בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
איך אפשר לקרוא את זה? 
 
 
ניב הדס

ניב הדס מאושר וגם הרוס ממשטחי העצב היפים והבלתי מתכלים שמרכיבים את ( ), האלבום החדש של סיגור רוס

 
 
 
 
 
 
 
 
 
קשה לי להחליט אם '()', האלבום החדש של סיגור רוס, הוא האלבום הכי יפה ששמעתי בשבוע האחרון, או סתם אלבום שכל כך הייתי זקוק לו, עד שהסובייקטיביות שלי התעוותה ללא הכר.

לא יאמן עד כמה חבורה איסלנדית, עם חודשים שלמים ללא שמש וקור בלתי אפשרי, ששרה בג'יבריש גם לדוברי איסלנדית, יכולה להיות רלוונטית לחיים של מי שגר באמצע המדבר, עם גופיה ומכנסיים קצרים בסוף נובמבר, ערמות של זבל מחוץ לבית ותור לקב"ן.

חוסר ההשקה הטוטאלי הזה הוא בדיוק מה שיצר בי את הרתיעה מהאלבום הקודם של סיגור רוס, שגילה אותם לעולם, וגרם לי לשאוג בזמן שכולם הכתירו אותם "מה לאיסלנדים האלה ולי?".

אלא שבצורה פרדוקסאלית, הריחוק הזה הוא שגרם לי להודות בפה מלא כיום, אחרי עשרות האזנות, שמדובר באחד מתקליטי הדיכאון החביבים עלי, ביחד עם "ג'נטלמן" של אפגן וויגס.

העובדה שהמוסיקה של סיגור רוס נשמעת ממקום אחר, מנותק לגמרי מזמן וחלל, מקום שלפעמים, בתוך הכאוס הישראלי של מאחזים ופיגועים ומלחמת אחים מתקרבת, הוא בדיוק המקום שהייתי רוצה להיות בו, בטריטוריה הסיגור-רוסית הזו, של חיים אחרים ובלתי מוגדרים.

ב'()' סיגור רוס לא משנים כמעט את הנוסחה של האלבום הקודם. יש מעט פחות שירים ויותר קטעים אבסטרקטיים, אבל זו אבחנה סמנטית בלבד. אני קורא לזה נוסחה, אבל זו מילה זולה, לרגשות ש'()' מעורר בי, והחיים שהוא מצליח להפריך מתוך חוסר הזהות המוחלט שקיים ביצירה נטולת שם, עם שירים נטולי שמות, ומילים נטולות פשר.

ב'()' קיימים אגמים ענקיים של עצב אינסופי, אגרסיות ועדינות, נחמה וצער. מפלי דיסטורשן ופסנתרים מינוריים, לחישות פזיזות וזעקות מחרישות אוזניים. נקודות קיצון של קיפאון ורתיחה, שלוקחות את המאזין למסע בתוך עצמו, בתוך הפחדים הפנימיים שלו, לתוך סודות שהוא הדחיק מזמן, והם שבים ובאים ומציפים אותו.

לא בכיתי כשהקשבתי ל'()', אבל הייתה לי תחושה שהאלבום עצמו בכה כשהוא ראה אותי מאזין לו, ולבי יוצא אליו, אלא שעוד לא הקשבתי לו כשיורד גשם בחוץ, מה שאומר שהתקליט הזה נמצא רק בסיבוב הראשון שלו אצלי. הסיבובים הבאים לא צפויים להיות קלים יותר, אבל בשביל קלות לכו תקנו את הרובי וויליאמס החדש ותראו "החתונה היוונית שלי". אני מפסיק לברוח.


() :Sigur Ros, (אם.סי.איי/Fat-Cat)

האתר הרשמי של סיגור רוס
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by