בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
טבע נאות 

טבע נאות

 
 
אפרת אסקירה

אפרת אסקירה מתפעמת מיופיו של הטבע ב"עולם גדול מופלא", אבל מוטרדת מהשימוש ביופי כמניע פוליטי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כריש לבן וטרפו. פוטו אופ (יח"צ)
 כריש לבן וטרפו. פוטו אופ (יח"צ)   
ציניות והתפעמות כנה פועלות להן יחדיו בתוך ועל המוצר שהוא "עולם גדול מופלא". שנים, מיומנות והמצאה לקחו חלק בהשלמתו ועדיין, מלים ברורות להגדיר אותו אין. האפשרויות הזמינות הן סרט, סדרת טלוויזיה, טבע, תעודה או קריאה לפעולה - ועם כל אחת מאלה ההגדרה נותרת חסרה. הסיבה היא, ככל הנראה, שכסף ופוליטיקה הם הגורמים הממשיים האחראיים להצלחת הפרויקט הזה, ביותר אופנים ממה שנהוג להבין.

"עולם גדול מופלא" הוא עכשיו סרט קולנוע, אחרי שהיה קודם סדרת טלוויזיה שהציגה את נפלאות העולם האחרות מהאדם. הודו של הטבע, משובץ רסיסי סיפורים על מאבקים הישרדותיים של נציגי עולם החי הפוטוגניים, נאסף כאן לפרויקט תיעוד שלמימדיו ואיכותו אין תקדימים. וכשאין תקדימים יש מספרים. 200 אתרי צילום, 26 מדינות, 250 ימי צילום, 5 שנים.
 
דובוני הקוטב, בשביל החמלה (יח"צ)
 דובוני הקוטב, בשביל החמלה (יח"צ)   
אותם חומרי גלם משמשים את שתי היצירות וחוץ מהמעבר מפורמט של 11 פרקים לסרט אחד, ההבדל המרכזי ביניהן הוא בקריינות המצורפת לצילומים. במקום דני בסן בטלוויזיה, את "עולם גדול מופלא" בקולנוע ניתן לראות בליווי קריינות של גיא זוהר בעברית ופטריק סטיוארט באנגלית.

כבר כאן הבחירה הפוליטית ברורה. גיא זוהר הנעים, שברגיל מלמד אותנו בחיבה אבהית את אורחות העולם ב"היום שהיה", מונה להיות דוברו של כדור הארץ בעברית. פטריק סטיוארט מולו הוא מדריך טיולים ותיק וקולו הפך זה מכבר מזוהה עם האנושות במסעות מחקר הגבולות של "מסע בין כוכבים".
 

הטבעי הוא פוליטי

איזה יופי, לא חבל? (יח"צ)
 איזה יופי, לא חבל? (יח"צ)   
אכן, זהו עולם גדול מופלא: צפו בדובוני הקוטב הצעירים הלומדים ללכת בעת שהוריהם קמלים בחיפוש אחר מזון, הזדהו עם האמא הפילה המדרבנת את גור הפילים שלה במסע נדודים אל מקורות המים המעטים, השתאו אל מול העצמה הטהורה של הכריש הלבן כשהוא מזנק אל מחוץ למים במלא משקלו ועוטה על טרפו.

צפו, הזדהו, השתאו. סרטי הטבע הרבים של השנים האחרונות חשפו כבר את ארסנל ההצלחה של מיזמים מסוג זה ו"עולם גדול מופלא" ממצה את השימוש בכל הכלים הללו. כמו ב"מיקרוקוסמוס" (ובדרך אחרת ב" Walking with Dinosaurs") ישנה המיומנות הטכנולוגית שאפשרה לנו את הצפייה הלא רגילה הזו בטבע. "משפחת הקיסרים" הראתה את כוחה של ההזדהות עם החיות האנתרופומורפיות (שמיוחסות להן תכונות אנושיות) וציפור גן העדן של "עולם גדול מופלא" היא מופת של האנשה שכזו. ולבסוף ישנה ההנאה הקמאית מהדבר שהוא לחלוטין אחר מן האדם - הוא הטבע הגדול והנורא. "עולם גדול מופלא" משלב את שלושת אלה לפרויקט הכי מונע מטרה שנצפה בסרטי טבע - כשעה וחצי של צילומים המגוייסים לעורר בכם הצופים תגובה רגשית, ואז פוליטית.
 
 
ראו אותם וחשבו עלינו (יח"צ)
 ראו אותם וחשבו עלינו (יח"צ)   
"עולם גדול מופלא" מתנה את הצפייה בו באיום-אזהרה, בתורת "ראו את הטבע היפה והחיים הנפלאים, וראו עד כמה קרובים הם לכדי קריסה בגלל פעולות האדם". כל אחד ממאבקי ההישרדות של נציגי עולם החי בסרט מוצג כתוצאה של השפעתה המזיקה של האנושות על העולם. "עולם גדול מופלא" מציב את יופיו כמניע מגוייס למאבק למען איכות הסביבה. ערכו של הסרט פוליטי ולשם כך מנוצלת האסתטיקה שלו. כלומר, יש כאן יופי בשירות הפוליטיקה, טריק מפחיד קצת כפי שהראתה לנו ההסטוריה.

אלא שפוליטיקה היא כתמיד שם המשחק. והרי הסביבה נכנסה כבר מזמן לפוליטיקה, כפי שחזו סופרי מד"ב לא מעטים לאורך השנים. המאבק בקרינה סלולרית, איכות האוויר שאנו נושמים והמים שאנו שותים הן סוגיות פוליטיות מן השורה הראשונה. ניתן להתווכח על הגינות השימוש ביופי כמניע, אבל קשה לקבול על כך שזוהי דרך מחוכמת של פעולה.

כאן יש גם לתת את הדעת על האופנה וההון. בשלב הנוכחי בתולדות תרבות ההמונים, כשם שהסביבה היא נושא פוליטי חם, היא גם טרנד אופנתי לא פחות. כשאל גור מחייה קריירה פוליטית עגומה ואוסף פרס נובל בזכות הסביבה, רק מתבקש הוא שאחרים ינסו לפדות הצלחה בדרך דומה. להיות ירוק זה יפה ונכון, ועל הדרך זה יכול גם להכניס ממון. כזה הוא "עולם גדול מופלא", תשדיר שירות מעט ארוך מדי, יפה וירוק עם כוונות טובות, שאולי תורם משהו לשינוי בתודעה, אבל נותר עדיין עוד מוצר צריכה.

לרכישת כרטיסים לצפייה ב"עולם גדול מופלא"// אנגלית >>
לרכישת כרטיסים לצפייה ב"עולם גדול מופלא"// עברית >>
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by