בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
איי.קיו. של שומשום 
 
 
סיון שור

כל הנשים נשארו כוסיות וכל הגברים אנשי מערות מחופשים לתל-אביבים, אבל הגירסה הקולנועית של אילן הייטנר ליצירתו הספרותית "חוכמת הבייגלה" מצליחה לפרקים להזכיר מקוריות ולהקרין חינניות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אילן הייטנר הספיק לעשות לא מעט בארבע השנים האחרונות. לכתוב ספר, להידחות ע"י הוצאות הספרים, דרך שיחות של בתי קפה להפוך לבסוף לכותב רב-מכר, ללמוד בימוי בניו-יורק, ולעשות סרט ראשון, "חוכמת הבייגלה". בכך נשלמה למעשה הפיכתו של הספר המצליח בעל אותו השם לסרט, והותירה, מן הסתם, את מלאכת כתיבת המחזה ועיצוב בובותיהן של הדמויות למועד מאוחר יותר.

"חוכמת הבייגלה" מגולל את סיפורו של גולן (גיא לואל), רווק תל-אביבי כבן 30, המסיים את לימודי הכלכלה ונאבק בלחצים להשתלב ב"חיים האמיתיים". הוא מוקף בחברים שגם הם לא ממש בוגרים (יורם זקס, בני אבני ושי ורקר), מסרב להשתלב בזרם, להתחייב לאישה או לעבוד באירגון שדורש ממנו לעבור מבחני כניסה מטופשים. חוץ מזה, ההורים מתחילים ללחוץ ואפילו החברים שלו, על אף האינפנטיליות שניכר כי ניחנו בה, מתחילים למצוא עצמם נשואים, נוגעים בעצמם במשרד מול תמונות פורנוגרפיות או לומדים מחשבים.

גולן פוגש בבליינד דייט את דקלה (אסנת חכים), אחותו משולחת הרסן של אחד מחבריו הטובים, שלכאורה מראה לו איך באמת צריך לחיות את החיים. לבסוף מסתבר שאת הבעיות האמיתיות של גולן עם מחוייבות והתמסדות הוא צריך לפתור עם עצמו, כדי למצוא לבד את שביל הזהב שבאמצע.

מבלי להכביר במילים על הגיגיו המוצלחים, או במקרים רבים המוצלחים פחות של הייטנר בספר, קשה שלא להודות שהסרט יותר מגובש, יותר בוגר ושבניגוד לספר, לכל 'שיגול מח' יש אפילו תפקיד. נכון, הוא עדיין לא לגמרי פוליטיקלי קורקט; הנשים בו הן תמיד 'כוסיות' או מחריבות חופש לחוצות, צבועות וחסרות מעצורים, לעומת אנשי מערות שמחופשים לגברים, אבל הדילמה בין ההתמסדות לחופש, בין הקונבנציונאליות ובין השמירה על האמת הפנימית, הוא נושא שמתחבטים בו רבים מביננו שנולדו לפני ואחרי חורף 73' (לתשומת ליבו של מר הייטנר - גם הבנות).

הדילמה הזאת מהדהדת לכל אורכו של הסרט, שכמו החיים, מלא סתירות. חברו של הגיבור הראשי, בצל, עושה סרטים על 'האנשים האמיתיים' בזמן שהוא לבסוף נכנע למוסכמות ונוטש את הים לטובת לימודי מחשבים. גולן, למרות שאיפותיו לחיות חופשי ולא להכנע לממסד, לומד באופן די רגיל בחוג לכלכלה. הוא מפחד מהתחייבות, אבל מחפש את 'האחת והיחידה' ואהבתו דיקלה היא אמנם פרועה ובלתי צפוייה, אך גם היא לבסוף 'חונקת' עם אג'נדות סמויות. והיכן האמת? עפ"י הייטנר היא כנראה במידה מסויימת בפשרה, בקבלת החלטות, במציאת אי של אמת פנימית בתוך הזיוף הכללי, שכולנו ממילא נבלעים בו בסופו של דבר.

מהבחינה הזאת, הסרט עוסק בנושא בצורה נאמנה למקור, בלי התלקקויות (כמעט) ותוך מסר ממתן בתפר שבין הילדות לבגרות האמיתית בישראל של שנות ה-2000. אמנם עם הופעות אורח של סלבז מקומיים (סופי צדקה, נאור ציון וניר לוי), עם שחקנית ראשית (אסנת חכים) שהיא מפורסמת בפני עצמה, אבל גם עם אי של חדשנות בדמותם של המון שחקנים יחסית לא ידועים וכמעט ללא תמיכה מצידו של הממסד הקולנועי הישראלי. התוצאה, גם אם היא לא חתרנית ועמוקה מאוד בסופו של דבר, נחמדה - וכנראה שגם זה משהו.


"חוכמת הבייגלה" - ישראל 2002 , 101 דקות (למידע על זמני הקרנת הסרט)
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by