מה הוא רוצה מוסיקלית לאורך כל הדרך. אחד שאף פעם לא מאבד את זה. לפעמים זה מדויק מדי. דווקא בהופעות החיות שלו הוא נשמע משוחרר וזורם הרבה יותר. "כביש לכיוון אחד" הוא חזרה לימי הרוק של אשדות, ומעורר געגועים עזים לתיסלם. באוסף הראשון שלו ייכנסו עוד שני שירים חדשים. הלוואי כאלה.
 

אריק איינשטיין וגיא בוקאטי – שוב אותו העצב (3:07)

 
מילים ולחן: גיא בוקאטי

כמעט שנה עברה מאז "רגעים" עם פיטר רוט, וכעת איינשטיין עובד בשקט על אלבום חדש עם המוסיקאי גיא בוקאטי. מצד אחד, יש להעריך את החיבור של השועל הוותיק הזה (איינשטיין) עם מוסיקאים צעירים (רוט, בוקאטי). מצד שני, ההתנהלות המקצועית שלו פשוט צובטת בלב. הכל שקט מדי - לא שומעים אותו, אי אפשר לראיין אותו, הוא לא מופיע. נכון, אלה תלונות ישנות, וסליחה אם אני נשמע כמו פולנייה, אבל כשמדובר באייקון כמו איינשטיין, אפשר בהחלט להבין את זה.

באוקטובר האחרון יצא הסינגל "רגע לפני", ראשון מתוך האלבום החדש שבדרך. "שוב אותו העצב" הוא השני מתוכו, ונדמה שהכיוון האקוסטי והרגוע של האלבום כבר מובן. בוקאטי מבקש להוציא מאיינשטיין משהו דומה למה שרוט הוציא ממנו בשנה שעברה, אבל הפעם מהכיוון שלו. פחות גיטרות-בס-תופים, ויותר אקוסטי. בלדות יפות, מלודיות פשוטות ונוגעות. "אתה אומר לה לא יודע, ונמרח על הכורסה, החיוך שלך נראה כמו סיבה שנהרסה, שוב אותו העצב דופק לי בחלון, למה הוא בא בעצם, אנ'לא פותח לו היום".

כתיבה יפה, לחן פשוט, פזמון שנשאר איתך מיד אחרי ההשמעה הראשונה. אבל זה הולך, כנראה, להיות עוד אלבום של אריק. באמת שסליחה אם אין כאן נימה ביקורתית מדי, כי אין יותר מדי מה לומר. האלבום הזה ייצא, אנחנו נגמע אותו, וזה יסתכם בזה. אולי מישהו ישמע אותנו, וישכנע אותו לשחרר קצת (הופעות? משהו?)
 
 

יהודית רביץ – עיר קטנה (4:19)

מילים ולחן: יהלי סובול

"יהודית רביץ שרה יהלי סובול" - זאת כנראה אחת הכותרות שראיתם בשבועיים האחרונים. מאז הראיון שלה בערוץ 2 עם רינה מצליח, שיחררה יהודית רביץ סינגל ראשון מאלבום חדש שייצא בקרוב, שש שנים אחרי "געגוע". הגעגוע עודנו גדול, ותמיד אפשר לפנק אותו בהופעות הנפלאות שלה בכל שבוע (תבדקו, היא מופיעה בלי הפסקה).

החיבור בין רביץ לסובול נשמע מבטיח, אבל התוצאה הסופית מעט מאכזבת. הטקסט של יהלי סובול נהדר - סיפור מיוחד, אפילו מרגש. אבל יש פער גדול בין הטקסט ללחן הפשוט, שלא עושה עימו חסד. לא שיש משהו רע בלחן פשוט, אבל נדמה שהייתה כאן כוונה ליצור פזמון קליט, שלא מצליח להוציא מיהודית רביץ את מה שהיא רגילה לתת. לא הייתי משנה מילה בטקסט, אבל הייתי שולח את הלחן לבילוי מפנק בספא מוסיקלי, מוסיף לו קמצוץ של עניין.
 
 
 

שלמה ארצי – האמיתי (4:47)

מילים ולחן: שלמה ארצי

רביץ, אשדות, איינשטיין ועכשיו גם ארצי. נדמה ש-2007 הולכת להיות שנת הקאמבק של כולם. השאלה היא מי מהם יציג מוסיקה טובה ואיכותית שתישאר איתנו מ-2008 וצפונה. שלמה ארצי משחרר סינגל ראשון מהאלבום החדש שלו שייקרא "שפויים" (הד ארצי). האם יישאר מזה משהו? בואו נבדוק.

אבל קודם כל נעשה חסד עם האיש: אין מקבילה בעולם לשלמה ארצי. זאת קביעה מעניינת ששמעתי ממוסיקאי מאוד מוערך שלא נחשוף את שמו. יש בזה משהו. הוא באמת קומפוזיטור ענק, ולפחות עד "ירח" (כולל, בסדר), הוא נחשב לכותב בחסד. אחר כך התחילה הדעיכה, ואני אישית עוד לא סולח על החיבור האיום בינו לבין שלום חנוך (אז זה הצליח כלכלית, אז מה?).

"האמיתי" החמוד מצליח לספק את הסחורה. אבל את התואר "חמוד" בקושי הצלחתי לגרד. הטקסט סביר: "חבק שוב את הוריך, את חבריך, אל תעזוב, תפליג אוניותיך, את כל היום, עד קו החוף, תלך יחף בלובי, אל תילחם, כשיש ברירה, תו לה לשתות לך ת'שוקו, בתוך דירה שכורה". זה היה יכול לעבוד חזק בתור הפרסומת הבאה לדיאט קולה. בתור שיר חדש זה פחות מעניין. העיבוד הווקאלי, החזרות בטקסטים, ליין ה"נה, נה, נה" באמצע וכו' - הכל די מוצה. זה נשמע כמו שיר שהוא כבר הוציא פעם.

נכון, אין מקבילה לארצי בשום מקום, אבל הייחודיות הזאת איננה גושפנקא לאיכות. נהיה בקשר בסינגל הבא.
 
 

איריס ועופר פורטוגלי – השירים תמיד עליך

מילים ולחן: איריס פורטוגלי

הנה לכם צמד מוסיקאי אמיץ שכנראה לא יעבוד בקרוב על קלטת ילדים, או ינפק לכם כותרות חמות בצהובונים, אבל חי את האמת שלו. מאז שיצאו למופע הגוספל שלהם (שאליו צירפו לאחרונה את דני ליטני - מומלץ), הפורטוגלים עושים את מה שהם אוהבים, והקהל שלהם אוהב את זה בחזרה.

בלי יותר מדי באזז יחצני. פשוט מוסיקה לאוזניים. בימים אלה הם משחררים סינגל חדש יחד עם מקהלת הגוספל. הטקסט מלוטש מדי וקצת חסר זהות, ונדמה שבישיבות ההפקה גרעו ממנו קצת לטובת המוסיקה, כי המוסיקה כאן היא העניין המרכזי. המילים כאן הם רק על הדרך. הביצוע של השיר מצוין, אבל הצד החזק של הפורטוגלים, לפחות מההתרשמות שלי, הוא לאו דווקא החומרים המקוריים, אלא הביצוע פרופר. הם כבר רצים שש שנים עם המופע שלהם, ועכשיו הם בדרך לאלבום חדש, שיכלול עיבודים חדשים ליצירות ג'אז מוכרות ורצועות אינסטרומנטאליות. אני מהמר שזה יהיה יותר מעניין מהסינגל הזה.
 
 

Ocean - אלה לורן (3:50)

מילים ולחן: אלה לורן

שש שנים חלפו מאז נפטרה הזמרת והיוצרת אלה לורן ז"ל ממחלת הסרטן, כשהיא בת 27. בני משפחתה הנציחו את זכרה דרך אתר "מומה", ובימים אלה, אחרי עבודה מאומצת, יוצא הסינגל הראשון של אלה לרדיו. המוסיקאי תומר בירן לקח את ערוצי השירה של השיר שהוקלט בזמנו על ידי אלה, עיבד אותו מחדש, ואף העצים את הכל עם הקלטת כלי המיתר של התזמורת הסימפונית של פראג.

אלה חתמה לפני מותה על הסכם הפצה עם חברת אן.אם.סי. אילו חיה היום, הייתה בת 34, ואולי בדרך לאלבום שלישי. זה צובט, זה כואב, אבל אפשר להתנחם בכך שאמנים יכולים להנציח את עצמם דרך האמנות שלהם. "האדם הוא בר חלוף", אמר הרופא היווני היפוקרטס והוסיף "האומנות היא בת אלמוות". אמן.
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by