בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מצלול הפקאצות 

מצלול הפקאצות

 
 
לילך וולך

אם נדמה לכם שהבלוג של מאי ב"ארץ נהדרת" הוא הקצנה של המציאות, לילך וולך מסבירה למה אתם טועים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
צילום: יח"צ
 צילום: יח"צ   
לאחרונה, נראה שאין מי שנשאר אדיש לקריאות "ררררררררררועיייייייי" במבטא רוסי סמיך. ההברקה האחרונה הזו, באדיבות מערכת "ארץ נהדרת", היא רק תוצר לוואי של האירוע הראשי – "הבלוג של מאי".

מאי היא פקאצה טינאייג'רית, שמנהלת וולוג (וידאו בלוג), ומארחת בה את חברותיה הפחות מוצלחות, לתפיסת עולמה: עדי, הסגנית הנצחית, המשמשת כהד נלהב לכל דבריה של מלכת הכוורת, ונוטה להקיא בכל פעם שנרמז לה שהיא שמנה. ושיף-שיף הלא מקובלת, המכוערת, והמשתדלת להשתלב (בפקאצית אמריקאית - Wanna Be), שבסופו של דבר, משמשת כמי שמנפצת את בועת הפקאציות, לטובת רגע של כנות, או שביב מודעות עצמית, שמתמסמסים מייד בבוז של חברותיה.

למי שהיה נדמה שתסריטאי "ארץ נהדרת" המציאו תופעה, או הקצינו את המציאות לכדי פארודיה, כנראה שלא נתקל בתופעת הבלוגים ושיח האינטרנט כפי שנוכסו על ידי דור העתיד. אפשר לדבר על שתי תופעות מקבילות ששואבות זו מזו ומקיימות זו את זו: האחת היא סוג השפה המדוברת האלטרנטיבית והסגורה לקבוצות חברתיות (במקרה של בנות הבלוג, מדובר בקבוצת הפקאצות). והשנייה היא העברת השפה המדוברת אל השפה הכתובה והמסומנת במרחב האינטרנטי. מבחינה זו, הוולוג הוא מפגש הפיסגה בין שתיהן.

מי שהביא לתשומת הלב את התופעה המדוברת אל מעבר לגבולות המגזר הטינאייג'רי, הוא חנוך מרמרי, בפינתו "הדור השלישי" במדורו שמתפרסם ב"טיים אאוט". מרמרי מתאר דיאלוגים קצרים ועקרים עם מי שניתן לנחש שהיא בתו המתבגרת, אבל גם מייצגת את פני הדור – הדור השלישי לשואה, המתוגבר במכשיר סלולארי מהדור השלישי.

הדור השלישי מסמן "וי" כללי על ביקור החובה במחנות ההשמדה בפולין, אך מוטרד יותר מגורל הרומן הפיקטיבי בטלנובלה אליה הוא מכור. מעוניין לכאורה ללמוד מילים גבוהות כמו "אסקופה נדרסת", אבל רק כדי לסחוט את המורים. ממש ברגע שמסתמנת תקווה עבור הדור שמסמס מהר יותר מקצב הקריאה שלו, מגיע הפאנץ' ליין ומעורר את התשוקה לדפוק את הראש בקיר מתסכול.
 

פקאצית מדוברת

 
אם ישנם קוים לשוניים שניתן לעמוד עליהם בהקשר לתופעה הדו-מימדית (השפה הכתובה והשפה המדוברת), הרי שאחד מהם, הוא שמדובר בשפה שמבוססת על אונומטופאות: כל צלילי 'פחחחחחח' ו'פייייייי' באים לייצג את שריקות ההתפעלות או גניחות הבוז ו"מעוברתים" לכדי מילים פסאודו חוקיות, מבלי להיאלץ להביע במצלול ערך רגשי נוסף על זה שכבר מבוטא ממילא במילה.

בזליגה שיש מהשפה המדוברת לזו הכתובה, מאפיין נוסף הוא החלפת צלילים המבוטאים באותיות, בצלילים זהים המתקיימים באותיות לועזיות או בספרות ומספרים. כך למשל, המילה העברית "מהממת", מתרגמת בפקאצית ל"100ממת".

החלפות נוספות, אינן פונֵטיות כי אם פונְטיות: כמו החלפת ספרות באותיות כדי ליצור עניין ויזואלי גרידא. למשל החלפת המילה השגורה "פצצה", בתאומתה הפקאצית: "פ33ה", כשהשימוש בספרה 3, מייצרת דמיון רב לצורת הכתיב הידני של האות המודפסת צ'. כדי לתרגם או לפענח פאקצית לעברית, ניתן להשתמש במילון המקוון והשימושי הזה.

חוקיות לשונית נוספת שמובעת בבלוג, הוא השימוש בקיצורים: אפשר להניח שמדובר ביישום מעולם התוכן והפרסום אליו חשופים המתבגרים: אם "מתאים לי" הופכת להיות ML בפרסום, ו"אורנג' בוקס" הוא O BOX, למה ש-OH MY GOD לא יהיה OMG?

הסיבות הנוספות שאולי היו עשויות להשפיע על השפה המדוברת בהחדרת קיצורים, כמו למשל העולם הצבאי המשופע בקיצורים, נדחק לשוליים בהיותו חסר רלבנטיות בעולם האטום, המנותק, וחסר החשיבה לעתיד שמנהלות בנות הבלוג מאי, עדי, ושיף-שיף, שמבקשות עצות ממתן וילנאי איך להשיג פטור.

קיצורים נוספים שמובעים בעל פה ובכתב, הם קיצורים מתוך טרחנות ושיעמום, שנגרמים משימוש במשפטים מלאים הכוללים נושא, נשוא ומושא. למשל משפטי חיווי כמו: "הילד הזה כל כך מעצבן שמגיע לו לקבל כאפות", מקוצרים על ידי בנות הבלוג ל:"הוא כזה ילד כאפות". עוד ביטוי שימושי הוא "פאתט", שמכיל בתוכו גם את המצלול שמזכיר את המילה 'טאפט' וגם משמש כקיצור לגיטימי למשפט המעליב: "ההתנהגות שלך פאטתית".

הרחבות נוספות ניתן למצוא במילון פקאצית-פרחית-עברית, שוב באדיבות "איןציקלופדיה", ואם עדיין לא השתכנעתם שמדובר בתופעה אמיתית, ואפילו מרוככת, בקרו בבלוגים, ותגלו שהמציאות עולה על כל דמיון. והיא לגמרי לגמרי קצוות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by