בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אירועי יום השואה 

אירועי יום השואה

 
 
טל היינריך

תערוכות, הצגות, הרצאות, וטקסים לציון יום השואה כאלטרנטיבה לשידורי הטלוויזיה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

טקסים

מתוך תערוכתה של ריטה קסימוב בראון "מסע במצולות" (צילום יח"צ)
 מתוך תערוכתה של ריטה קסימוב בראון "מסע במצולות" (צילום יח"צ)   
"עדות" בקאמרי
טקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה בתיאטרון הקאמרי - "עדות". את הערב ינחה אוהד שחר, שי גבסו ישיר, השחקנים אולה שור-סלקטר, עידו מוסרי ויפתח קליין יציגו. האירוע במעמד רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב יפו, והרב ישראל מאיר לאו. באכסדרה תוצג תערוכת ציורים של ניצולת השואה ריטה קסימוב בראון - "מסע ממצולות".
ראשון, 15 באפריל, תיאטרון הקאמרי, שדרות שאול המלך 19, תל אביב, בשעה 20:00. כרטיסים באתר >>

"זָכוֹר"
ערב זיכרון חווייתי, בניהולה של הבמאית והשחקנית מיכל ורד, בסימן זהות יהודית בו יוצרים ישראליים מגוונים יציגו את כאב השואה שלהם. את הבאים תקדם השחקנית יהודית קונפורטי, במיצג בן שלושה חלקים על הכחשת שואה.

בתכנית: השחקנית עידית טפרסון והמוסיקאי שלומי שבן יקראו שירים, השחקן דני שטג יספר על ערך הגבורה בשואה תוך התייחסות למקורות, היוצרת שמרית אור תשיר ותספר על שניים משיריו של אביה ניצול השואה יעקב אורלנד, הזמרת והשחקנית אפרת בן-צור תשיר שיר, השחקן והיוצר תומר (תומש) שרון יבצע קטע מוסיקאלי ויספר חוויות אישיות מביקור בברלין, ליאור שולמן "המסיח" יבצע ראפ יהודי ציוני ויספר סיפור אישי, השחקנית והמחזאית הדר גלרון תבצע קטע דרמטי על האופן שבו מושגי יסוד משנים משמעותם בנסיבות קשות, דניאל אפרת ואורלי בלוך מצעירי הקאמרי יגישו קטע מתוך "גטו" של יהושוע סובול.
ראשון, 15 באפריל, מרכז ברודט לתרבות יהודית, צייטלין 22, תל אביב, בשעה 21:00

העצרת הלאומית לנעילת יום הזיכרון לשואה ולגבורה
העצרת לנעילת יום הזיכרון לשואה ולגבורה התשס"ו תתקיים בקיבוץ לוחמי הגטאות בהשתתפות הרמטכ"ל, רא"ל גבי אשכנזי. מיטל טרבלסי תהיה זמרת אורחת. בעצרת ישתתפו בני נוער מגרמניה ומישראל, שהיו שותפים לפרויקט "דיאלוג מיכאל", יוזמה חינוכית שמטרותיה הן הידברות וקשר בין בני נוער למען מחר טוב יותר. לראשונה ייפתח לציבור הרחב האגף החדש במוזיאון הקיבוץ, ובו אולם ה"יזכור" ואולם המייסדים. חנוכתו הרשמית תיערך בנובמבר 2007. כן תיפתח התערוכה "אסירים מכלא 'הדרים' מציירים את השואה".
שני, 16 באפריל, קיבוץ לוחמי הגטאות, בשעה 19:30

טקס אלטרנטיבי בחיפה
לראשונה בחיפה יתקיים טקס יום הזיכרון האלטרנטיבי לשואה שנערך בשנים האחרונות במקומות שונים בארץ. במוקד הטקס, בעריכת שהרה בלאו ואבי גיבסון בראל, יעמוד היחס לנושא השואה כפי שהוא בא לידי ביטוי אצל בני הדור השלישי בחלקים שונים בחברה הישראלית. בטקס תשתתף גלריה של אנשים שיתארו כיצד משפיע זיכרון השואה על חייהם והשקפת עולמם כיום, ויהוו מעין תשקיף של תפיסת השואה בחברה הישראלית.

בתכנית: שרית סאבו תספר על ההומור של סבתה הניצולה, אמיר אוריין ידבר האם מדינת ישראל איבדה את הזכות המוסרית על השואה?, יהודה נוריאל האם הקולנוע המודרני ממסמס את זיכרון השואה?, פנינה פלאגו על תפישת השואה של העולים מאתיופיה וכיצד מנחילים זיכרון, שהרה בלאו על איחוד אפשרי של יום השואה הבינ"ל ויום הזיכרון לשואה ולגבורה, אמנון פישר בשיר "הבן של יוסף ומלי", אייל פרדיס - איך הולדת בתו שינתה את תפיסת השואה שלו, חאלד אבו עלי - כיצד חש ערבי בישראל ביום השואה.
יום שני, 16 באפריל, סיטי הול, שבתאי לוי 7, חיפה, בשעה 20:00, הכניסה חופשית. פרטים לקהל במוקד העירוני של חיפה - 106, ובטלפון 04-8356862
 

תערוכות

פסל מתוך "ילדי השואה" של מרים חורי גוטהולץ (צילום: יח"צ)
 פסל מתוך "ילדי השואה" של מרים חורי גוטהולץ (צילום: יח"צ)   
פסלי "ילדי השואה"
במסגרת אירועי יום השואה שייערכו בבית "להיות" בחולון, תיחנך עבודת פיסול ייחודית פרי מעשה ידיה של האמנית מרים חורי גוטהולץ. העבודה "ילדי השואה" כוללת שלושה פסלי ברונזה של ילדים בגודל טבעי בתנוחות שונות: ילד כבן 12 כורע, ילדה עומדת לצידו ותינוק יושב על הרצפה. שלושת הפסלים יוצבו בחצר בסמוך למסילת ברזל שתונח על המדשאה.
בית "להיות", חולון

"בלהבות ואפר"
תערוכת פסלים בנושא שואה של נחמן ויקרוביצקי תוצג במכללת סמינר הקיבוצים. "בלהבות ואפר" תציג את פסליו של האמן מעץ, מתכת ויציקות. ויקרוביצקי בן ה-83, נולד בעיירה סטולין שבפולין בשנת 1924. הוריו, בני משפחתו ומרבית העיירה נרצחו על ידי הנאצים בערב ראש השנה ב-1942. בפסליו הוא מנציח את הנרצחים בתערוכות ברחבי הארץ.

לזכרם כתב ויקרוביצקי: "לא אשכח אותך עיירתי, תמיד תהיי חמדת ליבי. כל יצירה אקדיש בשבילך, בכל מקום ולאן שאלך. למען יראו הכל את שהיה: חיי יהודים בעיירה, בתים מעץ, גגות משופעים, שתמיד נראו כמו מרקדים. והנה התהפך לו הגלגל, ועמו עם שלם נפל. נרצחו כולם והם אינם, האדמה ספגה דמם. לכן אני עושה מיד, להנציח את זכרם לעד, ולמען יגידו אבות לבנים את שקרה עד אחרית השנים!". בשנת 1993 הוענק לו פרס עיריית חיפה על שם הרמן שטרוק עבור יצירתו "לזכר השואה והגבורה".
החל משני, 16 באפריל, רחבת אולם 70 במכללת סמינר הקיבוצים, בשעה 10:00 (במקביל לטקס יום השואה), פתוח לקהל עד ליום חמישי ה-19 באפריל בשעה 18:00

"דיוקנאות מהאלבום הפולני"
סוניה גורפיין בת ה-80 זכתה בכינויה "הציירת הקטנה" על ידי קציני הנאצים שעבורם הייתה מציירת בגטו כרטיסי ברכה וכך הצליחה להינצל. בערב יום השואה היא מציגה (למשך חודש ימים) תערוכת רישומי פורטרטים, בטכניקות ברפידוגרף ואקריליק על בד, בהשראת תמונות של משפחות יהודיות פולניות שנספו בשואה והשאירו מאחוריהן חפצים ותמונות. גורפיין עצמה הינה ילידת וילנה. אביה נרצח, אמה הופרדה ממנה מגיל צעיר ובכל זאת שרדה סוניה את גטו ליטא, ברחה מצעדת המוות בפולין בעזרת קבקבי עץ שהצליחה להשיג, והצליחה בסופו של דבר להגיע לארץ באונית מעפילים. במקביל לתערוכה יוקרן הסרט "דור ראשון ושני לשואה", הנותן עדות מתוך האלבום המשפחתי, בו משתתפת גורפיין ומספרת על בריחתה מצעדת המוות.
שני, 16 באפריל, גלריה משרד, שלמה המלך 3 (בחצר), תל אביב, טלפון: 5254191 -03

"והשמיים התרוקנו"
אסתי מאיר, אמנית ישראלית המתגוררת ויוצרת בקנדה, יוצאת כבת הדור השני לניצולי השואה למסע אישי טעון וכבד אל נבכי העבר של אותה תקופה טראומתית איומה. באמצעות סדרות ציוריה היא מתחקרת את רגשותיה, מעלה שאלות ותהיות, מנסה לחוש, להתייחס, ללמוד ולהנציח זיכרונות ורשמים שיאפשרו לה לא לשכוח לעד. הפרויקט נערך לזכרם של סבה וסבתה - מוריץ מאיר שנספה בשואה ורוזליה (וינקלר) מאיר. עבודותיה המעוצבות כסמלים ויזואליים מנוכרים אמורות להיטמע בקרב הצופה, ולהפוך את האינפורמציה הידועה לנכס קבוע במאגר הזיכרון האישי. ביום שני ייערך שיח גלריה עם האמנים בשעה 18:30.
החל משני ה-16 באפריל ועד ה-15 במאי, תיאטרון גבעתיים, רמז 40 (ליד דרך השלום פינת דרך רבין), בין השעות 10:00-17:00, טלפון: 7325340 -03
 

הצגות ומופעים

מתוך "זיכרון דברים" (צילום: גדי דגון)
 מתוך "זיכרון דברים" (צילום: גדי דגון)   
קונצרט: "מחווה לאלמה רוזה"
קונצרט מיוחד ליום השואה בבית האופרה - "מחווה לאלמה רוזה", בביצוע תזמורת סימפונט רעננה וזמרי אופרה עם הכנר הראשי של התזמורת, ניתאי צורי שינגן על כינור אותנטי שבעליו האנונימי הושמד באושוויץ ורק הכינור המיותם נותר. כינור זה נתרם לקונצרט על ידי בונה הכינורות, אמנון ויינשטיין, שבידיו אוסף כינורות מיותמים של הרוגי השואה.

בקונצרט יבוצעו יצירות מאת יוהן שטראוס, ברליוז, שוברט, סוזה, מונטי, שומן, מוצרט ומלחינים נוספים שניגנה תזמורת הנשים של אלמה רוזה באושוויץ, ובעיבודים המיוחדים שנוגנו במחנה, בהתאם לכלים ולנגניות שהיו בנמצא. בקונצרט יושמעו גם מספר קטעי שירה ויוקראו בו קטעים שנשתמרו מכתביה של אלמה רוזה.
יום ראשון, 15 באפריל, בית האופרה, בשעה 21:00, הכניסה חינם, בהזמנת כרטיסים מראש

קונצרט: אנסמבל סולני תל אביב
אנסמבל סולני תל אביב, בניצוחו של ברק טל, יקיים קונצרט מיוחד המוקדש למלחינים יהודים שנספו בשואה וליצירות שנכתבו על ידי מלחינים ישראלים לזכרם של הנספים. הכניסה לקונצרט ללא תשלום והוא מתקיים בעזרת תמיכה מקרן העזבונות. בתכנית: גדעון קליין - פרטיטה לכלי מיתר, גדעון קליין - דואו לכינור ולצ'לו, ויקטור אולמן - רביעייה מס' 3 אופ' 46, צבי אבני - קדיש לצ'לו וכלי מיתר, עדן פרטוש - יזכור לוויולה וכלי מיתר.
ראשון, 15 באפריל, בשעה 20:30, מוזיאון תל אביב לאמנות, הכניסה חופשית

מופע מחול: "זיכרון דברים"
להקת המחול הקיבוצית תעלה את יצירתו של רמי באר "זיכרון דברים" בהיכל התרבות בנתניה. באר, בן הדור השני, מתכתב עם השואה בצורה ייחודית. יצירתו אינה מתארת את הקורות בשואה, אלא מטפלת בעזרת קשרים אסוציאטיביים וכלים אומנותיים בחומרים המתייחסים לזיכרון השואה. באמצעות תמונות הנעות בפלשבק קולנועי נפרשות בזו אחר זו אסוציאציות השאולות מזיכרונות הדורות שלא היו שם אך נחשפו לסיפורים ולעדויות. "זיכרון דברים" עלתה לראשונה ב-1994 והוצגה בהצלחה רבה ברחבי הארץ ובעולם. באוגוסט 2006 הועלתה מחדש לכבוד פתיחת המכון לחקר השואה באוסלו נורווגיה, ומאז היא מוצגת שוב.
שני, 16 באפריל, היכל התרבות בנתניה, בשעה 20:30

הצגה: "סוף העולם הראשון שלי"
קבוצת התיאטרון של המכללה האקדמית אורנים מציגה את המחזה "סוף העולם הראשון שלי", המבוסס על שבעה סיפורים מצמררים של אידה פינק, סופרת ישראלית ניצולת שואה, הכותבת פולנית ומתורגמת לעברית. כוחה של ההצגה דווקא בסיפורים הקטנים הלקוחים מחיי היום יום בגטו ובכפר הפולני. אין בהצגה פאתוס, אין תיאורי אכזריות מפורטים, אבל יש בה הרבה איפוק, עליבות, כאב, אובדן תמימות ורצון לחיים. סיפורו של מנקה הרחובות היהודי הרואה את ילדיו נרצחים, או סיפורו של החייל הנאצי הגאה שעלה בדרגה בשל רצח שבצע, אהבת הורים לביתם, נערה המוטרדת מינית כשהיא מבקשת תעודה מזהה.
שני, 16 באפריל, מועדון התיאטרון חיפה, בשעה 20:30, מחיר כרטיס: 40 שקלים, טלפון: 04-8600500

הצגה: "בתו של יאן"
סיפור אמיתי על ילדה בשואה בהפקת תיאטרון הקרון. "בתו של יאן" מציגה את סיפורה של חנה יכין, ילדה בהולנד של מלחמת העולם השנייה. אניטה, גיבורת ההצגה, הייתה בת שבע כאשר הגרמנים פלשו להולנד ב-1940. אניטה היא חנה יכין, סופרת ואמנית המתגוררת היום עם משפחתה בירושלים, חברתה של הבמאית היוצרת והשחקנית פטריסיה אודונובן.

אביה של חנה יכין, יאן ון-הולסט, נוצרי שהיה נשוי ליהודיה, הציל יהודים רבים בשואה, אולם סירב לקבל הכרה ממלכתית כלשהי מישראל. בכתיבת הסיפור, חנה יכין מצאה דרך להעמיד לו יד וזיכרון, להעביר את הסיפור לבני המשפחה והחברים הקרובים: בבקרים היה האב עובד עם הגרמנים ובלילות מזייף מסמכים. כך הציל את אשתו ובתו היהודיות מידם, ויהודים נוספים.
חמישי, 19 באפריל, כפר אדומים בשעה 18:30. שבת, 28 באפריל, בשעה 11:00 בתיאטרון הקרון. לגילאי שמונה ומעלה
 
 

הרצאות ודיונים

מתוך ההצגה "בתה של יאן" (צילום: יח"צ)
 מתוך ההצגה "בתה של יאן" (צילום: יח"צ)   
ערב עיון בבית דניאל
ערב עיון עם אמנים ואנשי אקדמיה שינסו לענות על השאלות: כיצד נחרט זיכרון השואה בחוויה האישית? כיצד השואה משפיעה על יכולתנו להאמין באלוהים? כיצד זיכרון השואה מוצא את הביטוי בתיאטרון? הערב, בהנחיית הרב גלעד קריב, יחל במעמד תפילה וזיכרון בליווי חזן. בהמשך שרה הוניגמן תציג את עדותה האישית, ד"ר מאיר בוזגלו מהחוג לפילוסופיה באוניברסיטה העברית ידבר על אמונה וכפירה לאחר השואה, ואיציק ויינגרטן יספר על תהליך יצירת ההצגה שכתב אפרים סידון.
ראשון, 15 באפריל, בית דניאל, בני דן 62, תל אביב, 19:30, טלפון: 03-5442740, הכניסה חופשית

ערב דיונים: "הסתרה"
לציון יום השואה, בית אבי חי, בחר להתמקד, להתמודד ולעסוק בנושא ההסתרה בתודעה, בחברה, במשפחה ובאמונה בתקופת השואה ולאחריה. 60 שנה אחרי ונדמה כי, לכאורה, השיח האישי והציבורי על השואה גלוי ומודע לעצמו. אולם, במבט שני, נראה שהשיח על השואה במשפחה הגרעינית ובמרחב הציבורי משמש גם ככיסוי על המודחק והמוסתר. ערב הדיונים בהנחיית אבירמה גולן, יעסוק בנושא ההסתרה כמקור לטראומה אישית, משפחתית, חברתית ולאומית.
ראשון, 15 באפריל, המלך ג'ורג' 44, ירושלים, בשעה 20:00, הכניסה לכל הדיונים ללא תשלום

הרצאה: נפש אדם במבחן ההיסטוריה
פרופ' יהודה באואר, ההיסטוריון, חוקר השואה הבכיר וחתן פרס ישראל, יציג את הסיפורים האנושיים מאחורי מה שאנו מכירים בתודעה הקולקטיבית כאירועי השואה. במחקריו הביע פרופ' באואר את הרעיון כי השואה ניתנת להיחקר כאירוע היסטורי, משום שמדובר במעשים של בני אדם כנגד בני אדם אחרים, וכי השואה אינה אירוע שנמצא מעבר לתפיסה האנושית. כמו כן, הביע את העמדה שאין לדון לכף חובה את קורבנות השואה, לרבות חלק מאנשי ה"יודנראט", משום שאלה נאלצו לעמוד בפני מבחן היסטורי חסר תקדים. ההרצאה "גורל היהודים בעיירות יהודיות בפולין בתקופת השואה", תתקיים במסגרת הסדרה "אלה מועדיך ישראל: בימת שיח".
רביעי, 18 באפריל, מרכז זלמן שזר, ביתר 2, ירושלים, בשעה 19:00. מספר המקומות מוגבל, העלות למפגש: 25 שקלים, לפרטים והרשמה: 02-5650444/5

שיח: "חינוך ותרבות ככלי הסברה - רק לא עוד שואה?!"
קבוצת התיאטרון הירושלמי יוזמת שיח על סדר היום, אשר יתבסס ויסתמך על ההצגה "שולם". גבריאלה לב, המחזאית והשחקנית הראשית בהצגה, ממחישה באמצעות הסיפור האישי שלה את הסיפור האוניברסאלי משואה לתקומה.

ההצגה הינה פנטזיה ריאליסטית סוחפת המבוססת על זיכרונותיה של גבריאלה כילדה להורים ניצולים. בעולם בדיוני בו שזורים חלום ומציאות, מתעוררות דמויות המתים ומצטרפות לרגע לשולחן ליל הסדר. ביושבן לצד ניצולי השואה וקהל הצופים, הן מביאות ניחוחות משכרים מהמקומות בהם אהבו, חלמו וחיו בתאווה כשהן מנציחות את ניצחון הרוח והאדם.
חמישי, 19 באפריל, בית ציוני אמריקה, ירושלים, החל מהשעה 20:00, טלפון: 6244584- 02
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by