בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
במלחמה הזאת לא היינו 

במלחמה הזאת לא היינו

 
 
לילך וולך

"שישה ימים ביוני" היא סדרת חובה שמציגה באופן חתרני את המלחמה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שחרור ירושלים במלחמת ששת הימים (צילום: לע"מ)
 שחרור ירושלים במלחמת ששת הימים (צילום: לע"מ)   
אומרים שעם עובדות לא מתווכחים. אבל גם מבלי להתווכח עליהן, אפשר להתווכח על הפרשנות שלהן. למרות מה שאנחנו רוצים להאמין, המציאות אינה דבר אבסולוטי שיש רק דרך אחת להביט בה, ומה שאני קוראת לו "אדום" הוא לא מה שאתה רואה כאדום.

את כל עניין המציאות הסובייקטיבית, אנחנו בוחרים לשכוח בעיקר כשנהיה מפחיד, כשאנחנו מרגישים מאויימים או צודקים מאוד. בדרך כלל זה קשור לתיאור ההיסטוריה שלנו. היסטוריה, שנחשבת לסוג של תיעוד עובדתי, צמוד, של המציאות, היא בסופו של דבר לא יותר מאשר "הצד שלו, הצד שלה". בספרי ההיסטוריה שלנו, תמצאו עובדות ותיאורים שלא תמצאו בספרי היסטוריה של מדינות אויב, ולהיפך. ההשמטות השונות, הפרשנויות שקיבלו מעמד חקוק בסלע, והמיתוסים הפרועים יותר ופחות ("טוב למות בעד ארצנו"), נכנסו אל פנתיאון הזיכרון הלאומי, וקיבלו מעמד של אמת אבסולוטית.

"6 ימים ביוני", המיני סדרה הדוקומנטרית של אילן זיו, עוקבת אחר היציאה למלחמת ששת הימים, באופן צמוד ומעמיק. למרות שהקריינות היא מעט "עמוד האש"-ית, ונותנת את התחושה שבסיפור הזה כבר היינו, הרי שמצפייה בפרק הראשון, ברור הדבר שבסיפור הזה עדיין לא היינו.

אילן זיו מצליח ליצור סיקור הסטורי עגול, משכנע, ואפילו חתרני, במובן שהוא נותן פתחון פה לקולות שאנחנו בדרך כלל מעדיפים להשתיק כשאנחנו מספרים את הסיפור "שלנו". זיו מקפיד על משולש כוחות בסרטו - זווית הראייה של ישראל על המלחמה (גם כאן, יש יותר מהשקפה אחת), זוית הראייה של המצרים, ודעת הקהל העולמית. המתח בין שלושת הפרשנויות השונות מאוד, ומה עובר על כל אחת מהן בזמן אמת, היא מרתקת, ונותנת הצצה נדירה ואותנטית על השאלה הגדולה ששאל רודני קינג "Why can't we all just get along?"

ההסבר לשאלה זו, שנובע מ"6 ימים ביוני" – לחץ פוליטי, משחקי אגו פרועים והרצון האולטימטיבי לצאת גבר-גבר. כל אלו גרמו לשני הצדדים להסתבך עד מעל לראש ביותר ממה שהם התכוונו, כשרק התחילו במשחק הchicken שלהם. מספיק היה לשמוע את אריק שרון במשדר מיוחד במלאת 20 שנים למלחמה, אומר קבל עם ועדה: "זו לא היתה מלחמת אין ברירה, היו מטרות פוליטיות".

"6 ימים ביוני" היא סדרת חובה לצפייה, כי היא ממוקמת כאן ועכשיו מבחינת חשיבות. היא אינה עוד מיחזור ארכיוני של הצהרות שניתנו כאשר היינו שיכורי ניצחון או שטופי תאוות קרב בסמוך לאותה מלחמה. היא לא מאפשרת לנו לתאר את מה שהתרחש ללא הקישור ההכרחי – ששת הימים לא היתה מלחמה "טובה", אם בגלל שאין דבר כזה מלחמות "טובות", ואם מפני שהיא פתחה עשרות שנים של סכסוך עקוב מדם.

הפרק הבא ישודר בשבת, ערוץ 10

בקטנה
*לכל מי שפיספס, ערוץ 2 רכשה את "כולם שונאים את כריס", ועכשיו כולם יכולים ליהנות מאחת הסדרות היותר מצחיקות ומודעות לעצמן שנעשו על המתח בין שחורים ללבנים, כשעוד לא חשבו בכלל לקרוא להם "אפרו-אמריקאים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by