בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
התגלות ספרותית 

התגלות ספרותית

 
 
לילך וולך

"גבירתנו של היער" בונה מארג יפהפה של עלילות משתלבות ושומר על המתח הסיפורי שבין אמונה לאתאיזם עד לסופו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עטיפת הספר
 עטיפת הספר   
"אף אתאיסט, חשבה, אינו איתן בדעתו. אפילו כאשר הוודאות כמעט מלאה, הספקות שנותרו היו מבהילים: אש וגופרית, גייזרים של להבות, האפיפיורים של דנטה התחובים בחורי מרתפו של בעל זבוב כשראשיהם כלפי מטה ורגליהם באוויר. איום ונורא. מחריד. (...) אז מה זה משאיר לנו? כלום, כנראה. הדבר היחיד שיהיה לי לומר להגנתי בשער של פטרוס הקדוש הוא, סליחה, העדפתי את מקסיקו והמדע, דרווין ומרגריטות." ("גבריתנו של היער" עמ' 348-9)

הטקסט שלעיל, שדיוויד גוטרסון שם בפיה של קרולין, הוא בעצם תמצית האמביוולנטיות של "גבירתנו של היער" – כולנו אתאיסטים במידה זו או אחרת, ובה בעת מפוחדים מחוסר האמונה שלנו עצמנו. אל תוך החרך האפל הזה, מסתננות שלל תופעות שמרחיבות ומצמצמות את תהיות האמונה הפוסט מודרניות.

אן הולמס היא מלקטת פטריות שברירית, מנוזלת תמידית, נטולת כריזמה. לא מי שהייתם מצפים שתזכה להתגלות אלוהית ספונטנית על ידי לא פחות ממרי הבתולה. ובכל זאת, כטבען הנסתרות של דרכי האל, חווה דוקא אן, הנערה שברחה מהבית לאחר שנאנסה על ידי החבר המתעלל של אמה, התגלות אלוהית, ולא אחת בודדת. ההתגלויות הללו עושות להן כנפיים, ועדת מאמינים מיואשים וספקנים, מתלווה אל אן ומשתכנעת יותר ויותר באמיתות התופעה.

גוטרסון מנווט במיומנות בין תודעות שונות המקיפות את אן, ובורא לכל אחת מהן מערך שלם, מורכב ומשכנע של מניעים, ספקות, תשוקות, ותקוות. האב קולינס הצעיר, שנאבק עדיין בכבלי התפקיד וברצונות הסותרים שלו, רוצה להאמין לאן בכל מאודו, אך במקביל, מוצא עצמו נמשך אליה כגבר אל אישה צעירה. טום, חוטב העצים המיוסר, מבקש לגאול את נפשו ואת גופו המרוסק של בנו הצעיר, דרך אן. וקרולין, הסנשה פנשו מרצון של אן, מוצאת לעצמה הזדמנות להיות האמרגנית הכי מבוקשת, אך נשארת מבוצרת בעמדותיה האתאיסטיות ומנהלת את האירוע כאילו היה קרקס עליז, עד לסופו הטרגי.

דיוויד גוטרסון בונה מארג יפהפה של עלילות משתלבות, ושומר על המתח הסיפורי עד לסופו – האם אן היא צרכנית תרופות אנטי אלרגניות שדעתה השתבשה עליה? או שמא היא באמת שה האלוהים במלוא התגלמותו הנוצרית – צעירה, מיוסרת, מורעבת, חולנית וקורבנית?

גם הקורא הספקן והציניקן ביותר, לא יכול שלא לייחל לחסד שטמון בחיים מלאי משמעות עבור אן הולמס האומללה, ודרכה גם לחייו שלו. הרבה מעל לסוגיות שבין נצרות ליהדות, בין אנכרוניזם למודרניזם, בין אמונה לסקפטיות – הספר הזה ספוג אנושיות, חמלה, ולא מעט מודעות עצמית באשר לטבעו המורכב של האדם.

גבירתנו של היער / דיוויד גוטרסון, הוצאת כנרת 2007, 381 עמ'. מאנגלית: יעל סלע שפירו
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by