בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
דרך המשי 

דרך המשי

 
 
לילך וולך

"חנות המשי" מצליח לתאר לא רק אדם מורכב אלא גם תקופה יוצאת דופן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עטיפת הספר
 עטיפת הספר   
"28 בספטמבר 1941
אני מנסה להיזכר מתי הגעתי להחלטה. אני לא חושבת שאוכל להצביע על רגע מסויים בזמן ולומר כן, אז החלטתי לעזוב את בעלי. לעזוב את בעלי. צליל המילים מרגש ומפחיד אותי. מדהים אותי האופן שבו המילים מופיעות על דפי היומן הזה. ברורות ובלתי ניתנות למחיקה. הרגש שהן מביעות ישרוד זמן רב אחרי הסתלקותי" ("חנות המשי", עמ' 147)

ב"הרימו את קורות הגג נגרים", עמד ג' ד. סאלינג'ר על הבלתי אפשריות שבתיאור דמותו של אדם: תמיד יחסר דבר מה, אותו ניואנס, אותה העווייה מיוחדת שלא ניתן לתפוס במילים, שאין דרך ללכוד ולשמר בין דפי ספר. המשימה הספרותית שנידונה לכישלון צפוי מראש, הוא נסיון תיעוד אדם. איך בכל זאת מספרים את הדבר שלא ניתן לסיפור, איך מדברים את הדברים שלא ניתנים למילול? אחת מן הדרכים, וזו הנוקט בה טאש אוו ב"חנות המשי", הוא הנסיון לספר את האדם מזוויות התבוננות שונות של אנשים שונים.

ג'וני לים הוא כנראה ממוצא דרום סיני, אשר הוריו הפועלים הועברו למלאיה (כיום מלזיה). הוא במקביל פושע, ואדם הגון. לוחם חופש ומשתף פעולה עם האויב. גבר שבגברים, שאשתו חושבת לעזוב אותו ימים ספורים לאחר חתונתם. פועל עני ומרוד, שהתחתן מעל לרמתו והפך לאיש אמיד. איש חברה ומתבודד סגור ומסוגף.

כל הניגודים הללו, הנכונים כל אחד בדרכו, מרכיבים את דמותו יוצאת הדופן של ג'וני לים. את קולו שלו אנו לא שומעים כמעט ב"חנות המשי" (זוכה פרס ווויטברד לשנת 2006), ועליו אנו למדים מפי בנו המתנכר, אשתו היפיפיה סנואו, וחברו הטוב והיחיד פיטר. כל אחד מהם מתאר ברשומון, את ג'וני כפי שהוא הכיר אותו, ולאט לאט, כמו בפאזל מסובך במיוחד, נבנית לפנינו דמותו של ג'וני וסבך חייו.

טאש אוו, הסופר הצעיר, לא מסתפק רק במשימה השאפתנית לתאר את דמותו וחייו של אדם, אלא הופך את הסיפור גם לסיפורה של תקופה יוצאת דופן, ולחיים שמושתתים על סוד גדול ועל בגידה גדולה לא פחות. הרשומון הופך להיות גם סיפור בלשי, בו כל דמות דוברת משלימה את חלקה שלה בפתרון התעלומה ובהעמקת ההבנה באשר לדמותו של ג'וני.

הספר "חנות המשי", מצליח לקחת למסע אל מקום אקזוטי, מבלי להיות קולוניאליסטי או יומרני; אל תקופה היסטורית עמוסת תהפוכות פוליטיות, מבלי להיות לימודי או מייגע; ולמחקר מסקרן ומפתיע באשר לטבע האדם וההחלטות שלו בחייו. עם כל זאת, זוהי גם מסה פילוסופית על האופן הבנאלי בו אנו תופסים את האנשים סביבנו, מבלי שלעולם נוכל להכיר אותם על בוריים."חנות המשי", מצליח לעשות את כל אלו וגם להישאר ספר קריא, נגיש ונעים. מה אפשר לרצות יותר?

חנות המשי / טאש אוו הוצאת גרף 2007 398 עמ' 88 ש"ח
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by