בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
"המורדים" שונאים גם את מעריב 
 
 
צביקה בשור

צביקה בשור חושב שההומור האנטישמי של פבלו דווקא חיובי מאוד מבחינה פדגוגית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מתחילה להפציע תובנה שפויה מבעד לכל הטררם המתלהם שאופף את הפרקים הראשונים של "המורדים" בערוץ 10. לא מדובר פה בסדרה שהיא אולטרא-MTV, לא מדובר פה בניסיון מכוער למכור את הילדים שלכם תמורת נזיד רייטינג. לא. יש כאן, אם אני מצליח להבין, ניסיון אמיתי, לא חנפני אבל לא פדגוגי במובן הרע של המילה, להקל את מסעו של הנוער בעולם. אם היינו אנשים רעים, היינו קוראים לזה ניסיון לחנך.

הרעיון פשוט לחלוטין. מתחילים מסטריאוטיפים מוחלטים: אם כריסטינה אגילרה מתערטלת, היא בוודאי תיצור איזו מיה שכזו, שתהיה סופר-כוסית עוד לפני שהיא תבין אפילו למה. אם פוליטיקאים מתבטאים בגזענות מחוייכת, אזי סביר להניח שיווצר איזה פבלו שכזה, שמריץ בדיחות גזעניות. עכשיו יש לנו סדרה ארוכה לנסות ולעמת את הארכיטיפים האלה עם עולם ערכים הליברלי וההומניסטי, ולראות מה יקרה לטיפוסים, מה יקרה לערכים.

מטבע הדברים, הצגת התופעות השליליות במלוא מופען צורם לעין. זה טבעי. לא פלא שאיתי נאור קרא לצנזור להופיע ולהורים לשמור על ילדיהם מהזוועה. גם אני נחרדתי בכסאי בפעם הראשונה שבה ראיתי את הסדרה. אבל יש גבול.

והגבול, כרגיל בימים אלה, משורטט כמה צעדים לפני הכניסה לבית מעריב. תחת הכותרת המזעזעת "`המורדים` שונאים יהודים" מופיעה היום כתבתו של טל פרי, על ההתבטאויות האנטישמיות של פבלו. זה נושא ראוי לכתבה, ועשה נכון העיתונאי שהרים כמה טלפונים. אלא שהתשובות שפרי קיבל היו יותר ממספקות.

מערוץ 10 ומפוקס קידס מסרו לפרי שכן, אנטישמיות היא תופעה רווחת בארגנטינה, הסדרה שמה לה למטרה להתעמת עם הגזענות הזו, ובחרה לעשות זאת דווקא על ידי הלבשת האנטישמיות על אחת מהדמויות הראשיות, ולא כנהוג בסדרות האמריקניות, שמלבישות את הרע על דמויות משניות, מכוערות, שממילא לא נזדהה איתן. בהמשך הסדרה זה משתנה, הודיעו לפרי. הסדרה עשתה שירות עצום לדימוי של נוער יהודי בארגנטינה.

פרי שמע, הכניס את התגובות במלואן לכתבה, אבל הוא או עורכיו דאגו לעטוף את הידיעה ברעל, כאילו לא היו תגובות מעולם. "לתשומת לבם של ההורים, שילדיהם מכורים לסדרה הארגנטינית `המורדים`", נפתחת הידיעה בעלת הכותרת המזעזעת. בכתבה עצמה מוצגות העובדות (התבטאויות אנטישמיות בפרקים הראשונים) והתגובות. אין כל פריט מידע שמפריך את הנאמר בתגובות. אין ניסיון להפריך אותן. ככל שאנחנו יודעים, "המורדים" היא פלא חינוכי. אבל הם "שונאים יהודים" והילדים שלנו ש"מכורים לסדרה הארגנטינית" עוד עלולים להפגע אנושות.

כן, כן, מתוך ים האהבה שמסביבם הם עוד עלולים להבין שיש מי ששונא יהודים. והם לא ידעו על זה אף פעם. אף פעם לא מדברים כאן על אנטישמיות. הרי כשלא הולך לנו באירויזיון, או כששופט לא שורק לפנדל לטובת הנבחרת, אנחנו תמיד מניחים שמדובר בהחלטה אובייקטיבית. מי מאיתנו יחשוב על שליפת הנימוק האנטישמי? אף אחד. והלא אנחנו מנסים להגן על הילדים שלנו מעצם הכרת המונח. לעולם לא נאשים אחרים באנטישמיות כך סתם, בשרירות לב. תמיד נאמין שהאחר אוהב אותנו. ולכן לא תיתכן, בשום מקרה שהוא, כותרת נוראה ואיומה כמו "`המורדים` שונאים יהודים" בעיתונות העברית. לא יעלה על הדעת!

בושה וחרפה למעריב, שאיבד צלם עיתונות.

_______________________________
הקטע פורסם במקור בפורום טלוויזיה של נענע
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by