בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הוא היה סקפטי 

הוא היה סקפטי

 
 
הדס בשן

הדס בשן גילתה את סוד כוחו של אריק שרון: הוא לא התעניין במה שחושבים עליו. ובכל זאת, מעניין מה הוא היה אומר על "שרון", הסרט הדוקומנטרי בכיכובו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חומרים שמעולם לא נחשפו. שרון (רויטרס)
 חומרים שמעולם לא נחשפו. שרון (רויטרס)   
כמו קוניאק ישן או סיגר מפוייח, אירוניה היא משהו שאפשר להעריך אפילו כשהיא משאירה טעם מר בפה. אחרי שישים שנים עם אריק שרון פלוס שעתיים של צפייה בסדרה הדוקומנטרית אודותיו בערוץ 10, "שרון" – עדיין לא החלטתי מה אני מרגישה כלפיו, אבל אני בהחלט יכולה להעריך את כל האירוניה הטראגית של חייו, ושל חיי המדינה ששזורה בהם.

הסדרה מרוצפת בה: החל מהעובדה המובנת מאליה כי מי שהיה מזוהה יותר מכל עם מפעל ההתנחלויות, דווקא הוא לקח את ההחלטה לפרק אותן. או העובדה שהמילה הקלינית ששרון בחר בה, "התנתקות", ביטאה יותר מכל את היחס האוטיסיטי משהו שלו למצביעיו, שמעולם לא זכו להסברים מספקים על הפעולה. גם דמותו חולת השליטה שעולה מן הסרט, מעוררת הרהורים על המצב חסר האונים שבו הוא נמצא עכשיו, המהווה דיסוננס מוחלט לאישיותו. ולבסוף, כמובן, העובדה שהאדם שאת תגובתו לסדרה היינו משתוקקים לשמוע יותר מכל, איננו כאן כדי לצפות בה. אירוני.

הסיפור של שרון, אם כן, אולי המנהיג האידיאליסט האחרון שהיה כאן, לטוב ולרע - הוא בעיקר פיוטי, מעורר למחשבה, כמעט ספרותי. אבל "שרון" מנסה לעשות יותר מזה, לפצח את החידה שהיא אריאל שרון. האם הצליח בכך? מסוכן להגיד שכן. הרי אובייקט הניתוח לא יכול לענות כרגע למה שזה לא יהיה שנחליט עליו. אבל הבמאי דרור מורה היה מספיק קרוב כדי לעשות כאן משהו אותנטי- בכל זאת, הוא ביים את תשדירי הבחירות שלו, אסף חומרים שמעולם לא נחשפו קודם לכן, והתכונן להדהים את הציבור. מורה מתחמק מכמה מוקשים ברורים: הוא מתאפק לא להפוך לסרטון תדמית מיותר, ולא מתאמץ לצאת בקריאה או אמירה ברורה, אלא מסתפק בקיום דיון מפורט על מושג המנהיגות, כפי ששרון ייצג אותו מאז מלחמת העצמאות, ועד שנפל למשכב לפני שנתיים. במקומות מסויימים, הסרט מתאפק יותר מדי, וחורים בעלילה, כמו יחסיו עם בניו ופרשת האי היווני, חורקים בהעדרם, כמו גם התמודדותו עם הוקעתו כפושע מלחמה בזירה הבינלאומית.
 

"יהודים יודעים לשנוא"

לא כועס, לא רגשי. שרון בביתו, לאחר השבץ הראשון (אימג'בנק ישראל/gettyimages)
 לא כועס, לא רגשי. שרון בביתו, לאחר השבץ הראשון (אימג'בנק ישראל/gettyimages)   
ובכל זאת, צצים כאן כמה סימנים ברורים לאישיותו של מנהיג מסוג אחר. בשיחות עם אישים בכירים בפוליטיקה כמו גם מזכירתו האישית המספקת צוהר לחייו הפרטיים, וקטעים מקמפיין הבחירות, בהם גם שרון עצמו נראה גלוי לב למדי; עולים חומרים אנושיים שמהם אפשר לשרטט דיוקן. שרון, נדמה לי- או כך לפחות מציע הסרט - מעולם לא היה כוחני ואלים במובן הרגיל של המילה. הוא לא רצה לשתות דם של אף אחד, בניגוד לדרך בה ניסו לצייר אותו לא פעם, והוא גם לא העסיק את עצמו בשאלה מה חושבים עליו. הוא בסך הכל רצה להיות יהודי, במובן היחיד שהוא הכיר - זה שתוקף לפני שהוא מותקף. ומעבר לכל, הוא לא בזבז זמן בלהטיל בעצמו ספק. מצחיק איך שההיסטוריה פועלת: רגע אחד, הנחרצות שלך הופכת אותך למפלצת, רגע אחר, אותה תכונת אופי מציירת אותך כגיבור.

ושרון, מבחינתו, מעולם לא השתנה באמת. לכן הוא לא התקשה לעמוד מול מקטרגיו בעת ההתנתקות, לדבר על "ויתורים כואבים" אבל להבהיר לנו שלא כואב לו באמת. באחד הראיונות עמו המובאים בסדרה, כששרון מציין כי "יהודים יודעים לשנוא", קשה להבחין בכעס בקולו, מקסימום אנחה צינית חלושה. בראיון אחר, שרון מתלונן על כך שבכנסת הוא נאלץ לחלוק מקום עבודה עם אנשים שמבחינתו איננו שווים לו, לא עברו את מה שהוא עבר ועם זאת קולם שווה לשלו: "ואני לא מדבר עכשיו על הדמוקרטיה", הוא פולט, ומבהיר בכך עד כמה, מבחינתו, מדובר בשיטה לא מושלמת.

ההזדהות של הישראליים עם שרון, בכל זאת אחד המנהיגים הכי פופולאריים שהיו כאן בשנים האחרונות-לנצח תישאר סתומה בעיני. הרי בניגוד לרוב ראשי הממשלה הנערצים, שרון לא התאמץ שיאהבו אותו, ושמר על כנות מוחלטת בקשר לכך. אנשים אוהבים שמחזרים אחריהם, ושרון הוא אחד הטיפוסים הכי לא רגשיים שכיהנו כאן בתפקיד ראש הממשלה. משום כך "שרון" לא מוביל את הצופה בקלות לקתרזים של ממש. ובכל זאת, לא קל לראות את הסדרה הזו, ולדעת שמושאה שוכב במיטת בית חולים, כשלאיש אין את האומץ לנתק אותו, ואיש גם לא יכול להחזיר אותו לכאן. הרי בסופה של כל אירוניה מרירה, מסתתר לו גם איזה עצב בנאלי, קטן ומציק.

הפרק השני ב"שרון" ישודר במוצאי שבת הבא, ה- 8.12 בשעה 21:00
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by