בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
טריפ טוב זה טריפ שלא נגמר 
 
 
אורלי גונן

אורלי גונן אוהבת את הפילוסופיה שמאחורי צבעי הפסטל של אית'ן הוק ב"Waking Life", הסרט הכי שיקי בשטח

 
 
 
 
 
 
 
 
 
פעם חלמתי שאחותי כווצה לגודל של פחית קוקה-קולה. העולם כולו נותר כפי שהיה, ואחותי - פחית קוקה-קולה. כל החלום הייתי בפאניקה, מסתכלת על אחותי הקטנה בניסיונות שווא לאזן בין ההלם וההיסטריה. הרגשתי שתפקידי לפתור את מצבה האקוטי - התרוצצתי בכל רחבי איזשהו מקום, אבל לא עלה בידי שום פתרון עד שהתעוררתי קמוצה ומבועתת. בדרך גם סידרתי לי בחלום איזו פרשיית אהבים קצרצרה עם עמית לעבודה. בי נשבעתי שמעולם, בחיי הערניים, לא עלה בדעתי להכנס אתו לקרון רכבת.

זו דוגמה לחלום נורמלי יחסית שמייצרים בצוותא המוח והתת-מודע שלי בזמן שגרה. אפשר לומר בעדינות, שפרויד לא היה מתנגד לקום לתחייה ולבסס עליי את "פשר החלומות 2".

להתעורר מחלום זו פריבילגיה, גם אם מדובר בחלום טוב. למסקנה הזו הגעתי כבר מזמן, אך היא קיבלה תוקף חדש ומחוזק לאחר הצפייה ב"Waking Life" של ריצ'רד לינקלייטר. הבמאי והתסריטאי היצירתי אין קץ הזה, שכבר בסרטו הראשון "Slacker" שבה את ליבי ברוחב המחשבה שלו, גורם לצופה לשאול את עצמו הרבה שאלות, שלרובן אין תשובות ברורות מדי.

"Waking Life" הוא לא סרט אימה, ולא ממש ברור אם הוא מתאר חלום. למעשה זו אחת מהשאלות המרכזיות אותן מבקש לינקלייטר להעלות: האם אנחנו מתעוררים מחלומות, או שהמציאות היא למעשה חלום אחד מתמשך? האם יש בכלל מציאות אחת, או שאנו חיים בתוך רבדים אינסופיים של מציאויות שונות?

הסרט עוקב אחר המסע של ווילי וויגנס בחיפוש פתלתל אחר תשובות. הוא נמצא בתוך חלום וכל פעם שהוא (ואתם) חושב שהתעורר, מסתבר כי הוא בעצם בחלום חדש. הוא מרחף בחלל המציאויות השונות, נסחף ממקום למקום בעזרת זרם תודעה ופוגש שלל דמויות מעניינות. כל דמות מייצרת שיח פילוסופי חדש על החיים, כאשר השאלה העיקרית של וויגנס היא - האם כל זה אמיתי?

את הסרט, שצולם בפילם עם שחקנים אמיתיים, העבירו בטכניקה מיוחדת לאנימציה, והוא הפך לסרט מצוייר. לעיתים הוא כל כך אמיתי, שקשה להבחין בין האנימציה ל"מציאות" ולעיתים הוא כל כך הזוי שקשה להבין איזו "מציאות" הוא מתאר. הגיבור מצוי בעולם שהוא לעד דינמי ותזזיתי, מה שיוצר בצורה נפלאה מעין תחושת חלום וריחוף גם אצל הצופה.

הוא עמוס בקווי מחשבה ותיאוריות פילוסופיות מרתקות, דמויות ואובייקטים שמגיחים ונעלמים ובדרך מעלים תפישות מציאות חדשות. חמש דקות אחרי שחשבתם: "זה המשפט הכי חכם ששמעתי בחיים שלי!" יצוץ לו רעיון חדש שיעלה את אותה מחשבה בדיוק ובסוף תשאלו את עצמכם: "מה היה שם בדיוק?". מבחינה זו הסרט הוא סוג של תפסת מרובה לא תפסת, אבל מצד שני הוא גירוי מחשבתי טהור שמשלב פילוסופיה והומור בתוך עולם סוריאליטי של סרט אנימציה ססגוני.

אני עצמי עדיין לא החלטתי מה הכי מגניב בסרט - הטיפ ל"איך ניתן לבדוק, כשנמצאים בתוך חלום, אם זה חלום או מציאות"; הדמות הקולית שמספרת עליו; או איתן הוק בצבעי פסטל. להשיג באוזן וכאלה מקומות.

______________________________
"Waking Life", ארה"ב 2001, 97 דקות

האתר הרשמי של הסרט
והטריילר הרשמי
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by