בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
רדיו נענע 

רדיו נענע

 
 
אמיר עמרמי

שרית חדד, אסף ארליך, דודו טסה ומומלצים אחרים בפלייליסט הפרטי של מדור הסינגלים. לשים בפייבוריטס ולשמוע מתי שבא

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בשבועות הקרובים יציפו אתכם בתקשורת בשירים של המועמדים השונים בקטגוריות בטקס פרסי עמ"י 2007. הפעם החלטנו להגיש לכם פלייליסט אופציונאלי לשבוע הקרוב. לא נתיימר להוות אלטרנטיבה טהורה - אחרי הכל, הסינגלים כאן הגיעו ממשרדי יחסי ציבור. אבל ספק אם כולם יעלו על גלי האתר. לא צריך לחפש ברדיו, פשוט לשמור במועדפים, ולהאזין כשרוצים. אול יו ניד איז רדיו נענע.
 

שרית חדד - עליך ועליי (4:03)

 
נתחיל בסופטקור. משהו עממי שיכול להנעים את הזמן. שרית חדד, הזמרת הכי עממית שיצאה כאן בשנים האחרונות, בדרך לאלבום חדש, 14 במספר (!). שנה אחרי שיצאה עם "מיס מיוזיק", חוזרת חדד עם שיר בהפקה פחות בובמסטית מזו שאנחנו רגילים לקבל ממנה. הצמד "דו סול" כתב לאלבום והפיק מוסיקלית את כולו, ובין היתר, השתתפו בכתיבת כמה משיריו קרן פלס, מוש בן ארי, זאב נחמה, תמיר קליסקי ונוספים, וגם חדד תרמה כמה לחנים.

"עליך ועליי" הוא שיר אופייני לשרית חדד - רגשני, אך לא אישי מדי: "איך ורוד הפך אפור, בלבי כבה האור, לא נוכל לשם לחזור, מסתכלת ובוהה, התמונה שלי קפאה, אהבה שלי יפה". יהיו כאלה שיתרגשו מזה ואפילו יזילו דמעה - בדיוק בשביל זה משלמים למפיקים המוסיקליים.

מילים ולחן: דו סול
צילום: יח"צ
 
 

שאנן סטריט עם חוה אלברשטיין - נפשי (3:42)

שאנן סטריט, סולן להקת הדג נחש, נמצא בדרך לקריירת סולו. אחרי שהוציא את "נעלי הבית" שהיה פשוט נפלא, הוא חוזר בשיתוף פעולה מרתק עם חוה אלברשטיין. השניים מגישים שיר מכתביו של המשורר היהודי עמנואל הרומי, שנולד באמצע המאה ה-13.

לאורך כל פועלו ב"הדג נחש", סטריט הוכיח את עצמו ככותב מעניין, אך עם זאת, הוא גם יודע לבחור כותבים חיצוניים שיעשו איתו חסד. עדות לכך היא "שירת הסטיקר" שכתב דויד גרוסמן. השיר של עמנואל הרומי אמנם נכתב במילניום שעבר, אבל זה עובד גם ב-2007. הוכחה נוספת שאמנות אמיתית היא בת-אלמוות.

אבל שאנן סטריט מביא איתו מסר סמוי מתחת לכל ההפקה הזאת. הוא עומד ללכת עד הסוף עם אלבום הסולו שלו, שייצא בחודש הבא. הוא מתעד להביא אתו דברים שלא קיבלנו ממנו בלהקת האם שלו. הוא רוצה לבסס את מעמדו כמוסיקאי נועז ורב אופקים, שלא נשען רק על DJ's מוכשרים ומכונות טובות של גרוב. אבי ליבוביץ' טיפל בהלחנת הטקסט בכפפות של משי, תוך התחשבות באופי המילים, ושילב בו נגיעות ומוטיבים יהודיים, כאילו כל חייו עסק בהלחנת שירי משוררים. כל הכבוד. חצי מהשיר נשמע כמו תפילה בבית כנסת. עוד שיתופי פעולה מעניינים באלבום של שאנן ששווה לחכות בשבילם: תמר אייזנמן ואהובה עוזרי, שכתבה והלחינה שיר באלבום.

מילים: עמנואל הרומי
לחן: אבי ליבוביץ'
צילום: אריאל סנפירי
 
 
 

דודו טסה - 2006 (3:57)

"2006" יוצא בשליש הראשון של 2007, מתוך "לולה" (הד ארצי) שיצא בשנה האחרונה. הסינגל שיוצא רק עכשיו, הוא המקבל את פני המאזינים של האלבום. דודו גם פותח את המופע שלו עם השיר הזה.

טסה ראוי להיות מועמד בכל טקס מוסיקה אפשרי בקטגוריות כמו אמן השנה / זמר השנה / אלבום השנה / פריצת השנה וכו'. ואל תמחקו את המיותר, כי אין, ולכבוש כל עורך מוסיקלי באשר הוא. "2006" הוא אחד הטקסטים היותר אישיים באלבום של טסה, ובין השירים היותר טובים בו. אבל תבדקו את כולם, ובקשו בלב לשמוע את השיר הזה גם בכל תחנות הרדיו. שלחו מכתבים לעורכים מוסיקליים, ארגנו הפגנות. עד כמה יטחנו לכם פופ זול לאוזניים?

מילים: דודו טסה ורועי שופן
לחן: דודו טסה
צילום: יח"צ
 
 

אסך ארליך - נשבר (5:03)

עוד אמן נהדר שמוציא אלבום חדש בחודש הבא. אתם חייבים להתאהב באסף ארליך. זה פשוט משהו שחייב לקרות. קצת מאמץ והוא נכנס לפסקול החיים שלכם. אם זה לא עבד עם "עשרה ימים", הסינגל הקודם שלו, אז שזה יקרה עם "נשבר". ואז חזרו לבדוק את הסינגל הקודם. מגיע לכם לשמוע אותו.

זה שיר של חמש דקות. הרדיו יצטרך להתרגל. אם יוציאו גרסת רדיו לשיר הזה, יקחו חלק ממנו והוא לא יהיה שלם. לארליך אין קול גדול במיוחד, אבל יש משהו באינטונציה שלו שמשאירה חותם באוזן, בין הברה אחת לזאת העוקבת אחריה.

הלחן פשוט וטוב, ועידו אגמון עשה הפקה מוסיקלית נהדרת. מעבר בין מקצבים, סיפור עצמאי שמתגלגל בתוך הלחן. ארליך הוא מוסיקאי בשל, שמגיע לו שיזמזמו את שיריו ברחוב.השירים שלו גם אכילים ומשאירים חומר מחשבה. אין לכם איפה ליפול.

מילים ולחן: אסף ארליך
צילום: יח"צ
 
 

אוהד בן אבי - פגישתנו (3:16)

אוהד בן אבי עומד בפני אלבום בכורה, והסינגל הראשון שהוציא, "נעים בגב", אפילו נשמע בשעות הצהריים בגלגל"צ. ממש אפוקליפסה עכשיו. אבל לא ניתן לזה להפריע לנו. "פגישתנו", הסינגל השני שלו, נשמע הרבה יותר טוב.

השיר הזה מגיע, ואני לא מאמין שאני כותב את זה, בתקופה שנקראת פוסט-קרן פלס בואכה יוני בלוך. הרבה-הרבה-הרבה מילים, פסנתר, וסיפור אחד ארוך שלא נגמר (מישהו אמר אריק ברמן?). לפני זה, פלייליסטים נוקשים לא היו פתוחים לאמנים צעירים עם רשימת מילים ארוכה כרשימת מכולת של משפחה בת 12 נפשות.

בן אבי מנגן כאן על פסנתר ועל קלרינט (וגם על בס קלרינט, לקטנוניים שביניכם), ומגיש כאן משהו אחר לגמרי מהסינגל הקודם. אנחנו בעד. תגוון, אל תנסה יותר מדי לכוון, ואל תתנוון. אומנות או נמות, כדברי הסטיקר.

מילים ולחן: אוהד בן אבי
צילום: ורד אדיר
 
 

הדס דגול - האם זה געגוע (2:27)

"שתבוא כשארצה שתלך כשאגיד, מכל פרידה אני קצת מתייתמת, אני אישה חלשה את זה אמרת תמיד, לא ידעתי שגם מטומטמת". הדס דגול גורמת לי לרייר. אם רק היינו מחבקים אל הקונצנזוס את עיקרון הביגמיה, הייתי אדם מאושר.

סינגל שלישי לזמרת והיוצרת הירושלמית המתוקה הזאת. הפעם, באופן אמיץ, בהפקה עירומה - רק היא והגיטרה. "תבשיל", הסינגל הראשון שלה, היה אחד השירים היותר טובים שיצאו כאן בשנה האחרונה. הסיכוי שעורכים מוסיקליים ישתכנעו לשדר את הסינגל הזה, הוא די קלוש. זהו אמנם שיר קליט, המוגש בחום וחף מיומרנות, אבל דגול היא לא מכונת להיטים משומנת. לשמוע אותה שרה זה כמו להאזין לציורים. וגם זה מגיע לכם.

מילים ולחן: הדס דגול
צילום: יריב אלדד
 
 

שלמה ארצי - איסלנד (4:00)

ושוב אנחנו יורדים לעם. שלמה ארצי משחרר סינגל שני מתוך "שפויים" (הד ארצי), אלבום האולפן הקרב ובא שלו. אני לא לגמרי התחברתי ל"אמיתי", הסינגל הקודם שלו. היה בו יותר מדי פוליישטיקים. "אמיתי" ביקש לשמש מדריך חדש למשתמש בחיים. זה כיוון גבוה מדי ולא פגע במטרה.

"איסלנד" מגיש לנו שוב את ארצי הישן והטוב. טוב, אמנם לא כזה ישן - עדיין משירי "ירח" צפונה - אבל השיר הזה יותר טוב מכל מה שארצי הגיש ב"צימאון", אלבומו האחרון. בלדת פסנתר שקטה, ללא בס-תופים. גיטרות קלאסיות (אבי סינגולדה, נו מה?) ואקוסטיות (אודי שמחון), פסנתר ואקורדיון של דניאל סלומון. שיר אהבה פשוט:

"רק לפעמים באמצע צחוק, על הפנים, משתוללת כאן סופה, כמו באיסלנד, מה קורה לנו כשרע לנו בפנים, את חוזרת מהכפור, אני בא חשוך מהאור". שלמה ארצי קלאסי, בדיוק כמו המשפט הבא מהבית השני בשיר: "אתה רחוק כמו סן פרנסיסקו, את אומרת תתקרב".

מבחינה אמנותית, נדמה שארצי כבר מיצה את עצמו. אין ציפיות גדולות מדי מהאלבום הזה. יש להניח שהוא ימכור לא רע בכלל כשהוא ייצא, ושקיסריה תמתין לו כמו גדולה. רק שלא ייצא בנאלי מדי, והלוואי עוד כמה שירים פשוטים וטובים כאלה, כמו "איסלנד". וכן, זה נכנס לפלייליסט שלנו. ולא, לא בגלל שזה שלמה ארצי.

מילים ולחן: שלמה ארצי
איור: שלמה ארצי
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by