בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בוש ונכלם 

בוש ונכלם

 
 
נילי אורן

טרנט רזנור, סולן הניין אינץ' ניילז, מרגיש "האיש הרע" של העולם בגלל ממשל בוש. ראיון שלפני הופעה על דת, רוחניות ופוליטיקה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
טרנט רזנור (צילום: נילי אורן)
 טרנט רזנור (צילום: נילי אורן)   
איזה כיף, ניין אינץ' ניילז בארץ. מעריצי הלהקה חיכו לביקור הזה כשני עשורים, ואני ביניהם. למי שלא מכיר את הלהקה, רק אבהיר שניין אינץ' ניילז היא למעשה הזמר, הכותב, והמוסיקאי המוכשר טרנט רזנור, אותו מלווים בהופעות חבורת נגנים. אלה הנוכחים, למשל, יוחלפו לדבריו כבר בתום סיבוב ההופעות הזה, בעוד כשבועיים. עד אז, מספר לנו מנהל ההופעות של הלהקה, הם ינגנו בסין, אוסטרליה, קוריאה הדרומית, ויסיימו בהוואי.

לפני שהגיעו לפה, במסגרת מסע ההופעות שלהם, הם ניגנו כמעט כל לילה, בכל רחבי אירופה. רזנור, שיושב עכשיו נינוח על ספה בחדר ישיבות קטן שנראה כמו סלון ביתי, במלון דן תל אביב, אומר שהלו"ז המטורף שלהם נובע מהצורך לשלם לכולם בזמן. לא ברור אם הוא מתלוצץ, אבל ביוטיוב אפשר למצוא עדות מוקלטת של הצלם רוב שרידן שמתלווה ללהקה במסע הזה, שאומר שרזנור הוא ההיטלר של הלהקה, ומייד אחר כך מתחנן לגנוז את הדברים.

מי חטף את המדינה שלי?

כך או כך, איתנו, שלושת העיתונאים שהגיעו לדבר איתו הבוקר, רזנור דווקא היה ידידותי מאוד. התבדח מדי פעם, אבל בעיקר דיבר על נושאים מהם רוב זמרי הרוק מתרחקים בדרך כלל בבעתה. כנראה בזכות האלבום האחרון של הלהקה, Year Zero, שבמסגרת מסע ההופעות שלו, הוא ולהקתו הגיעו גם אלינו בתמיכת Orange Music. האלבום, למרות היותו מלודי יחסית ליצירות קודמות של רזנור, נושא קונספט אפלולי, מלנכולי ועגום, שמתאר את סוף העולם שיגיע בשנת 2022 לפי האלבום, משחק המחשב שתוכנן לפיו וכמה אתרי אינטרנט נלווים.

רזנור מסביר שהאלבום נולד מתוך התחושה שלו כאמריקני, שהוא הופך ל"איש הרע של העולם", כי הארץ שלו נחטפה על ידי ממשל שלא מעוניין בטובת העולם או בטובת הציבור, אלא משרת רק אינטרסים של תאגידים, תחת טיעונים דתיים שטותיים. "אני בטוח שאצלכם זה לא שונה בהרבה", הוסיף.

עוד אמר שמדובר בסיטואציה מעוררת תסכול וזעם, ושהוא ביקש לצייר באלבום תמונה אפלה כי כל הנושאים המתוארים בשיריו כבר החלו לנוע ולהתקדם - החופש של אזרחי ארה"ב כבר נגזל, והחוקים כופפו.

כיצד לדעתך אפשר למנוע את האפוקליפסה שחזית באלבום מלהתממש
"המפתח זה שיותר אנשים ישימו לב למה שמתרחש, ויטילו אחריות על כתפי האשמים האמיתיים".
 
ניין אינץ' ניילז (יח"צ)
 ניין אינץ' ניילז (יח"צ)   
איפה המהפכה, לעזאזל

טרנט מצטער על כך שבמהלך חייו לא היתה שום מהפכה. "כשהייתי ילד ראיתי את סוף מלחמת וייטנאם, אבל מאז לא היה איום אמיתי, ואנשים שכחו איך לפתוח במהפכה. לפני שיצאתי לסיבוב ההופעות האחרון, ישבתי עם כמה אנשים עשירים, מזן מפיקי הסרטים, ודיברנו על הפקת סדרת טלוויזיה לפי האלבום האחרון שלנו. כולנו היינו המומים כי פרשת גונזאלס בדיוק התפוצצה (שר המשפטים האמריקני שבוש מינה לפני כשנתיים ונאלץ לפטר ביולי השנה, לאחר שורה של שערוריות. נ.א). וזה היה עוד אחד מאותם מקרים בהם אנשים רק מנענעים את הראש ואומרים - אלוהים אדירים, מה עוד יכול לקרות? ולמה אף אחד לא עושה משהו, ולא רק נותן מכה קטנה על היד, אלא מעלה על המוקד את מי שאחראי למחדלים הללו?".

הוא מוסיף: "הבעיה היא שכל מה אנחנו עושים בקשר לזה, זה רק לשבת ולקטר. לא באמת לעשות משהו, אלא לחכות למישהו אחר שיארגן את זה. אני חושב שזה נורא. חייתי 14 שנה בניו אורלינס, וקצת אחרי שעזבתי, סופת ההוריקן קטרינה היכתה שם והרסה את העיר. וזו לא היתה הסופה שגרמה את הנזק, אלא המדיניות של בוש, והעובדה שאנשים אידיוטים, נטולי יכולת ונסיון, נשכרו כדי לטפל במשבר החמור הזה. ומה קרה כתוצאה מכך? רק איש אחד פוטר. זהו. זה משהו שתושבי העיר, ואני, לעולם לא נשכח. בוש הרג את העיר. נקודה."

בוש אויב האומה

כן, רזנור לא ממש מעריך את פועלו של בוש ג'וניור, בלשון המעטה. לדבריו בוש בכלל לא נבחר על ידי העם בפעם הראשונה, ואילו בפעם השניה, הוא נבחר בזכות העובדה שארה"ב מחולקת לשניים. או כמו שמתאר רזנור: "לאורך החופים גרים אנשים שיודעים לקרוא, ואילו בפנים הארץ, האנשים מאמינים לכל מה שהם רואים בטלוויזיה, והם צופים בפוקס ניוז, שזה לא חדשות אלא תעמולה. לכן, כל מה שבוש עשה כדי שהם יבחרו בו, היה לדבר על נישואי גייז והפלות, והם שכחו שיש נושאים אחרים. בוש מכר את עצמו כצלבן אוונגליסטי, שאלוהים מדבר איתו, ואנשים קנו את השקר הזה."

אחר כך הוא ממשיך ומפרט: "ממש גרוטסקית בעיני היא הדרך בה בוש מתחבא מאחורי הדת. הוא יודע שאחוזי הצבעה גדולים בארה"ב שייכים לדתיים, לכן הוא יודע שאם יצהיר שהוא נגד הפלות, יצביעו לו. זו שטיפת מוח. האנשים יחיו בעוני, בדירה קטנה עם פת לחם לאכול, במקרה הטוב, אבל יצביעו לו, למרות שהוא הביא אותם למצב הזה. כשאני רואה את הזבל הזה, כל יכולת לנהל דיון הגיוני נעלם. היום מלמדים בבתי ספר בארה"ב את סיפור בריאת העולם התנ"כי בתור תיאוריה מדעית שמסבירה את היווצרות העולם. איך מתווכחים עם זה? זה מרגיש לי כמו סוף העולם. בעיקר כי אין דרך אמיתית למחות את העקבות של זה, ומדובר בצעד ענקי אחורה שאין ממנו חזרה."

טרנט, אלוהים וירושלים

אבל בניגוד למה שאולי ניתן היה לחשוב, גם לפי כמה מהשירים המוקדמים יותר של רזנור, הוא דווקא מגדיר עצמו כאדם רוחני. לדבריו, היחס שלו לדת השתפר עם הגיל. "נלחמתי באלוהים כשהייתי צעיר", הוא אומר, "אבל היום אני חי איתו בשלום. אני לא דתי, אבל בהחלט רוחני. לדעתי למצוא כוח עליון שעוזר לך בחיים, ונותן לך תקווה להיתלות בה בזמנים קשים, זה מצוין. הבעיה מתחילה כשאתה מתחיל לראות את עצמך כצודק בלעדי, וכל מי שלא חושב כמוך, טועה. חוץ מזה, גם מאוד עצוב לי כשפוליטיקאים משתמשים בדת לשם שטיפת מוחות. כי אם אלוהים לא רצה שתחשוב, למה הוא נתן לך מוח?

לאור הדברים הללו, כלל לא מפתיע לשמוע שירושלים הרשימה אותו מאוד. זו הפעם הראשונה שלו בארץ, והוא מצטער מאוד על שהביקור הקצרצר לא אפשר לו לבלות זמן רב יותר בירושלים, כדי להבין בדיוק מי נגד מי ולמה. "הייתי השנה בבלגיה 10 פעמים בערך. איכשהו אנחנו תמיד מגיעים לבריסל, ואנחנו יושבים שם ומשתעממים, כי אין שם מה לעשות. אבל לפה הגענו רק לביקור חטוף." הוא מצהיר שבעתיד יבוא לפה לזמן ממושך יותר, שלא במסגרת העבודה, כי הוא רוצה ללמוד יותר לעומק מה קורה פה.

"כשבאנו לפה אתמול בלילה, הרשים אותי לראות כל כך הרבה אנשים דתיים. אני מעריץ את המשמעת שלהם, הדבקות הטוטאלית שלהם במטרה, והקדשת עצמם לעבודת האל. חשבתי על זה שיכול להיות שאם הייתי חי ביניהם, גם אני הייתי דתי כמותם. טוב נו, אולי לא. אבל תמיד דברים נראים מבחוץ אחרת משהם נראים מבפנים."


ההופעה הערב

אז למה צריכים מעריצי הלהקה לצפות הערב? לדברי טרנט, להמון. הוא מעיד כי הלהקה נמצאת במצב מצוין, הטוב מזה בו היתה במשך שנים, ולא ברור אם ומתי תחזור אליו. גם הסאונד של שיריה הוא מהטובים במהלך הקריירה שלה, והאלבום החדש נמצא בשיא ההייפ העולמי שלו.

בנוסף, לדברי רזנור, כשקיבל את ההצעה להופיע פה, כמו כל הצעה להופיע בארצות שנמצאות מחוץ למסלול ההופעות הרגיל, הוא היה צריך לקבל החלטה קשה. על הפרק עמדו שתי אפשרויות: לחסוך בציוד, ולהרוויח כסף, או להביא את כל הציוד, ולהפסיד כסף. לשמחתנו, הוא בחר באפשרות השניה. לדבריו הוא החליט שהוא מעדיף להעניק לנו את האפשרות לצפות בהופעה בשלמותה, ולחוות את כל החוויה שהוא מבקש להעביר. הוא מעיד כי ההופעה זורמת כמו סרט אקשן קצבי, יש בה הרבה ויזואלים חזקים, ואין זמן אפילו לצאת לשרותים, אם לא רוצים להפסיד חלקים חשובים ממנה.

על UNKLE, הרכב החימום שיעלה הערב לפני ניין אינץ' ניילז, אומר טרנט שהוא בחר אותם כי התרשם מאוד מהמוסיקה שלהם. לדבריו הוא לא מכיר אישית את ג'יימס לאוול, מנהיג ההרכב, אבל אחד מחברי ניין אינץ' ניילז ניגן איתו בעבר. רזנור מעיד: "אני אוהב לבחור את הלהקות שאנחנו מנגנים אותם, כדי שההופעה תהיה טובה מהתחלה עד הסוף. לפעמים בארצות רחוקות זה פחות מצליח. אבל אני שמח מאוד שהפעם זה עבד." גם אנחנו, שסופרים את הזמן אחורה עד ההופעה הערב.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by