בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
השתמטת? לא תופיע 

השתמטת? לא תופיע

 
 
נילי אורן

ראשי הרשויות המקומיות התבקשו שלא להזמין זמרים שלא התגייסו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מרינה מכוכב נולד. בגללה משתמטים? (אתר קשת)
 מרינה מכוכב נולד. בגללה משתמטים? (אתר קשת)   
עדי אלדר, יו"ר מרכז השלטון המקומי, העביר היום מכתב לראשי הרשויות המקומיות בישראל, בו הוא מפציר בהם להימנע מלהזמין זמרים ואמנים שהשתמטו מצה"ל להופעות. במכתב, שהעתקים ממנו נשלחו גם לרמטכ"ל ושר הבטחון, נאמר: " בהמשך לפניותי הקודמות בנושא, הנני חוזר ומבקש את תמיכת ראשי הרשויות בכל פעולה שתעודד גיוס בני הנוער לצה"ל. על חשיבות העניין אין צורך להכביר מילים. בהתאם לכך הנני פונה לראשי הרשויות המקומיות להימנע מלהזמין לבמות בידור ואירועים המקוימים מטעם הרשויות המקומיות אמנים אשר לא שירתו בצה"ל. בני הנוער רואים באמנים מודל לחיקוי, ואל לנו לסייע בחיזוק תופעה זו."

הפניה הפופוליסטית משהו הגיעה בעקבות פרסום נתוני מחזור אוגוסט של המתגייסים לצבא, שהצביעו על כך שהמחזור הנוכחי הוא הנמוך ביותר בחמש השנים האחרונות. מהנתונים, שפרסם אגף משאבי אנוש בצה"ל, עולה שכ-25% מבני ה-18 בישראל אינם מתגייסים לצבא, כ-11% מהם מסיבת "תורתו אמונתו" - עלייה של כאחוז מאשר בשנה שעברה. 4% מבני המחזור לא גוייסו בגלל רישום פלילי, ואחוז דומה בשל שהות בחו"ל. סיבות אחרות הן פטורים מטעמים רפואיים או נפשיים. לאור הנתונים אמר שר הביטחון, אהוד ברק: "מצבא העם, צה"ל הופך בהדרגה לצבא של חצי העם". גם הרמטכ"ל, גבי אשכנזי, התייחס לתופעה, ואמר: "יש להחזיר את הבושה ללחיים של המשתמטים".

עתה נראה שאכן יש מי שמנסה לבייש לפחות חלק מהאזרחים שלא עשו צבא, כלומר את האמנים. זו כמובן לא הפעם הראשונה. ב-2001 יצא קצין חינוך ראשי דאז, אלעזר שטרן, למאבק בזמר אייל גולן, שעל אף ששירת בצה"ל הוציא פטור ממילואים. הוא הוציא הנחיה שאם גולן לא משרת במילואים, הוא גם לא יוזמן להופיע מול חיילים. בעקבות המאבק הסכים גולן לחזור לעשות מילואים, שיכללו, ובכן, הופעות בפני חיילים. כמה נוח.

מאבק דומה שניהל שטרן נגד אביב גפן, הסתיים בכך שהזמר החליט להתגייס למילואים במסגרתם, ניחשתם נכון, הוא יופיע בפני חיילים. אמנם לפני כן הוא עבר בבקו"ם והתחייל, אך המסלול הצבאי שלו כלל "מסלול ישיר למילואים", שהונדס במיוחד עבור אמנים שלא שרתו בצה"ל, אבל דווקא מעוניינים להנעים את זמנם של החיילים המשרתים.

בנוסף, לפני כשנתיים קראו ח"כים להחרים את מאיה בוסקילה כיוון שלא התגייסה לצה"ל לאחר שהצהירה כי היא דתיה. גם לפני כשנה לאחר שג'קו אייזנברג נבחר למנצח בכוכב נולד, ולאחר שהסתבר שלא שירת בצבא, קראו ראשי הרשויות להחרים את הופעותיו. ואילו השנה כבר פורסמו שמות ארבעה מהנבחרת הסופית של כוכב נולד 5 – דניאל בן חיים, אדיר אוחיון, דורון רוקחף ומרינה מקסימיליאן-בלומין – שלא שרתו בצבא.

האם יענו ראשי הרשויות לפנייתו של עדי אלדר, על כך עוד מוקדם לענות. אבל השאלות החשובות יותר הן: האם מישהו באמת מאמין שבני הנוער פחות נוטים להתגייס כיום רק בגלל השפעתם של מספר מצוצמם של אמנים שלא התגייסו בעצמם? או שמא האמנים פשוט בולטים מספיק כדי להתנגח בהם ולקבל את ההד התקשורתי הרצוי, והפרסום העצמי שמגיע עימו שלוב זרוע, בעוד שהסיבות האמיתיות לירידה במספר המתגייסים עמוקות ורציניות הרבה יותר מכך? והאם ההתנגחות באמנים לא מסיתה את הדיון מהסיבות הללו, המהותיות באמת?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by