בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
סוטה נולד 

סוטה נולד

 
 
גליה דן-לי, ניו יורק

To Catch a Predator טומנת מלכודות לעברייני מין. שירות לציבור או חרפה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
צילום: youtube.com
 צילום: youtube.com   
איש בשנות השלושים לחייו נכנס לבית לא מוכר. הוא מצוייד בפחיות בירה, בקונדומים ובדובי פרווה למשחק המקדים. הוא עומד לעשות סקס עם נער כבן 13, או כך לפחות הוא מאמין. קולו הצעיר של הנער קורא לו לחכות במטבח. הוא מציית. אבל הנער לא באמת קיים במציאות. הנער הזה הוא מתחזה מתנדב מארגון לתפיסת פדופילים ברשת. הוא ניהל עם האיש שיחות בעלות אופי מיני בצ’אט ערב קודם לכן. הם קבעו להיפגש בבית הזה, שהושכר לצורך העניין על ידי רשת NBC. עוד מעט יגיע המפגש - לא עם מושא הפנטזיה - עם מושא האימה.

אל המטבח ייכנס כריס הנסן, מגיש ומנחה תוכנית הטלוויזיה הפופולארית "Dateline NBC: To Catch a Predator” (בעברית "לתפוס את הטורף"). הוא יתחקר אותו, הוא יבייש אותו, הוא ישאיר אותו חסר אונים. האיש הזה ייתחנן על נפשו. במקרים קיצוניים אפילו יירד על ארבע; יבקש שלא יגלו לאישתו. הוא מורה, הוא רופא, לפעמים הוא כומר. הוא מפחד לאבד את מקום העבודה. הוא מנסה לשכנע שלא התכוון; מבטיח שלא ייעשה את זה שוב. ואז נכנסות המצלמות. עכשיו הוא כבר מבועת לחלוטין, אבל זה לא הסוף. ממש כשהוא יחשוב שהכל כבר יסתיים, שנייה אחרי שיצא מהבית ושנייה לפני שייכנס לאוטו, יתפסו אותו השוטרים שבחוץ, וישימו עליו אזיקים. שיא טלוויזיוני, מחיאות כפיים בקונטרול רום. ועכשיו לפרסומות.

ב- NBC לא מרגישים צורך להגן על הקונספט. מבחינתם הם עושים שירות לציבור. עברייני מין סדרתיים, הם הרי בקונצנזוס של הגועל נפש הציבורי. אז אם תוכנית טלוויזיה עוזרת למשטרה לתפוס עוד כמה עשרות עבריינים, מי ייעז להלין? אף אחד בתחנת הטלוויזיה לא מרגיש צורך להתנצל, גם אם ברור לכולם שהסדרה הזאת רחוקה מלהיות מסע צלב הומניטארי שנעשה ממניעים אלטרואוסטים טהורים. ככלות הכל וראשית לכל, מדובר בתוכנית בידור, שהיא גם מגנט רייטינג.

ומה אומרים בצד של המקטרגים? לצורך כך אפשר לצטט ישירות מכתב התביעה של אחותו של עבריין המין בן ה-24 מטקסס שהתאבד בעקבות התוכנית. האחות תובעת את NBC בסכום של 105 מיליון דולר, משום שבאמצעות מה שהיא מכנה "הפשע המאורגן שלהם" ו"שוחד השוטרים" הם גרמו למותו של אחיה. האח ניהל דיאלוגים מיניים בצ’אט עם מתחזה בת 14, קבע להיפגש עמה, אך לא הגיע בסופו של דבר לבית המכותר. NBC שיכנעו את השוטרים להגיע במקום זה לביתו, ולהתעמת עימו שם. אלא שבשעה שהמנוח ראה את השוטרים והצלמים בחצר ביתו, הוא כיוון אקדח לראשו והתאבד בירייה.

עוד לפני המקרה הטראגי הזה, עשו מבקרי הטלוויזיה יד אחת כנגד הבידור המפוקפק של "תפוס את הטורף". הם מיהרו לכנות את התוכנית "חזיון סנסציוני מביש", וגרסו כי היא עוברת על כל חוקי האתיקה העיתונאית: העבריינים משוחחים עם מגיש התוכנית מבלי לדעת מי הוא, וכל מה שהם אומרים לו, משמש אחר כך כנגדם. הדיאלוגים המנוהלים בצ’אט הם בבחינת "מלכודת", ופעמים רבות המתחזה מדבר על סקס עוד לפני שה"טורף" העלה את הנושא. גם הטענה שהתוכנית עוזרת לתפוס את העבריינים אך משאירה את הטיפול בהם בידי רשויות החוק היא מופרכת, לדעתם. כי מהי, אחרי הכל, העמדה אל עמוד הקלון הציבורי של מצלמות הטלוויזיה אם לא צורת ההענשה האולטימטיבית?
 
מתוך אתר התוכנית
 מתוך אתר התוכנית    
ההשפלה הציבורית הזאת היא היא סוד הקסם עבור מי שמכורים לסוג הבידור הזה של דרמת חיים אמיתית. הנוסחה הקבועה של התוכנית - עבריין נכנס לבית, ציפייה, קריין יוצא, הפתעה, מצלמות יוצאות, הפתעה מספר 2, משטרה יוצאת, הפתעה מספר 3 - עובדת בדיוק מושלם. ההפתעה המשולשת והמבטים המתחלפים הנרשמים על פניו של החשוד, הם סוד כוחה של ההפקה. מצפייה דרוכה, לבוא הקורבן, לשוק מוחלט כשיוצא המנחה (רובם סבורים שזהו אבי הנער או הנערה), לפחד ניכר ולפעמים גם דמעות כשמגיעות המצלמות, ועד למורא מוחלט כשבאים השוטרים.

NBC כבר הוציאו זיכיון על קונספט ה"תפוס את". תחת ידם יצאו "תפוס את הגנב", "תפוס את הרמאי", "תפוס את גנב הזהות" ועוד היד נטויה. מלחמת האכיפה של עשרת הדיברות בפריים טיים לא מפסיקה להפתיע. מה שמוכרים לנו במקרה של "הטורף" זה חיים של בן אדם (אומנם אדם סוטה ומגעיל, אבל עדיין בן אדם), מתנפצים לנגד עיניו בזמן אמת. זה טראגי, זה מהפנט, זה סוחף, זה גורם לתחושת סיפוק . מבחינת הצופים, אין עם זה שום בעיה. ככלות הכל, מדובר בעבריין מין סוטה. הקונפליקט פתור מראש; הקונפליקט כלל אינו קיים. ברוכים הבאים לפורום השמחה לאיד הקומונלי הפתור מרגשות אשם.

כל מי שמתח ביקורת על "תפוס את הטורף" פתח את דבריו ב"גם אני מתעב את האנשים האלה". זה נדוש ובנאלי, אבל גם אני. ובכל זאת, זוכרים איך הצלחתם לרחם אפילו על בני סלע האנס שנופנף כתרנגול כפרות בידי שוטרים דפארים ומתלהמים? אז זהו, שבכל פעם שאתם מצליחים לרחם על מי שאינו ראוי לרחמים, משהו פה מסריח. עברייני המין של "תפוס את הטורף" הם אולי טורפים, אבל בטח לא הטורפים היחידים בתוכנית. כי גם צופי טלוויזיה, הם לפעמים, רק סוג של קורבנות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by