בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
היוצרים ניצחו 

היוצרים ניצחו

 
 
נילי אורן

הצליח מאבקם בהצעת משרד המשפטים לשינוי חוק זכויות היוצרים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
יהונתן גפן. מראשי המאבק (יח"צ)
 יהונתן גפן. מראשי המאבק (יח"צ)   
מאבק היוצרים בהצעה החדשה לחוק זכויות היוצרים של משרד המשפטים נחל נצחון, כשסעיף המריבה שונה לפי דרישותיהם.

הכל החל כשמשרד המשפטים הציע לשנות את חוק זכויות היוצרים הישראלי העתיק, שהתעדכן לאחרונה ב-1924, וההצעה עברה בכנסת בקריאה ראשונה. כתגובה, ארגנו היוצרים הפגנה גדולה ביום שישי האחרון נגד הצעת החוק. הסעיף בהצעה שקומם אותם והוציא אותם לרחובות, היה זה שעסק בזכויות היוצרים על יצירה מוזמנת כדוגמת ג'ינגל פרסומת, או שיר לבר מצווה. במקרה כזה, חשבו יוזמי החוק, צריכות הזכויות להיות שייכות באופן אוטומטי, אלא אם הוסכם אחרת, למזמין היצירה ולא ליוצר שלה.

לדברי ד"ר מיכאל בירנהק, מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, ההגיון שהוביל את הוגי החוק היה שמדובר בפעולת מכירה וקניה, לכן הרוכש לא צריך לאחר מעמד הרכישה, לשוב ולהזדקק לאישור המוכר כדי להשתמש ביצירה או לשנות אותה. "כשחברת טלוויזיה מזמינה מוסיקאי לכתוב לחן לפרסומת או פתיח, הגיוני שהם ירצו להשתמש בזה שוב", הסביר, "ולא לבקש רשות כל פעם מחדש. מי שלא רוצה למסחר את היצירה שלו, שלא ימסחר אותה. זה קשה, אבל אנחנו חיים במדינה קפילטיסטית, ומי שרוצה למכור צריך למכור."

היוצרים, מן הסתם, חשבו אחרת. מרגלית צנעני, למשל, אמרה בראיון לגל"צ: "כששמעתי את זה, זה הרתיח את דמי. זה חזירי בעיניי להציג את היוצרים כסחטנים ולגזול מהם את מה שיש להם. קצת תמלוגים זה כל מה שיש לנו, זה חוק בינלאומי ולא המצאנו אותו".
 

רוטבליט: הוכחנו את כוחם של האמנים

אנחנו לא סחטנים. מרגול (יח"צ)
 אנחנו לא סחטנים. מרגול (יח"צ)   
בהפגנה הראשונה, שהתקיימה בתל אביב, ביוזמתם של יעקב רוטבליט, אביהו מדינה ויהונתן גפן, השתתפו מגוון רחב של אמנים מתחום המוסיקה: מתי כספי, קרן פלס, מרגלית צנעני, רמי קליינשטיין, שמוליק קראוס, יוני רכטר, יענקל'ה רוטבליט, אלון אלוארצ'יק, דניאל סלומון, חמי רודנר, קובי אושרת, ז'קו אייזנברג, זאב נחמה, מירי מסיקה, יוני בלוך הבנות נחמה, ועוד רבים אחרים.

בתחילת השבוע עדיין נמשך המאבק, והיוצרים עלו להפגין גם בירושלים מול משרד ראש הממשלה. הבוקר (רביעי), הגיעו היוצרים להסכמה עם משרד המשפטים וועדת הכלכלה של הכנסת על נוסח החוק שיעלה לקריאה שניה ושלישית בכנסת. לפי הסיכום, סעיף המריבה שונה, ואומר כי ביצירה שנוצרה לפי הזמנה, בעליה הראשון של זכות היוצרים, כולה או חלקה, הוא היוצר, אלא אם הוסכם אחרת בין המזמין ליוצר במפורש או במשתמע.

לדברי מארגני מחאת היוצרים: "יום זה הוא ניצחון גדול ליוצרים בישראל. אנו מודים לחבר הכנסת כחלון ולחברי ועדת הכלכלה שהוכיחו כי הנושא יקר לליבם. ניתן לראות כי ההיגיון זה שניצח, ושחברי הועדה קיבלו פה אחד את עמדת היוצרים בכל הסעיפים, זולת סעיף הנוגע לבעלי האולמות, אשר אותו השיגו היוצרים על חודו של קול. בניגוד לדעה שהתקבלה בסיעת העבודה, כי יש להגן על זכויות היוצרים בכל דרך, לתדהמת היוצרים הצביעו חברי הועדה מטעם סיעת העבודה, ברוורמן ומרציאנו, וסייעו לבעלי אולמות השמחה בניסיונם להשמיט מאחריות לתשלום התמלוגים באירועי שמחה.

מנהיג המאבק, יענקל'ה רוטבליט, אמר: "אין ספק שהתגייסותם המדהימה של כלל יוצרי ואמני ישראל הוכיחה לראשונה בתולדות המדינה את כוחם של היוצרים והאמנים. כוחות אלו ינותבו בעתיד למען קידום התרבות בארץ."
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by