בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
"הם לא יצאו נקיי כפיים" 

"הם לא יצאו נקיי כפיים"

 
 
הדס בשן

כך אומר אלברט אילוז לנענע 10, על ההכנות למאבק בפיטורים ההמוניים בתיאטרון חיפה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מכתב פיטורין אחרי 12 שנים. אילוז (צילום: קובי מנורה)
 מכתב פיטורין אחרי 12 שנים. אילוז (צילום: קובי מנורה)   
"זו הפרנסה שלי. יש לי חוזה כבר 12 שנה עם תיאטרון חיפה, והם הפרו אותו בצורה הבוטה ביותר. ככה סתם, לפטר עשרות עובדים, זה כמו לסגור את התיאטרון", כך אומר אלברט אילוז לנענע 10 היום (רביעי), ערב ההתבצרות של מפוטרי תיאטרון חיפה בבניין התיאטרון, עד שלדבריהם, יושג הסכם שיניח את דעתם.

הסאגה של תיאטרון חיפה החלה במכתב פיטורין שקיבלו 33 מתוך 45 עובדים בתחילת החודש. בין המפוטירים נמצאים עובדי ומנהלי המחלקות הטכניות, וששת השחקנים הקבועים של התיאטרון: אילוז, יוסף אבו ורדה, נורמן עיסא, יואב ברלב, סלים דאו ורוברטו פולק. המפוטרים פנו להסתדרות, וגייסו את יו"ר איגוד האמנים, דוד גלנוס, שיצא במאבק נגד הפיטורים, כשהוא מתריע כי התיאטרון הופך למעשה לאולם להשכרה להצגות חיצוניות ומאבד את זהותו כתיאטרון יוצר. עיריית חיפה, שאחראית למהלך, טוענת כי מדובר בחלק מתכנית הבראה שתהפוך את התיאטרון לרווחי יותר.

אחרי ששיחות ומשאים ומתנים לא הועילו, הודיע גלנוס כי מחר יתבצרו המפוטרים בבניין התיאטרון בחיפה, עד שישמע קולם. אילוז מאשר את בואו להפגנה: "מי שאחראי לזה לא ייצא נקי כפיים", הוא מזהיר, "אנו חשים תחושה קשה של בגידה. הסכמנו לוותר על עשרות אחוזים מהמשכורת שלנו, ובאנו לקראתם וזה לא עזר. לאן עוד אפשר להגיע?"

ואם התיאטרון נמצא בהפסדים כלכליים?
"נו, ואת יודעת שגם "הבימה" שקוע בחובות? אבל זה התיאטרון הלאומי, אז אף אחד לא אומר כלום. וגם תיאטרון באר שבע צולע, אבל מבינים את החשיבות שלו. אז מה עם חיפה? גם היא צריכה תיאטרון יוצר משלה. צריך להבין שתיאטרון זה לא דבר שצריך להיות רווחי, אין לזה נוסחה, זה לא עסק. זה נושא רוחני, זה מעשיר את האנשים. נמאס כבר מזה שבכל מדינה תרבותית משקיעים במוסדות כאלה, ורק אצלנו יש פרומיל אחוז לאמנות, וגם את זה מקצצים כל הזמן".
 
 
רוברטו פולק ("השמינייה") נמנה על השחקנים הפעילים במאבק. "מה שנעשה מחר זו תפיסה של התיאטרון על ידי היוצרים", הוא אומר, "לא ניתן לפקידים לקבוע סדרים בתרבות. מחר נעשה הספד סמלי לתיאטרון, ונתבע מהרוצחים את דינם".

מי הרוצחים?
"אנחנו לא בית משפט, אבל יש לנו חשודים ברורים. נאמר אותם מחר. האשמה העיקרית היא התפיסה, שאומרת שלתיאטרון יש זכות קיום רק כל עוד הוא נותן לקהל את מה שהוא רוצה, ולא רואה אותו כגורם תרבותי חיוני בקהילה".

מה עוד אתם מתכננים?
"הכנו תכנית אלטרנטיבית להבראת התיאטרון לעשר השנים הקרובות, ונציג אותה בפני העירייה. אבל אני לא אופטימי. אני בן 52, כבר שמונה שנים בתיאטרון הזה, ואם פיטרו אותי ככה מביתי בלי הסברים אני לא מצפה ליותר מדי. לצערי אני מכיר את המציאות ואת היכולת המוגבלת שלנו להשפיע עליה".

אתה מחפש תיאטרון אחר עכשיו?
"עוד לא התחלתי, כי אני עדיין בהלם. מאז הפיטורים ישבתי עם אנשים בכל מיני פורומים ופגישות ורק ניסיתי לבטל את רוע הגזירה. אבל בכל מקום קיבלתי את אותה התשובה- 'אתם נפלאים, אבל אין לנו כסף בשבילכם'".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by