בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אלוויס בחצי מחיר 
 
 מאריה קאלאס. גם היא במודפסים מחדש   
 
מערכת מיקסר

תאגידי המוסיקה בארה"ב מנסים למנוע בכל דרך יבוא הדפסות מחודשות וזולות של מוסיקה משנות ה-50, שבאירופה פגו עליה זכויות היוצרים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תפוגתן של זכויות היוצרים באירופה על יצירות ג'אז, אופרה ורוק משנות החמישים, מכריחה חברות תקליטים אמריקניות לשקול עסקאות עם חברות המתמחות בהדפסות מחודשות ולדרוש חוקי מכס חדשים.

כשהן פגועות כבר ממיתון בשוק ופיראטיות הולכת וגוברת באינטרנט, נאלצות כעת חברות התקליטים בארה"ב להתמודד עם יבוא חוקי למהדרין של הוצאות אירופאיות ליצירות פופולריות שזכויות היוצרים עליהן פגו, על פי החוק האירופי.

זכויות היוצרים באירופה תקפות ל-50 שנה, בהשוואה ל-95 שנה בארצות הברית, גם אם מקורן של היצירות בארה"ב. כך שיצירות מתחילת-אמצע שנות ה-50, שנוצרו על ידי אמנים כמו מריה קאלאס, אלביס פרסלי ואלה פיצג'רלד, הופכים אט אט לנחלת הכלל באירופה. עובדה זאת מאפשרות לחברות אירופאיות לשחרר אלבומים שהיו שייכים קודם באופן בלעדי לחברות התקליטים שהחזיקו בזכויות.

למרות שהפצת האלבומים הללו מוגבלת באופן תיאורטי לאירופה, הרי שרשתות מוסיקה וחברות המתמחות בייבוא מיוחד מחזיקות כבדרך קבע מצבור של דיסקים מיובאים.

"ייבוא התקליטים האלו יהיה אקט פיראטי" אומר ניל טורקויץ, סגן יו"ר של ארגון תעשיית ההקלטות האמריקנית (RIAA), אשר קוראת להגנת זכויות היוצרים, לניו יורק טיימס. "הארגון מצר על כך שהדיסקים הפיראטיים לחלוטין האלו ישוחררו לשוק".

הארגון מנסה לשכנע את החברות באיחוד האירופי לאריך את תוקף זכויות היוצרים. בינתיים, אומר טורקויץ "ננסה לחסום את המוצרים האלו", בטענה כי "למוכסים יש את הסמכות להחרים את המוצרים גם בהעדר פסיקה בעניין בעלי הזכויות".

זכויות יוצרים שפג תוקפן כבר הניבו אין ספור הוצאות אירופאיות של אמנים חשובים היסטורית, כדוגמת הכנר יאשה חפץ והג'אזיסט ביקס בידרבק. אך ההקלטות משנות החמישים נתפסות בסקאלה אחרת לחלוטין. זה היה העידן בו טכניקות ההקלטה התקדמו לאין שיעור, אריך הנגן התקבל על ידי הציבור והמוסיקה המוקלטת הפכה לפופולארית בכל בית. "העשור הזה שינה את המוסיקה ואת הדרך בה הקהל צורך אותה". אומר טורקויץ.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by