בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
"ליאור לא משתתף בשביל הכסף" 

"ליאור לא משתתף בשביל הכסף"

 
 
רון גרנות

שי יוכלמן, מפיק הפסטיגל ו"מסביב לעולם ב-80 יום" מכניס את נענע 10 למפעל הכוכבים השנתי שלו ומתוודה על החלום הגדול: להביא את אריק איינשטיין לפסטיגל. ראיון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שיקול עסקי, כמו בכדורגל. הטאלנטים של יוכלמן ב"פסטיגל על הזמן" (צילום: יח"צ)
 שיקול עסקי, כמו בכדורגל. הטאלנטים של יוכלמן ב"פסטיגל על הזמן" (צילום: יח"צ)   
"מול כל הורה שמשמיע נגדינו ביקורת, אני יכול להביא עשרה הורים שיגידו אחרת. זה עניין של טעם וכמו בכל אומנות יש מי שיגיד שהתמונה הזו מכוערת. אנשים צריכים לבחור אם הם רוצים לבוא לראות את המופע", אומר שי יוכלמן, מפיק "הפסטיגל" ו"מסביב לעולם ב-80 יום", רגע לפני המפץ הגדול של הפקות חנוכה.

כמו בכל שנה, גם בחג הזה קהל הילדים מפעיל את השואו ביזנס, ושולח את ההורים לעמוד בתורים ולצבור נקודות. על פי הערכות, "פסטיגל על הזמן" מכר למעלה מ 400 אלף כרטיסים, עם כוכבים כמו הראל סקעת, מאיה בוסקילה, ואולי הטעונה ביותר- מירי מסיקה, שצקצוקי הלשון למול הצטרפותה למופע ילדים התחרו רק באלה שעורר ליאור אשכנזי עם ליהוקו המפתיע ל"מסביב לעולם ב- 80 יום".

מול שני אלה, התחרות גואה- "ילד פלא", "נרניה", ו"אלאדין" מצחצחים חרבות, אך יוכלמן מכיר את השוק לא מאתמול. גם אם שמו לא שגור בפיכם, מדובר באחד המשפיעים הגדולים על התוכנית האומנותית של ילדי ישראל בתקופות החגים. הוא אחראי, בין היתר על ההפקות של "קטנטנות", "מלך סיאם", "הלב" ובנוסף מנהל את הקריירות של אומנים כמו תום אבני, אמיר פיי גוטמן, הדס מורנו ואליענה בקייר. יחד עם עם שותפו, אשר יקיר, יוכלמן מצליח לשרוד כבר למעלה מעשר שנים את שוק הבידור האכזרי והתחרותי. את ההתחלה הוא זוקף לאיש שגילה אותו- אברהם דשא פשנל, שבמשרד ההפקות שלו עבד מאז 1991 ("אני עוד זוכר שפרקתי משאיות וספרתי כרטיסים בהצגות"). בשנת 1995 נכנסו יוכלמן ואשר כשותפים בהפקות של "התיאטרון העממי" של פשה וביחד הקימו את תיאטרון "מקסים" בתל אביב, מיזם שנכשל. שלוש שנים לאחר מכן הם יצאו לדרך עצמאית ומאז כאמור הם מוציאים מידם מדי שנה הפקה גרנדיוזית אחת לפחות, שמאפשרת להם לנוח מבחינה כלכלית עד לשנה לאחר מכן.
 
"השוק מוצף". יוכלמן משמאל, עם יצפאן והשותף, אשר יקיר (צילום: רפי דלויה)
 "השוק מוצף". יוכלמן משמאל, עם יצפאן והשותף, אשר יקיר (צילום: רפי דלויה)   
לפני כשנתיים עולם הבידור המקומי היה כמרקחה נוכח העובדה שיוכלמן ואשר חברו למפיק מיקי פלד ונכנסו איתו כשותפים במפעל הוותיק שלו, הפסטיגל. רק שנה לפני כן התנהל בין שני הצדדים קרב עסקי קשה וצמוד כשהעלו בהיכל הספורט התל אביבי את מופע עטור הכוכבים "שיר נולד" שהתחרה על כיסם של ההורים. "ברגע שריכזנו שני כוחות שיש להם יותר כסף יכולנו להעלות הפקות יותר יקרות. ארבעה מוחות שיושבים ביחד וחושבים איך לפצח את המופע מבחינה שיווקית ואומנותית ושאר ההיבטים זו נוסחה מנצחת", מסביר יוכלמן את הסיבות שהובילו למיזוג.

מה לגבי הביקורת שנשמעה כלפיכם אז שהצעד הזה עלול לשבור את השוק ואת שאר המפיקים בו?
" אם מישהו הרים גבה זה כי היינו מתחרים, אבל החיבור הזה עשה רק טוב לכולנו. הרבה פעמים קיימות יריבויות שיורדות לפסים אישיים, אצלנו זה לא קרה. לגבי ההיבט הכלכלי שבעניין: זה שוק פתוח. כל אחד יכול להעלות מופע גדול. מה שמדבר פה זה כסף וניסיון ומי שמגיע ויודע לעשות את הדברים נכון, מצליח. שלא תחשוב שאנחנו יושבים ומחככים ידיים בהנאה כי אתה רואה איך השוק מוצף במפיקים שכל אחד מהם הוא מתחרה שלך".
 
"החיבור עשה טוב לכולם". משתתפי "שיר נולד" מ-2005, נינט ועודד מנשה (יח"צ)
 "החיבור עשה טוב לכולם". משתתפי "שיר נולד" מ-2005, נינט ועודד מנשה (יח"צ)   
הבייבי החדש שלו, הפסטיגל, מצליח למשוך אש גם השנה. מה שהתחיל בתחילת שנות השמונים כמופע נאיבי בקונספט של "תחרות הזמר של ילדי המדינה" הפך ברבות השנים למפלצת כוכבים ולקרקס הרשמי של חג החנוכה. לצד הצ'קים השמנים בחשבון הבנק של האומנים, נשמעות ביקורות לא מחמיאות על חוסר תרומתם של השירים לעולמם התרבותי של ילדי ישראל והמסחריות הגואה לכל אורך המופע, אך יוכלמן שומר על פרופורציות: "לגבי הביקורות אני מעדיף לא להתייחס וזה לא שכל ביקורת היא שלילית. אותי מה שמעניין זה הקהל וכל עוד הוא נהנה, אז אני באמת לא מודאג".

על פי הפרסומים השונים, שילמתם למירי מסיקה 800 אלף שקל עבור השתתפותה במופע ולהראל סקעת למעלה מ 300 אלף. אתה לא מרגיש שמישהו כאן עושק אתכם ?
"אני חושב שצריך להסתכל על הדברים כביזנס. יש שחקני כדורגל שמרוויחים איקס בשנה. השיקול הוא עסקי. אם אנחנו חושבים שאמן שווה הוא יקבל את זה".

איך מתבצע ליהוק של פסטיגל ?
"יושבים ומעלים שמות ואפשרויות ויוצרים פאזל. ואז מתחילים משאים ומתנים עם הסוכנים. לפעמים גם היו אומנים שמסיבות כלכליות לא הצלחנו להגיע איתם לעמק השווה. אבל זה יכול להיות מכל סיבה שהיא".

כמו מי למשל השנה ?
"ליהודה לוי זה לא התאים מבחינת לוחות זמנים. הוא בדיוק הצטלם ל"בורר" אז הוא לא יכול היה להתחייב לתאריכים".

היה לכם את רן דנקר, איך וויתרתם עליו?
"אחרי שלוש שנים רצופות הגענו להחלטה הדדית שגם הפסטיגל צריך להתחדש וגם רן צריך לנוח. גם מבחינת הקהל גם מבחינת האמן זה לא היה נכון. אבל רן הוא בחור מקסים, מוכשר ואטרקטיבי לנו למכירות ולכן אני אשמח אם הוא ישתתף בפסטיגלים הבאים".

זה נכון שמסביב לעולם מוכרים פחות משציפיתם?
"זה לא מדויק. אל תשכח שיש לנו לפחות 12 ימי מסירה, הדברים מאוד דינמיים ועשויים להשתנות. ניתוח של נתונים אף פעם לא יעשה באמצע החג".

יכול להיות שתגיעו למצב של ביטול הצגות?
"אני כרגע לא ביטלתי אף הצגה. כל ההצגות שפתחתי יתקיימו".
 
 
"זו הצגת תיאטרון מושקעת". הצוות של "מסביב לעולם ב-80 יום" (יח"צ)
 "זו הצגת תיאטרון מושקעת". הצוות של "מסביב לעולם ב-80 יום" (יח"צ)   
למה שחקן בסדר גודל של ליאור אשכנזי צריך לעשות חלטורת חנוכה?
"למה לא ? כשעושים הצגת תיאטרון מושקעת והוא נבחר להוביל אותה לצידו של יצפאן, זה לא עניין של מה בכך. ליאור רצה לקרא את התסריט לפני כן ולראות את ה DVD של הגרסה הקודמת של ההצגה שעלתה ב 99. המון פעמים הבאנו כוכבים מעולם התיאטרון והבידור הקל להפקות שלנו אם זה יעקב כהן, אבי קושניר, יגאל עדיקא וקטורזה".

טוב, יש פה גם את האלמנט של הכסף המפתה
" במקרה של ליאור אני לא חושב שזה מה שגרם לו לרצות לעשות את זה כי הוא רצה להתנסות בז'אנר מסויים שעוד לא יצא לו ועוד לעשות תפקיד ראשי".

מי הפנטזיה שלך שיעמוד על בימת הפסטיגל בשנים הבאות ?
" אריק איינשטיין במחרוזת שירי ילדים. זה ה-חלום".

השותפות עם מיקי פלד אינה החותמת האחרונה שהעלתה את יוכלמן בצורה רשמית לליגת האלופים. גם בארוחות השבת מסביב לשולחן המשפחה נושאי השיחה המרכזיים נסובים סביב כמויות הכרטיסים שנמכרו לסרט האחרון שמוצג בסינמה סיטי. נישואיו הטריים (השניים) לטלי אדרי, בתו של איש העסקים משה אדרי מבעלי אימפריית יונייטד קינג, זו עוד הוכחה שהכל נשאר במשפחה.

מה עוד נשאר לך לחלום להפיק אחרי שהפקת כמעט הכל בארץ?
" להפיק מחזמר בברודווי".

זה יקרה ?
"יש מצב שיכול להיות שזה יקרה. אם לא נאמין,אז מה נשאר לנו?".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by