בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הגם הפקעתם וגם השפלתם? 
 
 
יוענה גונן

יוענה גונן המומה מקהות החושים והרקבון המוסרי של מושלי האדמה היהודים, גיבורי "לא בגינה הפרטית שלי", שמכערים את המוניטין של המין האנושי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מתחת לישראל המוכרת לנו, רוחשת ישראל אחרת. ישראל האחרת מורכבת מכפרים שהיו מתחת לערים שישנן, מכפרי רפאים שישנם אבל לא רשומים במפות, מסיפורים שלא מסופרים. מתחת לעיר כרמיאל, למשל, קבורים זכרונותיהם של כפרים ערבים שאדמתם הופקעה ב-1964 לצורך מבצע "ייהוד הגליל", צוואתו של בן-גוריון.

אבל נישול, קיפוח והפקעת אדמות אינם דברים שהיו וחלפו. במציאות בה רשימות ערביות לכנסת עוברות תהליך מסוכן של דה-לגיטימציה ונפסלות, לא מפתיע לגלות שהפקעת האדמות איננה נחלת העבר הרחוק. היא מתרחשת כאן ועכשיו, לנגד עיניו העצומות של הציבור הישראלי. גירוש תושבים וגניבת אדמות הם השלדים הגדולים בארון הציוני, ואין מי שייקח על עצמו לספר את סיפורם.

קבוצת "וידאו 48" קיבלה על עצמה את המחוייבות לספר את הסיפור הזה. "וידאו 48" הם קולקטיב יוצרים, שמנסים לשנות את המציאות הישראלית באמצעות קולנוע חתרני. היצירה שלהם פוליטית ומגמתית במובהק, וזה נאמר בהחלט לזכותם. כפי שמרמז שמם, הם עוסקים בבעיותיהם של פלסטינים אזרחי ישראל, בתוך תחומי הקו הירוק. שנת 1948 מהווה מבחינתם רגע היסטורי בו נוצר העוול הקולקטיבי הזה, הדיכוי שדיכאה הציונות את תושבי הארץ שקדמו לה. הקבוצה פועלת במימון תרומות, ומסרבת לקבל מימון מקרנות הקולנוע של מדינת ישראל. תלות כלכלית מונעת חוש ביקורת, וביקורת היא המניע המרכזי של היצירה של "וידאו 48".

הסרט הראשון של הקבוצה, "לא בגינה הפרטית שלי", מספר את סיפורו של אחד מכפרי הרפאים האלה, הכפרים הלא מוכרים. כפר ראמיה הוא אחד מ-120 כפרים בשטח ישראל, שאינם מוכרים בידי המדינה. קרוב ל-100,000 אזרחים ישראלים חיים ללא מים, חשמל, ביוב, כבישי גישה וכיתות לימוד, בפחד מתמיד מפינוי ומגזילת אדמתם.

ב-1991 קיבלו תושבי כפר ראמיה הודעה, לפיה הם נתבעים לפנות את בתיהם לצורך הקמת שכונה לעולים חדשים, שתהפוך את מרכז כפר ראמיה לפאתי העיר כרמיאל בהינף דחפור. תארו לעצמכם שהייתם מקבלים יום אחד מכתב רשמי, ובו מבקשים מכם להסתלק מהבית, כי הוחלט לאכלס את הבנין שלכם בדיירים חדשים. בעצם אל תטרחו לדמיין, כי עיוותים כאלה הם נחלתם של פלסטינים אזרחי ישראל בלבד; יהודים אזרחי המדינה יכולים להמשיך לקרוא את הכתבה הזו באין מפריע.

המאבק על השטח נמשך עד היום. הסרט מעמת בין המצוקה והנחישות של תושבי כפר ראמיה, לבין העונג המשומן של באי פסטיבל המחולות בכרמיאל, מרחק כמה דקות הליכה אלה מאלה. נכון, זה דמגוגי וחד-צדדי, אבל כמעט כל דבר שאנחנו רואים כיום על המרקע הוא חד-צדדי, פשוט מהצד השני, הצד שנוח לנו לראות.

מדהים לראות דווקא את דמויות היהודים בסרט. תסתכלו ותתאמצו לא להיות מובכים. כאילו יצאו מספר של אדוארד סעיד, היהודים תושבי "שכונת רבין" החדשה בכרמיאל מתייחסים לתושבי ראמיה באדנות משפילה ובקהות חושים שיכולה לנבוע רק מתחושת כוח שהביאה לרקבון מוסרי. כואב למנות את המשפטים, את ה"זו המנטליות שלהם, כמו בתקופת האדם הקדמון", את ה"תן להם וילה והם יגורו באוהל לידה, אני מכיר אותם, אני שירתתי עם גששים", את "הבדואית שלי עושה לי פיתות", את שאר המשפטים שאדוני הארץ היהודים נופחים על הבדואים, שהם תופסים כמשרתיהם הנחותים מהם.

התכווצתי בכורסה כל הסרט. תסתכלו עליהם ותראו אותנו, כמו שנאמר פעם בפרומו לעוד איזו סדרת טלוויזיה ישראלית שמוקדשת לנפלאות צה"ל. תסתכלו עליהם ותראו את הגזענות שלנו, את העיוורון שלנו כלפי הזולת, את השתיקה שבתוכה אנחנו מסתירים את סיפור הדמים שממנו הקמנו מדינה על חורבות ארץ אחרת.

המקרה של כפר ראמיה הוא סמל, מקרה אחד שמייצג אמת גדולה. התושבים היהודים האטומים האלה הם כולנו, הזעם של תושבי כפר ראמיה הוא זעם שמקיף אותנו, זעם שהתפרץ ממש עם צאתו של הסרט הזה, באוקטובר 2000. קשה להתחמק מההרגשה שאילו היו יותר אנשים רואים לפני כן את הסרט הזה, תגובות התדהמה וחוסר ההבנה היו נחסכות מאיתנו. למהומות אוקטובר 2000 יש שורשים עמוקים, וצפיה בסרט הזה אולי תבהיר לכם מעט מהם.

"לא בגינה הפרטית שלי" הוא הדבר הכי טוב שייצא לכם מהטלוויזיה בחודש הקרוב. הוא יאפשר לכם לשמוע משהו שלא תשמעו באף מקום אחר, הוא יאפשר לכם להבין טוב יותר את עצמכם, הוא יאפשר לכם לשבור את מסך השתיקה וההשתקה הזה. עשו לעצמכם טובה, ובמקום לכתוב לי תגובות על זה שאני בוגדת וזונה של עראפת, לכו ותראו את הסרט הזה.

__________________________________
"לא בגינה הפרטית שלי", שני 21:30, ערוץ 8
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by