בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
יש דרג ויש זרג 
 
 
גדי שמשון

"סקס ישראלי" של אורנה בן דור הותירה רושם עז על גדי שמשון, שכבר סופר את הימים עד למילואים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מיניות ישראלית זה לא קצת כמו מכונית ישראלית? מיניות נוצרת ממסורת, פוליטיקה ויחסי כוח בחברה, מצטטת אורנה בן-דור ב"סקס ישראלי" את פוקו כבר בפתיחה - וכדי לדעת מהי המיניות הישראלית, צריך לנסות, אוף כמה שאנו הישראלים אוהבים את זה - להבין את הישראליות עצמה לאורך השנים. והמראה של הישראליות והמיניות הישראלית כפי שהיא משתקפת בסדרה - למרות שכולנו חכמים כולנו חשקנים וכולנו מתעניינים בה - היא עניין עמוס פחדים, רגשות אשם והדחקות. לא ממש סקסי.

מסתבר שאנחנו לא מזדיינים כל כך דגולים כמו שנדמה לנו, אבל מה, מאוד אוהבים לדבר על זה. כמו הדיבורים של מילואימניקים עייפים, רעבים וחרמנים הנוהגים לדבר על מין באווירה הצבאית שהיא בעצם נטולת מיניות (לפי הסדרה, כך נוצר המיתוס על הסודה לשתיה באוכל הצבאי ששומטת את הזקפה), כך "סקס ישראלי" היא לא חומר לגירוי מיני. היא לא סרטי התעודה הזרים שהורגלנו בהם בנוסח "נראיין שתי פמיניסטיות כתירוץ להראות קצת ציצים". ולמרות זאת ובגלל זאת, היא חוויית צפייה שראוי לא להחמיץ.

בסדרה - שיצרה אורנה בן-דור ובעריכתה השתתפו גם יאיר גרבוז ושמעון אדף - מרואיינים רבים (רוביק רוזנטל, עוז אלמוג, שאול ביבי, דליה שימקו, נסים דיין, בן כספית, ענת עצמון, רוני סומק הם רק חלק קטן) וקטעי אילוסטרציה הלקוחים מסרטי תעודה ועלילה שונים (מ"היהודי זיס" הנאצי ועד "מסע אלונקות" הישראלי) השזורים יחד בעריכה אינטליגנטית ואלגנטית (עד כמה שהנושא - מין וישראלים, כזכור - מאפשר אלגנטיות).

מהסדרה עולה באופן חד משמעי, שעל המיניות הישראלית כולה יש חותמת גדולה עם "צ" במרכזה; שהמקור ממנו נוצרה המיניות של כולנו - מהכפייתיים שבמספרי הבדיחות הגסות ועד עגולי המשקפיים הנלבבים המתנשפים בקול רם בסדנת הטנטרה - הוא צה"ל. הפרחים בדרך.

ולכן, ברוב שנותיה הייתה "המיניות הישראלית" גברית בעיקרה ובדרכי הביטוי שלה. הפרק הראשון, שישודר הערב, עוסק בגבר הישראלי, הצבר המיליטריסטי שהתפתח מהחברה במאבק שלפני קום המדינה ועד ימינו אלה.

הסוציולוג עוז אלמוג אומר שנשיות אינה צריכה הגדרה, אבל גבריות היא מושג תרבותי הנוצר בהבניה. וההבניה הבסיסית ביותר של גבריות היא "לא אישה". בחברה המושתתת על חרבה נוצר הצבר, היהודי החדש והלא נשי כמו קודמיו שבגולה, שיסודותיו בערכים ניטשיאניים ואף אנטישמיים, והוא קשוח ועצור ברגשותיו. המיניות שהוא מייצג היא חד כיוונית ודי אלימה, אומר רוביק רוזנטל (לזיין, לתקוע, לדפוק, להשחיל ולשכתב).

ב"התגנבות יחידים" של יהושע קנז מתואר מהלך הטירונות הצבאי הכולל את המוטיבים הקלאסיים של "תפסיקו להיות נקבות", הא"ב של היותך גבר בחברה צבאית שהיא "ספרטה המודרנית". רק מה אתם יודעים, הספרטנים האלו? הם היו די לאקוניים. הם לא דיברו כל כך הרבה."סקס ישראלי", ערוץ 8, ימי שני ב-23:10
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by