בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
גם הים נסוג 
 
 
ערן שריר

ערן שריר הלך לראות את אפרת בן צור, אלילת נעוריו, מופיעה בקמלוט, אבל התקשה להגיע לקתרזיס

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בשנה שעברה הוציאה אפרת בן צור את האלבום הישראלי הטוב ביותר ששמעתי ב-2001. שילוב חד-פעמי של ראשוניות, יופי, עושר מוסיקלי ומילולי, עיבודים מקסימים והפקה מעולה הפכו את "צוללת" לאחד מאותם תקליטים שאני באמת יכול לשמוע שוב ושוב, פעם אחר פעם, עד שהזכרון העמום מיצר ההישרדות הנרקב שלי מזכיר שצריך ללכת למקרר ולמצוא משהו לאכול.

בקמלוט של יום חמישי, נובמבר 2002, הפכו חלקים גדולים מהמרכיבים שעשו את "צוללת" ליצירה פלאית כל כך, ללא רלוונטיים. העיבודים החכמים של ברי סחרוף, אביתר בנאי, אסף תלמודי ואחרים, שבלטו בצורה יוצאת דופן בביצועים האולפניים, נעלמו כלא היו ופינו את הבמה לטובת שחזורים נעדרי דמיון וחיות אמיתית, מנוגנים על ידי רביעייה של גיטרה אקוסטית, חשמלית, קלידים ותופים.

ביצועים חיים אמורים לתת פרשנות חדשה לשירים המקוריים, לתקוף אותם מזווית אחרת, שהיא פשוט, איך לומר – חיה ואותנטית יותר – שתחפה על היעדר האפשרויות הטכניות וההזדמנויות לטייקים נוספים. אבל לא כך הוא ב"מופע כמעט אינטימי", שם שנדמה שמתייחס יותר לדחיסות העזתית של הקמלוט, ופחות לאופן בו מגישים בן צור ולהקתה את השירים. עם כל הרצון להמנע מקלישאתיות הסינגר-סונגרייטר נוסח ג'ון באאז או ג'וני מיטשל, קשה לחשוב על רעיון מפתה יותר, אבל גם הגיוני, מאשר מופע אינטימי אמיתי - בלי כמעט - שבו נשמעים רק קולה היפה של בן צור והגיטרה.

למרבה השמחה, הקהל בקמלוט דווקא ניחן במידה הגונה של אותנטיות, וקיבל ברוח טובה את השירים המוכרים, רובם המכריע לקוחים מ"צוללת", ומיעוטם שירים חדשים (אף שלא נשמעו שונים בצורה דרסטית). רק שלושה אנשים שעמידתם הפרידה ביני ובין ההזדמנות לראות את אפרת בן צור עצמה ועוד תמהוני ששלח את ידיו לצלחת הבוטנים שעל שולחננו, פגמו מעט בתחושת ההשתייכות לקולקטיב פרטיזני אך שמח של אנשים הגונים שאוהדים את המטרה – חלקם, עושה רושם, גם בתוקף קרבה משפחתית כלשהיא.

אל מול הקהל הידידותי והנינוח הזה, נתנה בן צור הופעה נטולת מעברונים מטרידים סטייל מאיר אריאל, והתמקדה בהגשה נטו. הביצוע ל"צוללת" עצמו בלט לטובה על רקע העיבודים המנומנמים שסביבו, כמו גם אלה ל"במו ידי" המעולה - שהלחין אביתר בנאי למילים של רחל, ו"גם הים נסוג" - שהלחין אותו בנאי למילים של יונה וולך – שסגר את ההדרן לערב קצר ונעים בדרכו. אחרי הכל, גם אפרת בן צור בהופעה שלא מתרוממת לרגעי שיא אולימפיים זה משהו.


אפרת בן צור, "מופע כמעט אינטימי" בקמלוט ת"א, 21.11
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by