בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
שווה יתד 
 
 
אודליה ברקין

הטיפוסים המשונים שהסתובבו בכנס "אייקון" כשהם מצטטים מפרקים של "באפי", מזכירים שהגיע הזמן לעיון מחודש בסוד הקסם שמאחורי סידרת הטלוויזיה של ג'וס ווידון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ג'וס ווידון, היוצר של "באפי קוטלת הערפדים", לקח את נוסחת סרטי האימה המסורתית, והפך אותה לחלוטין. במקום הבלונדינית השברירית במיני, שצורחת בחוסר אונים ונרצחת מייד אחרי שראינו לה את הציצים, ב"באפי", הבייב לא רק שאינה חסרת אונים מול הרוע הנורא, אלא היא זו שגם מכסחת לו את הצורה תוך זריקת הערות שנונות במיוחד. למרות שהיא כוסית אמיתית ובסך הכל נערה, באפי (שרה מישל גלר) היא ה-קוטלת, גיבורת-על שמצילה את העולם.

חלק נכבד מכנס אייקון שהתקיים בשבוע שעבר, הוקדש לווידון ול"באפי קוטלת הערפדים". את הקרנת פרק הסיום המשובח של העונה החמישית, וההרצאות וההקרנות הנלוות, ליוו מאות מעריצים בקריאות התלהבות, כשעל רקע דיונים ערים על העונה השישית והשביעית (שטרם נצפו בארץ) הפיצו הסטאר קרוס לאברים - אנשי התנועה להחזרת באפי לזרועותיו של אנג'ל - את משנתם. האמת, מפחיד לראות מעריצים שולפים ציטוטים מהסדרה משל היתה לפחות ספר שופטים ("על מה אתה מדבר?! זה לא באפי 2:5 זה באפי 4:10"), מתווכחים מהי הדרך הכי אכזרית להרוג את ריילי, או מתחרים למי יש יתד-עץ יותר גדול.

מה כל כך כובש בסדרה הזאת? מה גורם למעריצים לדקלם פסוקים באדיקות, לבלות שעות בניתוחים פסיכולוגיים של הדמויות ולכנות את ווידון אלוהים? האם זה הרעיון המקורי? התסריט השנון? האזכורים התמידיים של תרבות הפופ? הקאסט החינני והמוכשר? המכות? כנראה שכל התשובות נכונות.
 

סוף העולם מגיע, והוא לא עומד להיות יפה

 
"באפי" מציעה לצופיה שילוב מושלם של דרמת נעורים, קומדיה, סרט אימה, טרגדיה, סדרת אקשן, רומן רומנטי ודרמה פסיכולוגית - מעט לכל אחד. הסדרה בנויה על מתח בין ניגודים: המתח שבין החיים הנורמליים (יציאות, מסיבות, הורים) לבין החיים האחרים (שדים, יתדות וכישופים), בדומה למתח שבין עולם החיים לעולם המתים - בעוד גופות הולכות ונערמות, החיים נחגגים, על כל מורכבותם המופלאה (כלומר, זאנדר ואניה שוכבים).

עבור רוב האנושות, משברי גיל ההתבגרות נדמים כסוף העולם, רק שב"באפי" אכן מדובר בסוף העולם. בכל עונה הוא עומד להגיע, והוא לא עומד להיות יפה. על רקע סוף שכזה עומדות הדמויות מול אינספור דילמות אישיות; בתוך עולם לא בטוח (המזכיר מאוד את העולם בכלל, ואת ישראל בפרט) מנסים הגיבורים לטעום מעט מהתבשיל המהביל הזה שנקרא "חיים", להתמודד עם המוגבלויות שלהם (חוסר הביטחון של ווילו וזאנדר, חוסר האנושיות של אניה, הפחד מאובדן התחושה של באפי) ולהשתדל ליהנות קצת לפני שאיזה שד פולגרה עצבני יחליט שמשעמם לו בחיים.

כל אלו הופכים את הצפייה ב"באפי" לחוויה חושית ואינטלקטואלית כאחד. בעוד בלוטות האדרנלין והדמעות עובדות בטורבו, דרוש מדריך מיוחד רק כדי לעקוב אחר כל הפופ-אפס התרבותיים שמופיעים בכל פרק וכדי להפנים את ההתפתחות הפסיכולוגית של הדמויות.
 

שום דבר בסאנידייל אינו כפי שהוא נראה

גדולתו של ווידון בטוויית קווי עלילה מקוריים, ולא צפויים לחלוטין. ברגע שחשבנו שאפשר לסמוך על משהו, הוא בא מיד ומנתץ את כל הנחות היסוד, מותיר אותנו חסרי נשימה, משתאים והמומים. כמו מאהב מסעיר, הוא תמיד משאיר אותנו לא בטוחים בקשר, לא יודעים לאן הוא עלול להגיע, אבל נהנים לתת לו להוביל אותנו.

אנג'ל מוגדר כערפד טוב-הלב? אז זהו - שלא. ספייק מוגדר כביג באד האולטימטיבי? גם זה נתון לשינוי. כל פעם שחשבתם שהבנתם, ווידון שולף טוויסט עלילתי שלא יאמן. כמו ב"טווין פיקס", סדרת הקאלט של דייויד לינץ', שום דבר בסאנידייל אינו כפי שהוא נראה, ואפלה מחלחלת בנפשם של הדמויות ומתחת לפני השטח. בניגוד ל"מכושפות" או "הרקולס", שבנו עולם בדיוני שטחי ורדוד, "באפי" לוקחת את אי-הצדק ואלמנט ההפתעה שבחיים האמיתיים צעד אחד קדימה, מגיעה לעומקים וחוקרת אפילו את תת-המודע של דמויותיה. בכך שהוא יוצר דמויות עגולות בעלות יתרונות וחסרונות כאחד, גורם לנו ווידון להתאהב בדמויותיו לגמרי.

את ההתאהבות הזאת מנצלים הוא וכותביו כדי להתעלל במעריצים. כמו לארס פון טרייר, הידוע במלודרמות סוחטות הדמעות שלו (גם עיוורת, גם חפה מפשע וגם מתה באמצע השיר? כמה אפשר לספוג?), כך ווידון גורם לגיבורינו האהובים סבל עז, כשהוא מעמיד אותם בדילמות ובמצבים בלתי אפשריים - ואנחנו כואבים איתם. השמועה אומרת שבעונה השישית והשביעית הסדרה מגיע לרמות כאלו של טרגדיה וסבל, שלעומתם גם מימד הגיהנום אליו נקלעה באפי ב"אן" ("באפי" 3:1) הוא הבית של פיסטוק. הכינו את הממחטות!


"באפי קוטלת הערפדים", מדי ערב, 20:20 ב"ביפ"

"באפי" - האתר הרשמי
האתר של "באפי" בביפ
סאנידייל ישראל - אתר מעריצים פיגוזי
"באפי" במסך המפוצל
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by