בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
פלאשים בעיניים 

פלאשים בעיניים

 
 
נילי אורן

צלם תובע 220 אלף ש"ח מאסף אמדורסקי בשל הפרת זכויות יוצרים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אחת מתמונות המריבה. צילום: אמנון שוחט
 אחת מתמונות המריבה. צילום: אמנון שוחט   
אסף אמדורסקי, אמרגנו חיים שמש, ו"המון ווליום", נתבעו לאחרונה על הפרת זכויות יוצרים בסכום של 220 אלף ₪, בשל שימוש בצילומים ללא מתן קרדיט לצלם אמנון שוחט. לפי כתב התביעה פנתה "המון ווליום" אל הצלם בבקשה להשתמש באחת מתמונותיו מהופעתם של אסף אמדורסקי וקרני פוסטל בתיאטרון "תמו-נע", למטרות פרסומיות. משהוכללו מספר מתמונותיו באתר האינטרנט של אסף אמדורסקי, פנה הצלם אל הנתבעים בבקשה שיתנו לו קרדיט על התמונות שפורסמו.

למרות פניותיו החוזרות ונשנות, סירבו הנתבעים להעניק את הקרדיט לצלם. לבסוף קצה סבלנותו, והוא החליט לתבוע את האמן, אמרגנו, ומפיקי הופעותיו, בגין הפרת זכויות יוצרים, גזל ועוגמת נפש מתמשכת. "מדובר בניצול רב פעמי, מתוך ידיעה, ותוך התעלמות צינית מפניות היוצר. לא ניתן לעבור על כך לסדר היום" אמר יריב קדם, עורך דינו של הצלם.

הסיפור החל בקיץ 2005. אז רכש אמנון שוחט כרטיס להופעתם של אסף אמדורסקי וקרני פוסטל בתיאטרון "תמו-נע"' בתל אביב. שוחט הוא איש הייטק וצלם, שתמונותיו התפרסמו במגזין "מסע אחר", מדור "קפטן אינטרנט" בעיתון "הארץ", ואתר NRG של מעריב. לפני ההופעה בירר שוחט עם התיאטרון האם יוכל לצלם במהלך ההופעה, ולאחר שהתיאטרון קיבל לכך אישור מאסף אמדורסקי, הגיע למקום עם ציוד הצילום שלו.

לאחר המופע, שלח שוחט את התמונות לתיאטרון "תמו-נע" כמחוות תודה על שאישרו לו לצלם את המופע. הנהלת התיאטרון ביקשה את רשותו להעביר את התמונות לחברת "המון ווליום", שהפיקה את המופע של אמדורסקי, להתרשמותם ולשימוש פרסומי אפשרי בתמונות. שוחט אישר להעביר את התמונות, אך התנה זאת בכך שכל שימוש בתמונות יעשה בתיאום עימו.

משהגיעו התמונות ל"המון ווליום" ביקשו נציגי החברה להשתמש באחת התמונות לצורך מודעה. שוחט הסכים, אך התנה זאת בציון שמו כצלם התמונה. עו"ד יריב קדם, המייצג את שוחט מפרט: "הצלם חשב לתומו כי בכך הוא תורם את תרומתו לצמד אמנים אותם הוא כה מעריך, אך מאז נכונה לו אכזבה מתמשכת. לא זו בלבד שלא הוענק לו כל קרדיט, אלא שפורסמו לא תמונה אחת, אלא מספר רב של תמונות, אשר הפכו לכלי שיווקי רב שימוש, תוך שהן מופיעות באתרי אינטרנט שונים, כפרסומים של הזמר אסף אמדורסקי, ללא רשותו של הצלם העומד מאחוריהן, וללא מתן קרדיט. מדובר בהפרת זכויות יוצרים וזכויות מוסריות, ע"י מי שאמורים לשמור על זכויות יוצרים יותר מכל אחד אחר".
 

מי מנסה להתפרסם על גבו של מי?

 
בכתב התביעה נטען כי למרות שהסיכום עימו הופר, לא דרש הצלם את הורדת התמונות מאתרו של אסף אמדורסקי, אלא ביקש מחיים שמש - אמרגנו של האמן, להוסיף את שמו לצד הצילומים. בתגובה, כך לפי כתב התביעה, הבטיח לו חיים שמש שהנושא יטופל.

עוד נאמר בתביעה כי לאחר מספר חודשים בהן ערך שוחט מספר שיחות עם חיים שמש, ושלאחריהן הנושא לא טופל, תש כוחו של הצלם, והוא הזהיר את שמש כי יתבע אותו לדין. אבל במקום להוסיף את הקרדיט לתצלומים שבאתר, הוסרו תמונות הצלם מהאתר של אמדורסקי.

אך בכך לא תמה הסאגה. לאחרונה, כשנתיים לאחר אותם אירועים, בעודו גולש באינטרנט, נדהם שוחט לגלות כי תמונותיו שבו להתפרסם, הפעם באתר MySpace, במסגרת מאמצי הנתבעים לגייס קהל להופעותיו הקרובות של אמדורסקי. שוחט גילה כי באתר פורסמו 10 תמונות שלו, גם הפעם ללא ציון שמו וללא רשותו. לדברי עו"ד קדם: "מדובר פה בשימוש מסחרי ציני ביצירתו של הצלם, שימוש שלא הייתי מצפה לו דווקא מאמן המתפרנס מזכויות שכאלה".

בתביעה, שהוגשה ביום חמישי ה-6 בספטמבר האחרון לבית המשפט המחוזי בתל אביב, תובע שוחט 220 אלף ₪ מאסף אמדורסקי, מאמרגנו חיים שמש, מחברת ההפקות של הופעותיו – "המון ווליום", ומהגברת יעל מרגלית- הבעלים ומנהלת ב"המון ווליום". בין סעיפי התביעה ניתן למצוא: הפרת זכויות יוצרים, הפרת זכויות מוסריות (על אי-מתן קרדיט), עשיית עושר ולא במשפט, הפרת חובה חקוקה, וגזל – כל זאת במודע ובחוסר תום לב.

חיים שמש, אמרגנו של אמדורסקי מסר לנענע 10 בתגובה: "צר לי שצלם עלום שם מנסה להתפרסם ו/או לקבל הכרה על גב אמן כל כך חשוב כמו אסף אמדורסקי. מעולם לא היתה בינינו לבין הצלם כל התקשרות עסקית. אותו צלם עלום שם הגיע להופעה של אסף אמדורסקי על דעת עצמו, וצילם על דעת עצמו, ללא אישור מראש מאסף אמדורסקי או מייצגיו. תגובתנו לכתב התביעה לא תאחר לבוא."
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by