בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אחי, יש לך שקל? 

אחי, יש לך שקל?

 
 
לילך וולך

למרות ש"התא המשפחתי" הוא סרט מעניין, שאלות רבות נשארו פתוחות. לילך וולך לא השתכנעה, למשל, שהאהבה היא שהניעה את משפחת מקסימוב

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בשם האהבה גברים מכים את נשותיהם, זוגות ממררים זה לזה את החיים, הורים מכתיבים לילדיהם (גם הבוגרים) את חייהם. בשם האהבה למולדת, רוצחים, שודדים ואונסים. האהבה מעולם לא היתה בדיפלציה גדולה כל כך כמו בשנותינו שלנו, ובכל זאת - האהבה היא האליבי המושלם; זו שמולה כולם מרימים ידיים. כי באמת, כמו שאמרו יפה שוטי הנבואה: "מי ינצח את האהבה?" אף אחד. אנחנו פראיירים מול נפנוף בדגל האהבה.

"התא המשפחתי", הסרט התיעודי בהפקת ערוץ 10, מנסה לפצח את חידת משפחת מקסימוב. מה מביא מישהו לצפות בבני משפחתו טובע בצרות, ולקשור עצמו אל העוגן הצולל הזה? בסרט חוזר שוב ושוב סלוגן האהבה המשפחתית שמתעלה מעל לטובת הפרט, שמתעלה מעל לצו המוסר, שמתעלה אפילו מעל למשפחה שאתי אלון בנתה לעצמה. כל זה, מה לעשות, רחוק מלשכנע.

משפחת מקסימוב, כפי שנראה בסרט, גדלה עם אב דומיננטי שהיה חשוב לו הפאסון - העיקר שמבחוץ יסתכלו ויחשבו שהכל מפואר ויקר; שהבר מצווה הכי מנקר עיניים, שהחתונה הכי פזרנית. ואם הייתם צריכים רמזים לשפה שבה מדברים בבית: ב"התא המשפחתי", משולבים גם קטעי ארכיון המתארים את הפזרנות באופן הכי גרוטסקי ומנקר עיניים שאפשר. בחתונה של אתי, למשל, נזרקו שטרות דולרים ושרשראות עשויות ירוקים מרשרשים. הנה, הדברים מתחילים להתבהר - כסף שווה אהבה, צריך להגן על הכסף, צריך להגן על הכבוד המשפחתי, והכבוד כמובן נקנה בכסף. אלא מה.

אבל לא בזה מסתיים היחס המעוות אל הכסף. האב, אביגדור מקסימוב, היה מהמר כפייתי שאיבד את בית המשפחה בחובות כמה וכמה פעמים. כפי שמספר עופר מקסימוב בסרט, המשפחה עברה כמעט לכל רחוב בחולון. יהודים נודדים, אבל לא בעקבות הפרנסה, אלא בעקבות מחלת ההימורים. באופן דרמטי, כמעט פואטי, שני האחים הבכורים למשפחת מקסימוב, פנו כל אחד להתעסקות בכסף - עופר מקסימוב הפך כמו אביו למהמר כפייתי, אתי אלון הלכה לעבוד כבנקאית.

"התא המשפחתי" מנסה לדובב את עופר מקסימוב. רק בסוף הסרט, הוא מודה בחצי פה שאם אביו היה לוחץ עליו, לא היה פונה להימורים. אתם יכולים לבחור להאמין לו. עלי זה לא בדיוק עושה רושם. ממש כפי שאחותו לא יכלה להציל את עורו, לא סביר שאיזו מילה מאביו המהמר בעצמו, היתה מרתיעה אותו וגוברת על ההתמכרות.

למרות ש"התא המשפחתי" הוא סרט מעניין, שאלות רבות נשארות פתוחות, ובראשן – למה? למה זרקה אתי אלון, אזרחית שומרת חוק ועובדת בנק חרוצה ונעימה את חייה ומשפחתה לפח וסיכנה את שלומה? נאיביות, טיפשות, פחד, קוד משפחתי? אף אחד לא מתעמת עם אלון מספיק ברצינות ומנסה להבין מה עבר לה בראש, מלבד הסיסמאות השחוקות ששיחררה בזמנו לתקשורת. אם באמת מדובר פשוט באהבה חוצת גבולות, אהבה שמביאה להרס עצמי ולאובדן העצמיות - הרי שכנראה באמת האהבה עיוורת ומטמטמת את הדעת.

שבת, 21:00, ערוץ 10

בקטנה
*כאילו האירוויזיון לא היה מופע מספיק קאמפי ומשונה עוד קודם, עכשיו יש את אירוויזיון הריקודים. ובשנה הבאה, גם יזראל דוז פואה. מתי השגעת הזו כבר תיגמר?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by