בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
סיפורי פיות 

סיפורי פיות

 
 
אפרת אסקירה

הסרט "אבק כוכבים" פותח את פסטיבל אייקון עם געגוע להנסיכה הקסומה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מישל פייפר באבק כוכבים. זאתי מכשפה? (יח"צ)
 מישל פייפר באבק כוכבים. זאתי מכשפה? (יח"צ)   
בדיוק לפני שנה התארח סופר הפנטזיה ניל גיימן בפסטיבל אייקון וחלק עם מעריציו השבויים את תלאותיו בהוליווד. הוא סיפר על הקשיים בהם נתקל בנסיונותיו לעבד את כתביו לקולנוע וסיכם בבשורות טובות- "אבק כוכבים", המבוסס על נובלה קצרה שלו, נמצא כבר בשלבי הפקה מתקדמים. אמש, הקרנת הבכורה הרשמית של "אבק כוכבים" פתחה את פסטיבל אייקון המוקדש השנה לסיפורי אגדות ופיות.

גיבור האגדה הפעם הוא טריסטן (צ'רלי קוקס), צעיר גמלוני מהכפר הויקטוריאני "חומה" שיוצא לאתר כוכב נופל כדי להוכיח לאהובתו הסרבנית (סיינה מילר) שהוא ראוי לחיבתה. טריסטן חוצה את המגרעת היחידה בחומה שהעניקה לכפרו את שמו לעבר ממלכת הפיות סטורמהולד שנמצאת מעברה האחר של החומה.

ישנם גם אחרים המחפשים את הכוכב מן הצד הקסום של החומה: שלוש מכשפות מקשישות (הבכירה בהן היא מישל פייפר) התולות בכוכב את תקוותיהן לנעורים ושבעת נסיכי סטורמהולד, כמה מהם מתים (בהם רופרט אוורט), שהכוכב יכריע את מאבקי הירושה והמלוכה שלהם. מסבכת את העניינים יותר היא העובדה שהכוכב הוא למעשה עלמה הרוגזת על שהופלה מהשמיים (קלייר דיינס התמה והנרגנת באחת) ולא מעוניינת לסייע לאף אחד מהגורמים שנשבעו לזכות בה.
 
 
כדרכם של מסעות באגדות, דרכו של טריסטן משופעת בהרפתקאות. מסייעת לו קבוצת פיראטים על אנייה מעופפת עם קפטן מלא הפתעות (רוברט דה נירו) ובדרך הוא פוגש עוד כמה טיפוסים פלאיים, בהם חד קרן, אדם שהיה פעם עז ולא ויתר על המימיקות החייתיות וסוחר קסמים (ריקי ג'רוויס בתפקיד קטן רק כדי שיהיה שם). טריסטן מתבגר, מתחשל, מתאהב מחדש, מגלה כמה גילויים קריטיים על עצמו ועברו עד הסוף הטוב שכמובן לא היה זה לו קיווה הגיבור.

לצד האגדה, ההומור נוטל תפקיד מרכזי ב"אבק כוכבים". נסיכי סטורמהולד המתים תורמים פרשנויות ציניות להתרחשויות ודה נירו חוגג על תפקידו של קפטן שייקספיר העליז (עם הסבר מצוין לרקע של השם) במספר אפיזודות שנראות מנותקות לחלוטין משאר הסרט ושתפקידן היחיד, ואכן האפקטיבי, הוא להצחיק. גם תפקידי המשנה האחרים בסרט- של פייפר, ג'רוויס ואחרים- מאפילים באופן מובחן על שטף העלילה המרכזי ועל התפקידים הראשיים של קוקס ודיינס.
 
קלייר דיינס. גיקים מתים עליה (יח"צ)
 קלייר דיינס. גיקים מתים עליה (יח"צ)   
כאן, למעשה, מתגלה הפער בין הנובלה המקורית והעיבוד הקולנועי שלה. ההומור הרב בסרט ודמויות המשנה העשירות הם יצירים קולנועיים בלבד שלא הופיעו בנובלה המקורית. בנובלה "אבק כוכבים" גיימן ביקש לכתוב אגדה, התייחס למסורת הספרותית שלה, בחן את המבנים המוכרים בה ושינה אותם קמעה. היצירה של גיימן היתה בעיקרה משחק בכתיבת ז'אנר, וככזו, היתה יצירה ספרותית במהותה.

אדפטציה
העיבוד הקולנועי כולל מספר שינויים, כאשר המרכזי שבהם הוא מקורות ההתייחסות. בעוד שהנובלה אזכרה שירי ערש מסורתיים וסיפורים מוכרים על פיות, מכשפות ונסיכים, העיבוד הקולנועי משתמש במסורת הקולנועית של סיפורי אגדות ובעיקר הוא חב את רוחו ליצירה קולנועית אחרת שעסקה במהותה של אגדה- "הנסיכה הקסומה".

במקום שספרו של גיימן נטל את המבנה המסורתי של אגדה ושיחק עמו, העיבוד הקולנועי של "אבק כוכבים" משתמש בתבנית של "הנסיכה הקסומה" כמודל לחיקוי. כיוון ש"הנסיכה הקסומה" בעצמו החל את דרכו כספר - ואז סרט שביקש להפוך את יוצרותיה של האגדה - הגרסה הקולנועית של "אבק כוכבים" נראית אובדת ומבולבלת באמצע בין משחק על מסורת וחיקוי של רדיקליות ותיקה.

אז "אבק כוכבים" אינו נאמן במיוחד לספר עליו הוא מבוסס אך ממילא קשה היה לתרגם את הספר כפי שהוא לקולנוע. מן העבר השני, על הבגידות הוא מפצה בקצב קולח, אימה, מידה של קסם והופעות משנה מבריקות. הוא חכם לפרקים אך בפרקים אחרים הוא חוטא ברגשנות יתרה, הוא מחוייב מדי להצחקות רגעיות ונפרדות אחת מן השנייה ולשיר הנושא של "Take That" לחלוטין אין הצדקה.

בסיכום החולשות והיתרונות יוצא כי הסרט אינו מתגבש ליצירת מבט קוהרנטי כולל על עלילה ובחינה מחודשת של אופייה של אגדה. כך יוצא שלשאלת הרלוונטיות של סיפורי אגדה במאה ה-21, אותה השאלה שעומדת במרכזו של כנס אייקון הנוכחי, "אבק כוכבים" מייצר תשובה מעורבת. סיפורי אגדה חדשים עדיין נכתבים ונקראים. עד כמה חדשניים הם יכולים להיות בלי לשמוט תחתם את הקרקע? לא כאן תמצא התשובה. חפשו בהנסיכה הקסומה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by