בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
טייסי אטום 

טייסי אטום

 
 
טל היינריך

לקראת יום הזיכרון ישדר ערוץ 1 את סרטו של ניר טויב, "תמוז", המציג את כל שלבי מבצע הפצצת הכור העיראקי. הבמאי רצה לערוך הקרנה מיוחדת בבסיס חיל האוויר בחצרים, אך צה"ל לא אפשר זאת. "אולי נבהלו מהקישור לסרבנות בגלל הראיון עם הטייס יפתח ספקטור או הדיון בעניין תקיפה באיראן"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שמונה טייסים המריאו ב-7 ביוני 1981 למשימת חייהם: חיסול איום ההשמדה של הכור הגרעיני - תמוז, בעיראק. חודשים ספורים, אולי שבועות, לפני שליבת הכור תהפוך להיות חמה, התלבטה הנהגת מדינת ישראל בדילמת התקיפה של כור גרעיני במדינת אויב. משימה ששום מדינה לא ביצעה מעולם. שמונת הטייסים, בני הארץ, ילדים לניצולי שואה, קיבוצניקים ועירוניים, הכינו עצמם חודשים וידעו שיתכן שסופם יהיה על חבל התלייה בבגדד. אבל מטען היסטורי לאומי שרבץ על כתפיהם שכנע בחיוניות המבצע.

במסגרת שבוע שידורים מיוחד בין יום השואה ליום הזיכרון לחללי צה"ל, ישדר הערוץ הראשון ביום רביעי ה-18 באפריל, את סרטו של ניר טויב, "תמוז". "זו אחת ההחלטות החשובות ביותר במאה השנים האחרונות", אומר תא"ל במיל' אביאם סלע, מתכנן המבצע, שכל משפחתו הושמדה בשואה.

הסרט משרטט את ההליך הקשה של קבלת ההחלטות, הדילמות המודיעיניות, המדיניות והמבצעיות ואת כל שלבי המבצע - התכנון, האימונים, בחירת הטייסים, והביצוע עצמו שלב אחר שלב. הסרט מביא לראשונה תמונות בלעדיות והקלטות קשר מכל שמונת המטוסים בכל שלב של התקיפה. חושף סיפורים שטרם סופרו מפי ראשי המוסד, הרמטכ"ל, מפקד חיל האוויר וכל הטייסים ומתכנני המבצע.

"זה מסוג האירועים שאתה חושב שלכאורה אתה יודע עליהם הכל, אבל בעצם אתה לא יודע כלום", אומר הבמאי, ניר טויב. במהלך הקריירה שלו הוא יצר עד היום כ-50 סרטים, אחד מהם הוא הדוקומנטארי "החווה הסינית - רשומון" המביא את סיפור אחד הקרבות הקשים ביותר במלחמת יום כיפור. "סרטים על הצבא הם סוג של שריטה שאני מנסה להשתחרר ממנה", הוא מנסה להסביר את המניע. "יש את הצד הבנאלי - חוויה ישראלית מכוננת, חברות, אחווה גברית, מלחמות".

למה החלטת לעשות סרט דווקא על המבצע הזה?
"כמו כל דבר בחיים, זה התגלגל במקרה. נולד מתוך סרט אחר שעשיתי, 'הטיסה האחרונה', על אריק עזוז - איש שגדלתי על ברכיו בתור ילד, ביצע את הטיסה האחרונה שלו בגיל 65. זהותם של הטייסים שהפציצו את הכור העיראקי הייתה חסויה במשך 23 שנים, כי סדאם חוסיין רצה לנקום אישית בכל מי שהחריב אותו. אחרי שנתפס, לפני כשנתיים וחצי, חשפו מיהם אותם טייסים ואז כבר אפשר היה לעשות על זה סרט".

"היו לי דעות קדומות על טייסים לפני כן", הוא מתוודה, "גיליתי שהם דווקא חבר'ה צנועים ומוכשרים. אני מאמין בגישה האנושית. סיפור היסטורי זה מעניין, אבל תמיד מעניינים האנשים שעומדים מאחוריו. האנשים שהשתתפו, מתו ונחשפו באמצעות חומרי ארכיון. לצערי, לא הייתי יכול לראיין את אילן רמון, בגין ורפול. הסרט הוא פאזל שהרכבתי לפי ההבנה שלי מה היה ומה קרה, עם הדגשים שאני רציתי לראות יש בו גם המון דברים בין השורות".

לצד העובדות, הסרט מביא את הפרספקטיבה של הטייסים על המנהיגות והמציאות הישראלית מאז. בעיני הלוחמים שהיו מוכנים ליפול בשבי או למות, נבחנת מדינת ישראל במבחן מוסרי וערכי יומיומי. "חברה אופורטוניסטית הדוניסטית כמו שאנחנו, לא תנצח חברה אידיאולוגית לעולם", אומר תא"ל במיל' אמיר נחומי.

הראיון שצולם עם נחומי הותיר חותם עמוק בזיכרונו של טויב. השניים נפגשו חודש לאחר תום מלחמת לבנון השנייה, בדיוק לאחר שנחומי נקרא לסייע בחקירה בקריה. "קבענו וחיכיתי לו בשיכון טייסים ברמת השרון", טויב משחזר, "הכרתי אותו רק מסרטי הארכיון שהיו לי, ופתאום אני רואה אדם בעל בייבי-פייס, עם בשלות ואישיות שהתעצבו במשך השנים. מהשנייה הראשונה של הראיון הוא ניסה 'להוריד אותי מהגב שלו', אם להשאיל מעולם הטיסה, אבל הוא היה בסוג של מצב רגשי שכל יוצר מחכה לו. פתאום הוא פתח בפני צוהר ודיבר מלב אל לב. הביע את תחושותיו על מה היינו ולמה הפכנו".
 
הטייסים שהפציצו, ביניהם אילן רמון ז"ל (צילום: יח"צ)
 הטייסים שהפציצו, ביניהם אילן רמון ז"ל (צילום: יח"צ)   
"החומר האנושי הוא היום לא פחות טוב, אם לא יותר. יש מוטיבציה ויכולות, אבל לצידן גם אובדן דרך. החברה איבדה את הערבות ההדדית והסולידאריות. הייאוש קצת חלחל", טויב מסכם. "הסרט מציג את ההזדהות המוחלטת של הטייסים בין האישי ללאומי, מה שאין היום בחברה הישראלית לדעתי. איש איש לעצמו".

מעל כל הדילמות בסרט, מרחפת שאלת יכולתה של ההנהגה הנוכחית להגן על ישראל מפני הגרעין האיראני. אל"מ במיל' זאב רז, שהוביל את התקיפה, מביע חשש: "אני מודאג כמו שלא הייתי לפני 20 שנה כי אני רואה את הנחישות והאיבה, ואתה רואה בקרב רבים אצלנו חוסר ביטחון".

יפתח ספקטור, הטייס רב-המעללים של חיל האוויר שגם חתום על מכתב הסרבנים שזעזע את צה"ל, הביע את דעתו מול המצלמה. "הוא לא מבין למה שקענו לסכסוך השכנים המטופש הזה במלחמה האחרונה, כשזו הייתה הזדמנות פז לתקוף את הכור האיראני. הלכנו להתעסק עם הכלב במקום עם האדון", מספר הבמאי. "ספקטור הוא מסוג האנשים שמרתקים אותי כי יש בו שניות, הוא לא חד מימדי, מפס הייצור שהקמנו בארץ ישראל לפני 60 שנה. מצד אחד הוא עם הכי הרבה הפלות בחיל האוויר ואת מרבית חייו הבוגרים בילה בצבא קבע. מהצד השני, יש לו נפש של אמן, הוא כתב את הספר 'חלום בתכלת שחור'. הוא יתום מגיל אפס, אביו היה מפקד הפעולה של כ"ג יורדי הסירה".

"תמוז" הוצג כבר בשתי הקרנות בתל אביב ובירושלים, שם לווה בפאנל בהנחיית איתי לנדסברג-נבו, ראש מחלקת התעודה של הערוץ הראשון. בשתי ההקרנות הקהל גדש את האולמות, ונאלצו לפתוח נוספים. על אף שהבמאי מגדיר אותו כ"סרט אקשן מהפריים הראשון עם הרבה רבדים", הוא דאג האם הקהל יצליח לשרוד לאורך 90 דקותיו. חששותיו התבדו. "הצופים היו מרותקים. אפילו צחקו כמה פעמים, למרות שהסרט בנושא רציני. הסטנד-אפים של רפול הם ממש אנטי-דוט לשפה הצה"לית של היום. זוגתו לחיים ניגשה אלי נרגשת עם דמעות ואמרה לי 'תדע, זה לא שרפול בתור רמטכ"ל או איש צבא לא עשה מלחמות מחורבנות, זו באמת הייתה תקופה אחרת'".

איך אתה רוצה שהסרט ישפיע על הצופה?
"אני רוצה הרבה דברים. אמר לי אותו אריק עזוז בהקרנה, שאת הסרט הזה צריך להקרין בבתי ספר ולפני צוערי קורס טיס. צופי הערוץ הראשון בגיל מבוגר יותר, ואני מקווה שהסרט הזה ואחרים שיבואו אחריו יקרבו גם קהלים אחרים לשידור הציבורי. זה סרט חובה לדור הצעיר".

"רציתי לעשות הקרנה מיוחדת בבסיס חיל האוויר בחצרים, והיה גם רצון עז מצד טייסי קרב. הצבא ראה את הסרט והיה בו משהו שכנראה הבהיל אותו - אולי הקישור לסרבנות עם ספקטור או העניין של התקיפה באיראן, לכן טרפדו את ההקרנה הזאת. היו טייסים שבאו על אזרחי להקרנות וצפו בסרט. זה היה לי קצת עצוב ומעורר חומר למחשבה. אני דווקא רואה המון פתיחות מצד צעירים, ומי שלא יודע את העבר שלו - אז אין לו עתיד, והעבר נתון לפרשנות".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "להחלטה שלא לערוך אירוע חגיגי להקרנת הסרט 'תמוז' אין שום קשר להופעה של תת-אלוף במילואים יפתח ספקטור בסרט. לאור העובדה שאירוע כזה הינו סיוע בשיווק סרט מסחרי הוחלט שלא להיענות לבקשה".

"תמוז", רביעי, 18 באפריל, בשעה 21:30, בערוץ הראשון. הסרט ישודר בתרגום לשפה הערבית ביום שישי, 27 באפריל, בשעה 16:05, ערוץ 33
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by