בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אתנחתא קומיקס 

אתנחתא קומיקס

 
 
נילי אורן

פסטיבל הקומיקס בסינמטק ת"א מציע השנה עולם ומלואו. נילי אורן סוקרת את המומלצים: מיצירות בעלות אופי יהודי ועד הביזאר וגיבורי העל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מיום שבת הקרוב ועד יום שלישי, 25-28.8, יערך בסינמטק תל אביב פסטיבל הקומיקס, האנימציה והקריקטורה הישראלי. במסגרת הפסטיבל, שזו לו שנתו השביעית, תתקיימנה פעילויות רבות ומעניינות.

כבכל שנה, מעבר להקרנות המיוחדות והתערוכות, יוצבו בפסטיבל דוכנים לממכר חוברות קומיקס, בהן לא מעט יצירות ישראליות חדשות. אנחנו מביאים לכם את הטובות והמעניינות שבהן, ותודה לאמיתי לסנדי, מפעיל הדוכנים, שאסף בבלוג המוצלח שלו את הפרטים על רובן.

הדוכנים יעמדו באוהל גדול ברחבת הסינמטק החל מ- 10:30 בבוקר ועד 10:00 בלילה. סנדי מציין שהדוכנים יהיו בעלי תכולה מעורבת, משום שהקטגוריות נזילות, והוא לא רוצה שהיוצרים יעלבו משיוך בלתי הולם. בכל מקרה, השיטוט בין הדוכנים הוא חוויה מומלצת והם לבו הפועם של הפסטיבל.
 

זבנג הפלטינה

"זבנג". אורי פינק
 "זבנג". אורי פינק   
"זבנג", הקומיקס של אורי פינק שאף קיבל סדרה משלו בטלוויזיה, לאחר שהחל דרכו ב"מעריב לנוער", חוגג יומולדת עשרים. לכן הוא מקבל השנה מקום של כבוד בפסטיבל. אורי פינק אף זכה לעצב את הלוגו עבור הפסטיבל.

בדוכני הקומיקס בפסטיבל תימכר השנה חוברת הפלטינה של "זבנג" שערכה העיתונאית במיל' רעות אלמוג, שמתפקדת כיום כסגנית העורך של "זבנג". לאחר חיפוש מעמיק בין מיליוני חוברות הקומיקס, ועשרות פריטי המרצ'נדייז, היא הצליחה למצוא את הסיפורים הטובים ביותר שפורסמו בזבנג בעשור האחרון. חוץ מזה, בין הסיפורים ישנם קטעים שנכתבו במיוחד עבור הספר ולא הופיעו מעולם, שחושפים את מיטב הסודות של "זבנג", כמו התשובה לשאלה מהו שם המשפחה של גל וירון.
 

Zooלה- מספר 1

"טנטופוביה". אהוד בר-אל
 "טנטופוביה". אהוד בר-אל    
קומיקס מאת ארז צדוק, בהוצאת פריקומיקס, שהתפרסם במקור כמדור בהמשכים בירחון "זבנג". כך שהחוברת היא בעצם אוגדן שמרכז את כל הפרקים. החוברת מיועדת לילדים וגם לקהל בוגר יותר, צעיר בנפשו.

טנטופוביה - מספר 3 מתוך 4
יוצר החוברת, אהוד בר-אל, הוא אמן אשדודי בן 22, שאהבתו לציור ופיסול, הביאה אותו לעסוק גם בקומיקס. כוכב "טנטופוביה" הזו הוא אורי גורן, חוקר משטרתי במחוז הדרומי, המנסה לפתור תעלומת רצח מסתורית הפוקדת את עירו, ונעזר לשם כך בכוח על-טבעי (תקשור עם מתים) ובשותפו זוהר. בפסטיבל תצא החוברת השלישית במספר, וברביעית שתגיע לאחריה, יבוא הסיפור אל קיצו.

פרט טריוויה מעניין: מלבד סדרת הקומיקס, יצאה גם מהדורה מוגבלת של בובה בדמות כוכב "טנטופוביה". זוהי הפעם הראשונה בארץ שנמכרת בובת גיבור על מקומיקס ישראלי, בתקווה שעוד יגיעו רבות אחריה.
 
 

הרפתקאותיו הנועזות של חללניק

"חללניק". לי בלום
 "חללניק". לי בלום    
חוברת מאת לי בלום, בהוצאת י.ב.א. בע"מ. היוצר הוא מהנדס מחשבים ואמן קומיקס תל אביבי. הוא פירסם בעבר משחקי מחשב פופולאריים ועמודי קומיקס במגזינים שונים. ספרו הקודם, "בילי אייקרס ואוצר כורי הזהב", נמכר בהצלחה בארץ ובחו"ל.

גיבורו הנוכחי הוא חללניק, צוער בקורס טייסי קרב-חלל, שמוצא עצמו אבוד בעולם רחוק ולא נודע, בו הוא פוגש מבחר דמויות ססגוניות, וההרפתקה מתחילה.

"הרפתקאותיו הנועזות של חללניק" הושק כבר בשבוע הספר העברי השנה, ונמכר בהצלחה ברשתות סטימצקי וצומת ספרים.

מלאכים
מאת ובהוצאת מתן כהן. חוברת קומיקס המנסה לבחון איך היו נראים החיים בישראל אילו גם לנו היה "סופר גיבור" שמונע אסונות ומציל את המצב. באתר הבא תוכלו להתרשם ממספר עמודים מתוך החוברת הזו, שתמכר כמובן בפסטיבל.
 

מקציצה

"מר בשלן". אמיתי סנדי ונועה אברבנאל
 "מר בשלן". אמיתי סנדי ונועה אברבנאל   
קומיקס מאת ובהוצאת סטודיו סיטקומיקס. היוצרים עומר קציר (עוד מעט בן 16) ואפי טלבי (בואכה 18), נפגשו במקרה לפני שנתיים, והחליטו לעבוד יחדיו תחת הכותרת "סטודיו סיטקומיקס".

עלילת החוברת מתרחשת במסעדת המזון המהיר התל אביבית "מק-קציצה", בה עובד צוות מפוקפק עם מזון ולקוחות לא פחות מפוקפקים. יום אחד, המבורגר של המסעדה אוכל את אחד הלקוחות ואת אחת מבנות הצוות ומעורר שערורייה. את היתר תקראו בעצמכם. כדאי לכם, יש שם גם ציצים.

מר בשלן
מאת אמיתי סנדי ונועה אברבנאל בהוצאת דימונה. אמיתי סנדי, כאמור מפעיל הדוכנים בפסטיבל הוא יוצר קומיקס ותיק (עיתון הקומיקס "סטיות של פינגווינים" ז"ל, והנובלה הגרפית "שירלי"), ובשלן חובב, שמפרסם סיפורים גם בהוצאת דימונה. יחד איתו כותבת נועה אברבנאל - מנהלת ועורכת את אתר בלוג TV של "תפוז", תסריטאית ויוצרת ("שירלי", "גברת סטארט אפ").

זהו ספרון מאויר נוסף מסדרת "גבירותי ורבותי" שיוצג לראשונה בפסטיבל, ולאחר מכן יגיע לחנויות הספרים. הסיפור אמור להיות מבוסס על חייו של סנדי, פלוס הגזמות קלות לכאן או לשם. גיבור הסיפור, מר בשלן, הוא לא באמת כזה שף-על. הסיפור מתחיל כשמר בשלן מתכנן ארוחת לתפארת עבור דייט צפוי. האם הוא יספיק לבשל בזמן? אם תקנו את הספר, תגלו בעצמכם. מומלץ.
 

ממחברותיו של השף אלורו

"הצינורות המקובלים". שלומי צ'רקה
 "הצינורות המקובלים". שלומי צ'רקה   
ההמלצה האחרונה שלנו על קומיקס עם נגיעה באוכל, היא על פאנזין בישול וקומיקס, מאת עלמה ועמרי כהן אלורו. עלמה היא פאנזינאית ותיקה מגיל 14, שהיתה חברה בלהקת הפאנק הנשית בעלת השם הפדגוגי "ועדת קישוט". זהו הפאנזין הראשון שלה מזה כשמונה שנים, שתוכנו נשמר בהפתעה, ויתגלה לכם רק בדוכני הפסטיבל.

הצינורות המקובלים
מאת ובהוצאת שלומי צ'רקה. צ'רקה הוא בוגר ישיבת קרית שמונה, גר בירושלים, ומאייר קומיקסים לעיתונות. בפסטיבל תמכר החוברת שלו "הצינורות המקובלים", שתכלול מקבץ קומיקסים קצרים, חלקם הומוריסטיים נטו וחלקם הזויים נטו. אחדים מהם פורסמו ב"כל העיר" ובמגזין "אסימון", אך רובם מתפרסמים לראשונה.

נקודת מפגש
מאת ובהוצאת אליהו משגב, בוגר ישיבה ובוגר המכון הטכנולוגי בחולון. פרויקט הגמר שלו אף זכה באות הצטיינות. בפסטיבל יוצעו למכירה שלוש חוברות קומיקס המהוות פרשנות אוטוביוגרפית לשלושה מבין סיפורי המעשיות של רבי נחמן מברסלב. המוטיב המרכזי של שלושת הסיפורים, מתייחס למתח בין הקודש לבין החול - בין עולם הדת לבין העולם החילוני.
 

ב"ה

"עוזי - אגדה אורבנית 3". נמרוד רשף
 "עוזי - אגדה אורבנית 3". נמרוד רשף    
היוצרים הם אליאב גוטמן (18), שסיים את התיכון לא מזמן, ומתן בנישי (19) שהוא עדיין חייל אמיץ בצה"ל. בפסטיבל תימכר החוברת הראשונה של שניהם באופן רשמי לאחר שחיו בתוך בועת הקומיקס שנים. בחוברת ניתן למצוא מגוון קומיקסים, קריקטורות וסטריפים להנאת הקורא והעברת הזמן שבשירותים.

קומיקס יהודי א. הלהקה מתחממת
מאת ובהוצאת יהונתן שרביט. הספר בנוי משנים עשר סיפורי קומיקס קצרים, בו משתתפים ארבעת הילדים של הגדת פסח ו"חווים על בשרם" את מקורות היהדות בצורה מצחיקה.

עוזי - אגדה אורבנית - מספר 3
הגליון השלישי מתוך ארבעה בסאגה הישראלית-קבלית של נמרוד רשף. אקשן ציוני-יהודי גאה במיטב המסורת של ה"פאנישר" מחד, ורבי נחמן מברסלב מאידך, או משהו בסגנון הזה שחובבי מדונה והחוט האדום יאהבו במיוחד.
 

המנקה

"המנקה".  מיכאל פיק
 "המנקה". מיכאל פיק   
מאת ובהוצאת מיכאל פיק. חוברת ראשונה בסדרה, על סיפורה של יחידת משטרה שלומיאלית המנסה להילחם בפשע, ונעזרת לשם כך בעובדת ניקיון בעלת שיטות לחימה בלתי שגרתיות.

מגילת האש, קבר השייח
מושיק גולסט היוצר הוא אשקלוני בן 26 שלומד בבצלאל במחלקה לתקשורת חזותית. החוברת הראשונה שלו היא עיבוד קומיקס לשיר של ביאליק "מגילת האש" המדבר על חורבן לאומי, אהבה ודילמות ביניהם. החוברת השניה "קבר השייח" מספרת את סיפורו של ילד שנקשר למבנה קבר עתיק, ועל התבגרותו בחיים לאור המציאות המקומית והקשר עם הקבר. שתי החוברות יועמדו למכירה בפסטיבל.

מי שם?
המאייר והכותב איתמר פרדני הוא תל-אביבי בן 31, בוגר בצלאל, המתבונן ממרחק של עשרים שנה על חוויותיו כילד בחברת סבא בן-ציון, יליד 1915 ואזרח כבוד של דרום תל-אביב. זיכרונות הנופים, הטיפוסים והחוויות, מהווים רקע לאמירות ותובנות על הפחד והמשיכה שכולנו חשים כלפי העבר, הזקנה והמוות. חוץ מזה, זה גם נורא מצחיק.
 

מר עולם ואני

"מר עולם ואני". הילה נועם
 "מר עולם ואני". הילה נועם   
מאת הילה נועם. המחברת בת 20, בוגרת מגמת האמנות הפלאסטית בתיכון עירוני א' בת"א, ותתחיל את לימודי התקשורת החזותית בבצלאל בשנה הקרובה. לקראת פסטיבל הקומיקס היא מוציאה את החוברת הגראפית הראשונה שלה, בה מתקיים עולמה של נערה מתבגרת ישראלית. לצד רומן פנטסטי מצולם עם מר עולם, מתוארת המציאות הישראלית כפי שהיא סופגת אותה, בעזרת קומיקס מצוייר וקולאז'ים.

מיץ תערים
אורי גולדברג כמעט 17, והחוברת הראשונה שהוא מוציא תמכר בדוכן של MFM. החוברת מאגדת כמה קומיקסים שיצר במהלך השנה האחרונה וכמה שצוירו במיוחד, טקסט או שניים, וסקצ'ים. אין נושא אחיד, אבל רוב הדברים שם נופלים על אוננות, אסלות, שפיכות דמים ושנאה עצמית.

תשאירו עוד מקום בלב, לפשטידה
חוברת סיפורים קצרים וסוריאליסטיים מאת נועם נאומובסקי ודן אלון. הסיפורים עוסקים ברגישות יחסים בין בני אדם, והם די נוגים. שונה מאד מ"חוברת המין הגדולה", הקומיקס של דן אלון מהשנה שעברה.

הבל הבלים
מאת ובהוצאת יותם רפופורט ושלולתא, שני יוצרים טריים, יותם רפופורט (23) ושלולתא המוציאים חוברת עם סיפורים על אנשים שהחיים דפקו אותם.
 

שלבים\מצבים, אינדיה

"שנה טובה". מירב שאול
 "שנה טובה". מירב שאול    
מאת היוצרת הישראלית\פריזאית הרגישה נוגה רויך. היוצרת של הסיפורים האישיים "מ-26 עד 27" ו-"Existence Parallèle", מוציאה השנה שתי אסופות קצרות חדשות: האחת היא "אינדיה", מחברת מסעות מאוירת מטיול בהודו, והשניה נקראת "שלבים\מצבים", שהוא ספר ציורים.

שנה טובה
אוסף של איורים אישיים בהוצאת מירב שאול בשנה האחרונה. ניתן לראות דוגמאות בפליקר שלה.
אמנם לא קומיקס ממש, אבל איורים מעולים ורגישים שטומנים בחובם סיפור אישי מסובך, ויוצרים תמונת מצב רגשית מהשנה האחרונה.

נזלת
בעריכת דותן מורנו ובהוצאת פצצות גם לא אוכל. זהו פאנזין אבסורדי, סאטירי, אנטי ממסדי וקווירי. כולל שניים-שלושה קומיקסים קצרים, סיפור קצר מאויר, ציורים, בעיקר קולאז'ים, וכמה צילומים. משתתפים בנזלת: דורית ביאלר, אנה קוגן, שני מורנו, סיוון פרידמן, אסף סילנר, אמיתי סנדי ועוד. תחת "פצצות גם לא אוכל" הוציא דותן גם את "שש ארבע שתיים א" ואת "נקמת מפוצצות המסטיק".
 

משה הורנשטיין - רוצח סדרתי

"משה הורנשטיין - הרוצח הסדרתי". יותם רפופורט ואלון זינגר
 "משה הורנשטיין - הרוצח הסדרתי". יותם רפופורט ואלון זינגר    
מאת ובהוצאת יותם רפופורט ואלון זינגר. אלון ויותם כתבו ויותם צייר מבחר מעלילותיו ההיתוליות של משה הורנשטיין הרוצח הסדרתי.

יום ד'
אוסף סיפורי קומיקס קצרים בהוצאת דותן גולדווסר שנוצרו לקראת הפסטיבל. קבוצת היוצרים, סטודנטים שנה א' במחלקה לאנימציה של בצלאל, קיבלה יד חופשית וקצת יותר משבוע וחצי להשתלט על המדיום. התוצאה היא מגוון של עבודות בטכניקות ובסגנונות שונים, מאוגדות תחת כותרת שכל קשר בינה ובין המציאות שקרי בהחלט.

עלילותיו המופלאות של דוגי ליברצם
הקומיקס היומי של חגי גילר עומד לחגוג את הפרק ה-400 בפסטיבל הקומיקס, עם חוברת באורך מלא שיוצאת לראשונה בפסטיבל במהדורה מוגבלת, ותכלול בעיקר סיפורים קצרים חדשים.
 

החוברת המסריחה הזאת 2

"החוברת המסריחה הזאת 2"
 "החוברת המסריחה הזאת 2"   
דבר היוצרים: "החוברת המסריחה הזאת" גורמת לחוברות קומיקס אחרות להיראות כמו דפים כרוכים עם ציורים וטקסט מודפסים עליהם. אז מה מחכה לנו בגיליון השני של הטרגדיה הלאומית האהובה על ישראל, בעריכתם של אריאל ויסמן וטדי גולדנברג ובהשתתפותם של אביב איצקוביץ, חגי גילר, רחלי רוטנר ועוד? אם אתם באמת מתעניינים, ולא סתם מעמידים פנים כדי לא להעליב את היוצרים, חפשו אותם בפסטיבל.

ולסיום, עוד לינק בונוס מהפסטיבל הקודם במחווה ל"אודי" של אריאל ויסמן. רק בגלל שהוא מפרסם את זה אצלנו.

תבלו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by