בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
צייר לי ילדה שאיבדה את עינה 
 
 
מערכת מיקסר

ג'ו סאקו, עיתונאי ויוצר קומיקס, הוציא לאור את "פלסטין", תיעוד מצוייר וכואב של ביקוריו בשטחים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
העיתונאי והקומיקסאי ג'ו סאקו מוציא לאור בימים אלו תיעוד מצוייר בן 300 עמודים של שהותו בשטחים הכבושים בשנים 1991-92.

"פלסטין" מתמקד בהשפעה של צעדים פוליטיים על חייהם האישיים של האנשים, מתאר חיים בלופ של אימה אין סופית, בעודו מנווט בהיסטוריה הגיהנומית של האיזור כולו. בדומה לציירי העיתונות של לפני עידן הצילום, תיעד סאקו את עבודתו בקומיקס.

כשהוא מתבסס על סיפורים שסופרו לו, תחקיר אינטנסיבי ויותר מ-100 ראיונות עם ערבים ויהודים, סאקו מוצא גישה לסיפורים אינטימיים יותר מאשר רגיל העולם המערבי לקבל מדיווח עיתונאי, ונותן במה גם לעמדות לא שכיחות בתקשורת המיינסטרימית. הלהט וההתלהבות בהם הוא מתקבל בבתי המרואיינים מדגיש את הייאוש שלהם; תקוותיהם כבר לא נעוצות בפוליטיקאים אלא בזר שמצייר קומיקס.

למרות ש"פלסטין" הוא יצירה ציורית מרתקת, בליבה עומדת התחייבות לעיתונות, ואתגר לאובייקטיביות של המערב (ובמיוחד ארצות הברית). "אני באתי מנקודת מבט של 'פלסטינאי שווה טרוריסט'. זה מה שמאכילים אותך בחדשות", הוא אומר בראיון לגרדיאן הבריטי.

סאקו לא מתיימר להיות רואה ואינו נראה, ומספר שלפני שביקר כאן, לא האמין שבאמת מתקיימים עוצרים ועינויים. הוא לא מנסה להציג את עצמו כגיבור; דמותו המצויירת הדיסטינקטיבית מתאפיינת בפה גדול ובולט, בסצנה של פיגוע הוא נראה לחוץ, מבוהל וממלמל לעצמו "זה טוב לקומיקס, זה טוב לקומיקס".

למרות שהתגובות להוצאה האמריקנית של "פלסטין" היו חיוביות באופן יוצא דופן, עדיין נשמעים הדים זועמים מארגונים אמריקנים ציוניים.

הסדרה המקורית, שיצאה כסדרה בת תשע חוברות ב-1993, זכתה בפרס הספר האמריקני ב-1996, והאיורים הוצגו בכל ארה"ב. הפרוייקט הגדול הראשון והערוך של סאקו, יצא ב-2000, והיה "אזור בטחון גוראזד", תיאור בגוף ראשון של הזוועות ממזרח בוסניה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by