בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
החיים שלך על הבמה 
 
 
ניר נון נוה

תיאטרון פלייבק חוגג עשר שנים של עשייה שונה. החיים של הקהל על הבמה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הרעיון החל בשנות השבעים של המאה הקודמת בארה"ב. לא רק משחק רפרטוארי, לא רק אימפברוביזציה רגילה, לא רק אילתור על חשבון הקהל. הפעם מדובר בסיפור חי ואמיתי שהולך ונוצר על הבמה. הקהל הוא המחזאי, המלהק והבמאי. השחקנים מספרים את הסיפור.

מגמת הפלייבק התפשטה לארה"ב ולאירופה ולפני עשור הגיעה גם לארץ. אביבה אפל, 58, במאית ושחקנית בעבר בהבימה ובתיאטרון הילדים והנוער, נתקלה ברעיון בארה"ב, השתלמה בניו יורק ובלונדון, וב-1991 הביאה אותו לארץ. יחד עם ערן יעקב, רינה לביא, אורית פינקלר, שושה קסטלברג, לירונה רוזנטל, נורית שושן והילל שמעון, ובעזרתו של המוסיקאי עדי תמיר, הם מעלים מדי חודש הצגה שונה לחלוטין. ואין להם מושג לקראת מה הם הולכים.

"מדובר בתיאטרון שמבוסס על הצגה שנוצרת עם הקהל. אדם מהקהל מספר סיפור אמיתי, חוויה, זכרון ובוחר את השחקנים שיבצעו את הסיפור שלו", אומרת אפל. "בניגוד לאימפרוביזציה, חשובה ההקפדה שהמספר יקבל את הסיפור שלו בחזרה. זה הפלייבק. זה לא חייב להיות תואם בכל מאת האחוזים למקור, אבל רוח הדברים, הרגשות - מועברים. לפעמים המספר מבקש סצינה נוספת, סיום אחר - ואנחנו הולכים איתו".

ומעבר לכשרון המשחק יש צורך בטכניקות מיוחדות, בדרך עיבוד מיוחדת. בכל זאת, מדובר במגע אישי מיידי ישיר עם הקהל שהופך פתאום לבוס ומכתיב את כל ההצגה. "השחקנים צריכים להיות יצירתיים במיוחד. ללמוד להשתמש גם במיומנויות ויכולת ההקשבה, ומעל לכל באמפתיה, כי אסור לנצל את הסיפור במטרה להצחיק, כפי שנהוג לא פעם".

העובדה שאין מחזה ואין במאי קבועים ואין מושג לאן הולכים, מובילה, כצפוי, לעולם שונה לחלוטין בכל פעם שהקבוצה נכנסת לאולם הבית שלה, בבית תמי. "אבל בכל מקרה, אנשים לא יוצאים מההצגה כפי שהם נכנסו אליה" היא אומרת. "גם אם מדובר בהצגה מדהימה, וגם אם מדובר בהצגה לא הכי מוצלחת, אנשים תמיד אומרים שקורה להם משהו, בשל הסגנון והדרך המיוחדים שהסיפורים מועבדים".

מדי יום חמישי הראשון של כל חודש הם עושים זאת, בבית תמי בגינת שינקין בת"א. בימים אלו הם חוגגים עשור לעשייה קצת שונ,. להצגה קצת שונה, שלעולם תהיה שונה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by