בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תנו לצה"ל להפסיד 
 
 עמוס ירון, מנכ``ל משרד הביטחון   
 
אורי ברייטמן

אורי ברייטמן מברך על נצחון אקו"ם והחברה האזרחית בקרב מול גלי צה"ל ומשרד הביטחון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אנשים כמו שלום חנוך, נעמי שמר ומתי כספי מצליחים לשרוד, בין השאר, כי הרדיו הציבורי משמיע אותם. בכל פעם שאתם שומעים שיר בקול ישראל או בגלי צה"ל, האמן המושמע מקבל כמה שקלים בודדים. מלחינים ותיקים ופוריים נהנים מתגמול כספי צנוע, שמעודד אותם להמשיך וליצור כל הזמן.

אנשים כמו שאול מופז, שר הביטחון, ועמוס ירון, מנכ"ל המשרד, מחזיקים תקציב של מיליארדים, ומוסיקאים לא מעניינים אותם. זהו שורש המאבק הפוליטי בין משרד הביטחון ואקו"ם, שזכה לתפנית מפתיעה השבוע. בית המשפט העליון אמר את דברו: משרד הביטחון לא יכול להתנהג כאילו המדינה כולה נמצאת בכיסו. השופטת דליה דורנר הוציאה צו המכריח את גל"ץ (וגלגל"ץ) להפסיק לשדר מוסיקה החל מיום ראשון (12 בינואר), אם לא יימצא פתרון לסכסוך בין משרד הביטחון ואקו"ם, הגוף המפקח על זכויות היוצרים של המוסיקאים בארץ.

מתוך היכרות מעמיקה עם שני הצדדים, נצחון אקו"ם הוא נצחון דוד על גוליית. משרד הביטחון הוא הגוף הממשלתי החזק ביותר בישראל, אחרי משרד ראש הממשלה. אקו"ם, לעומתו, הוא ארגון חלש, מסורס, שרוב הציבור מתייחס אליו בזלזול (הנובע מבורות מצערת). סכומי התמלוגים שמשלם משרד הביטחון ליוצרים הם כסף קטן, בכל קנה מידה.

מקריאת פסק הדין (רע"א 6141/02) עולה כי השופטת דורנר כעסה במיוחד על כך שבמשך שלוש שנים תמימות משדרת גל"ץ מוסיקה ללא הסכם, כמו במדינת עולם שלישי. הפגיעה בשלטון החוק הכעיסה אותה. גל"ץ, יש לציין, איננה הצד הרע בעניין - היא כפופה לבוסים הגדולים בירושלים. הם אלו שהחליטו לנסות לכופף את אקו"ם.

דורנר שמה לב לכך. היא הבינה שהטענות של משרד הביטחון הן לעג לרש - אי אפשר לצרוך מוצר, ובמקביל להתלונן על מחירו. או שאתה קונה, או שאתה לא קונה. דורנר הניחה פטיש על השולחן ואמרה: עד כאן. משרד הביטחון רוצה לשדר מוסיקה? עד שלא תשלם את המחיר המלא, אין מוסיקה. תשדרו דיבורים. גלגל"ץ, למשל, לא יכולה לחיות דקה אחת בלי להיטים.

אין שום סיבה לטעות: המוסיקאים במדינת ישראל לא מתעשרים מכספי תמלוגים. רובם זקוקים להם כדי להחזיק את הראש מעל למים - לקנות אוכל, לשלם שכר דירה, אולי לעזור לממן את התקליט הבא. משרד הביטחון, לעומתו, נהנה מתקציב דינוזאורי, שרוב סעיפיו חבויים מעיני הציבור.

משרד הביטחון הקים תחנת שידור, המשרתת את צרכיו ומשפרת את תדמיתו בעיני הציבור הרחב. בן-גוריון ידע זאת כשאישר את הקמת התחנה בשנת 1950. הוא הבין שהמחיר שווה את התמורה. כיום מנצל משרד הביטחון את כוחו האדיר כדי להפחית את המחיר הזה למינימום, וזאת למרות שגל"ץ וגלגל"ץ הן תחנות פופולריות ביותר, שאחוזי ההאזנה המשותפים שלהן הן חלומו הרטוב של כל גוף רדיופוני בעולם.

הניצחון של אקו"ם בבית המשפט הוא נצחון החברה האזרחית הנורמלית על פני הביטחוניזם הספרטני הידוע-לשימצה בו נגועה החברה הישראלית, הנמצאת במצב של איום ביטחוני מתמשך. לא פלא שעו"ד פלדמן, אחד מהלוחמים העקשנים ביותר נגד כוחו האדיר של צה"ל, חתום על הערעור.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by