בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
קורמת עור וגידים 

קורמת עור וגידים

 
 
אמיר עמרמי

איה כורם השלימה עם היותה מותג, אך לא מתכוונת להיות בובה של אפח'ד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כבר זורמת אצלכם בדם. איה כורם (צילום: עדי אורני)
 כבר זורמת אצלכם בדם. איה כורם (צילום: עדי אורני)   
בשבוע הבא (שלישי) תגיע איה כורם למועדון הזאפה בתל אביב, שם תעלה מופע אחרון בהחלט (!), רגע לפני כניסתה לאולפן לצורך הקלטות אלבומה השני. אלבום הבכורה שלה, "איה כורם" (עננה) יצא בסוף מרץ 2006, ומאז חרשה כורם את המדינה לאורכה ולרוחבה, סיפקה שיר קיץ חדש, הכירה לעולם את יונתן שפירא וגם הגיעה למעמד של אלבום זהב.

בדרך היא גם הספיקה לחטוף לא מעט ביקורות שליליות על המתיקות החלקלקה שלה, ואיתה כל "כנופיית רימון". אבל על כך בהמשך. מאז שיצא האלבום היא ריכזה את האנרגיות שלה בעיקר בהופעות החיות - שתיים בשבוע בממוצע. "היה לי חשוב להגיע לכל מקום", היא מספרת. "לצד כל ההופעות הגדולות, לחצתי גם להגיע למקומות שאני יודעת מראש שהם יכולים להכיל מעט אנשים. זה היה חשוב לי. אתה יודע, אפילו אם אין הרבה אנשים, אלה שנמצאים, באו לראות אותי ושילמו על כרטיס בשביל זה".

מספר חודשים לאחר שיצא אלבום הבכורה שלה, עלה בסוזן דלל "פסטיבל הפסנתר" המסורתי. איה כורם עיבדה את שירי האלבום יחד עם איתמר גרוס, והשניים החלו לצאת במופעי פסנתר אינטימיים. "הייתי חייבת לעשות הופעות פסנתר במקומות קטנים. בחלק מהמקומות האלה, אין מקום על הבמה ללהקה שלמה. אבל מלבד זה, כבר הרגשתי רוויה מההופעות עם הלהקה שלי. העיבודים במופע היו בדיוק כמו באלבום והייתי חייבת שינוי. אחרי פסטיבל הפסנתר החלטנו לצרף תופים וקונטרה בס. היו לי הרבה הופעות בשנה וחצי האחרונות, והיה לי מאוד חשוב תמיד להיות בעניין. אני חושבת שזה הצליח".
 
 אולי באמת קשה לעכל את איה כורם. היא לא כתבה להיטים גדולים מדי, היא אינה הבת של ולא האחיינית של, לא אייטם מעניין מספיק לרכילות, והחוצפנית הזאת עוד מעזה לפרוץ עם חומרים מקוריים בלי שום מקדמים מוכרים? לעזאזל, מי הזיז את הפלייליסט שלי?

לכתבה המלאה >> 
איה מצהירה שלמרות המעבר מאנונימיות מוחלטת להיותה מושא של רשימות ההשמעה ברדיו, כי היא לא מרגישה שהשתנתה מבחינה אישית, אלא מהבחינה המקצועית. "אם נחלק את התקופה מאז יציאת האלבום ועד היום, אז המחצית השנייה הייתה הגיונית יותר. התקופה הראשונה הייתה מסע ארוך ומתיש של יחסי ציבור, שתמיד מוציא אותך מדעתך. אבל אחר כך באה התקופה שאור הזרקורים ירד וחזרתי להתעסק בעיקר במוסיקה".

אז איפה כן השתנית?
"השתניתי במובן של איך אני עומדת מול קהל, או איך אני מדברת עם עיתונאי. הצורה שבה אני תופסת את התפקיד שלי כאיה כורם הזמרת".

בואי לא נתעלם מהעובדה שאת בעצם הפכת למותג.
"אני מסכימה איתך. כל דבר זה מותג היום. אני רק משתדלת לחשוב - כשאני מסתכלת קדימה - איזה מן מותג אני רוצה להיות. מאוד חשוב לי עכשיו, יותר מפעם, לעשות את מה שאני רוצה. פעם היה חשוב לי שכולם יאהבו אותי בלי קשר למכירות של תקליטים. אבל אני חושבת שככל שהביטחון העצמי שלי גדל ולמדתי להבין שיש לי מה "למכור" אחרי הכל, אני כבר יכולה לעשות את מה שאני רוצה".

איה מתייחסת לאלבומה השני, שהעבודה עליו תחל בתום הופעת הסיום בשבוע הבא. אורי זך, המפיק המוסיקלי של אלבום הבכורה שלה (שהפיק גם את מירי מסיקה, אוהד חיטמן ותמיר חיטמן), ימשיך לחבוש את כובע המפיק גם באלבום המיועד. "אני ממשיכה לעבוד איתו, בייחוד בגלל ההצלחה של האלבום הראשון. אנחנו מתקשרים נהדר".

אורי הפך לאחד המפיקים העסוקים במיינסטרים. זה עומד בקו אחד עם "לעשות את מה שאני רוצה".
"בוודאי. אני חושבת שאנשים לא מעריכים אותו מספיק".

אין ספק שהוא מוכשר. אני פשוט חושב שהוא מנומס מדי.
"נכון, אבל מעבר לזה, הוא גם מאוד חכם. באלבום הראשון הוא אמר לי שאנחנו הולכים לעשות משהו שידבר לכולם. שיכירו אותי כמה שיותר אנשים. היום הוא יודע שאני כותבת קצת אחרת, וגם הוא יכול להרשות לעצמו קצת חופש, ברמה של עיבודים והפקה מוסיקלית. אני מאמינה שעם כל הציפיות שיש לי על הכתפיים, כן מאפשרים לי חופש לעשות את מה שאני רוצה".
 
 
(לחצו Play לצפייה בקליפ לשיר "אתה זורם אצלי בדם")
 
 
 
"באלבום הראשון בהחלט הייתה פנייה לקהל הרחב, ועכשיו אני מאמינה שזה יהיה מצומצם יותר. ההבדל הראשון יהיה בטקסטים, שיהיו מגוונים יותר, לפעמים גם ארוכים יותר. אבל תראה, הייתי יכולה גם לעשות פרויקט שלם של אלבום מנדולינות, ואני בטוחה שזה יהיה כיף. אבל בתקליט שני, הקריירה של אף זמר עדיין לא מבוססת דיה כדי לאפשר לו לעשות דברים שלא פונים לקהל הרחב. אני עדיין לא ברי סחרוף בתקליט שביעי".

איה כורם חתומה על כל שירי אלבומה החדש, למעט שיר אחד שכתב והלחין יונתן גוטפלד, ושיר אחד שיוני רכטר הלחין למילים שלה. "לעבוד איתו זאת חוויה חד-פעמית" מספרת כורם על רכטר. "אין הרבה אנשים שיודעים לעבוד עם זמרים כמו שהוא יודע. אם זה בהקשבה, או בהערות שיש לו לתת לך".

ואם כבר בהערות עסקינן, נעבור לגזרת הביקורות. לפני שיצאה לשוק, החליטה כורם לקחת את המוסיקה שלה ברצינות והלכה ללמוד בבי"ס רימון (להלן: בי"ס למוסיקה). רוב הביקורות על אלבום הבכורה שלה, לא הניב כותרות מפנקות שמשרד יחסי הציבור שלה היה יכול לצרף בגאווה לקומוניקטים. בנוסף, השוו אותה למירי מסיקה, לקרן פלס, ולשאר יוצאי רימון של השנים האחרונות. ויש לה מה להגיד על זה:
 
 החיוך הזה הוא חלק בלתי נפרד מהקסם של כורם שנמצא לאורך כל אלבום הבכורה שלה. היא נהנית מכל שנייה שהיא שרה וחסרת כל התעטפות פלסטיקית שאולי מישהו ינסה להדביק לה במקום אחר.

לכתבה המלאה >> 
"קודם כל, בכל מה שקשור לרימון, כל מה שנאמר הוא בגדר הזייה. השוו אותנו, למשל, לכוכב נולד. איך אפשר בכלל להשוות בין בי"ס רציני למוסיקה לבין תופעת אינסטנט כזאת או אחרת? מי שחושב שברימון יש קורסי הלחנה לפלייליסט אחד על אחד, אז שיידע שזה קשקוש. אין לי צורך להתייחס לזה, כי זה פשוט לא ככה. זה בית ספר לאמנות".

"בהקשר שלי, אני חושבת שלמדתי להבדיל בין המבקרים ששפטו אותי לרעה כי הם לא אוהבים את המוסיקה שלי, לבין אלה ששפטו את מה שאני עושה וכתבו שאני נשמעת כמו משהו שעשו כבר, התלוננו על כך שאני נשמעת זקנה, או שרצו שאני אעשה דברים ניסיוניים. אם אתה רוצה לעשות מוסיקה ניסיונית, בבקשה – תעשה. מה אתה רוצה ממני? שיבקרו את מה שאני עושה, ולא את מה שאני לא עושה".

אני מניח שדברים נכתבו גם ביחס לפוטנציאל. בכל זאת, הגעת מבי"ס למוסיקה והאלבום לא נושא בשורה חדשה.
"תראה, אם מישהו רוצה לשמוע מוסיקה ניסיונית, שלא ישמע גלגל"צ. אני למדתי שיש מבקרים שאני ממש לא יכולה לקחת דבר מהביקורת שלהם. אבל היו גם כמה אובייקטיבים. גל אוחובסקי, למשל, כתב עליי ביקורת לא טובה, אבל הרגשתי שהוא שמע את האלבום ושזה מה שהיה לו להגיד. הוא לא השווה אותי למירי, ולא דיבר על דברים אחרים. הוא דיבר עליי. זה מקובל עליי. אבל אלה כללי המשחק, אני מבינה את זה היום".

איה כורם תופיע במועדון הזאפה (מופע אחרון) ב-14 באוגוסט 2007 בשעה 20:45.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by