בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
משחק ראש משובח 
 
 מרטין קומפסטון. הופעה שלא תיאמן   
 
עידית גיל-אשל

עידית גיל-אשל חושבת שקן לואץ' צריך להשתחוות בפניו של הכדורגלן מרטין קומפסטון, כוכב "16 מתוק"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אין מוצא מחיי העוני העלובים והפשע הקטן. אין דרך לפרוץ את מעגל הקסם של החיים חסרי הסיכוי שאל תוכם נפלטת. הכל צפוי, למרות שהרשות נתונה לרגעי אושר קטנים והבלחות ספורדיות של תקווה לא מבוססת. הרחובות קשוחים, הלילות קפואים, הבתים מלוכלכים, השמיים אפורים, הבגדים מרופטים, האנשים מכוערים, המיטות חורקות, הכוכבים רחוקים. סרט חדש של קן לואץ'.

הפעם האיש שלנו הוא ליאם, עוד אחד מאינספור נערים שילדותם נבזזה מהם, והוכרחו להתבגר מהר מדי ברחובות הגיהנום הציורי של עיר סקוטית חסרת אופי ומוכת אבטלה. ליאם מצוייד בחתימת שפם, חבר ג'ינג'י נאמן, אחות קטנה-גדולה שמטופלת בילד, אב חורג אלים ואם שיושבת בכלא, ואמורה להשתחרר ביום הולדתו ה-16.

לקראת אותו יום אמורים כל החלקים בפאזל הבעייתי שהוא החיים של ליאם, לבוא על תיקונם. הוא נחוש בדעתו להפריד אחת ולתמיד בין אמו האהובה לבעלה המכה, ולאחד מחדש את המשפחה השסועה תחת קורת גג אחת, אולי בקרוואן יפה על גדות הנהר. כדי להספיק למצוא את הסכום הדרוש לשם כך לפני שחרורה הצפוי של אמו, מוותר ליאם על עבודת הרוכלות הסמי-חוקית שלו, ומתחיל - דרך מסחר בקנה מידה קטן בהרואין - קריירה חדשה במאפיה, שבשיאה ייאלץ לבחור בינה לבין נאמנותו לפינבול, חברו הטוב.

אבל ליאם עתיד לגלות שכמו במבוך המיתולוגי של דדאלוס, כך גם בבריטניה המעמדית של לואץ' - לדרך שבה יבחר, לסמים אותם יגנוב, לחברים אותם ירכוש ואף לכסף אותו ירוויח, אין כל משמעות. המבוך הלואצ'יאני מוביל בהכרח למקום אחד, שאת הדרך הבלתי נמנעת אליו לא ישנו כל אונקיות ההרואין שבעולם - המקום שממנו, שוב - בדיוק כמו בנקודת ההתחלה - אין כל מוצא ותקווה נראים לעין. בזיעת אפיך תאכל לחם, עד שובך אל האדמה, כי ממנה לוקחת. כי חסר סיכוי אתה, ואל חוסר סיכוי תשוב.

בתוך המבוך חסר המוצא הזה מנווטים לואץ' והתסריטאי פול לאוורטי את ליאם והסובבים אותו אל הסוף הידוע מראש, במפגן השנתי של אותה עוצמה ענוותנית, שמזכירה לי תמיד ממי אתבע להזמין את הביוגרפיה המצולמת של חיי.

גיבוריו של לואץ' הם האנשים שהיינו רוצים להיות, במקומות וסיטואציות שלא היינו מעיזים לדרוך בהם -
ויותר מכולם זהו ליאם, בגילומו של מרטין קומפסטון - שחקן קבוצת הכדורגל של מורטון הסקוטית (צעיף של הקבוצה גם מתארח לרגע בסרט) - שבהופעתו הקולנועית הראשונה מעניק נפח ועומק כה שערורייתיים לדמות הגיבור הטראגי של "16 מתוק", עד כי נדמה שחלקו בעיצוב הדמות גדול לאין שיעור מחלקם של לואץ' ולאוורטי.

במידה רבה מגמדת הופעתו האינטנסיבית של קומפסטון כל סיכוי ליציאה עם תובנות שכלתניות – פוליטיות או חברתיות - מ"16 מתוק", והופכת אותו כמעט למופע יחיד של עוצמה מאופקת. מי שירצה לקושש לעצמו מעט משנה סוציאליסטית סדורה מבית מדרשו של המצפון הבריטי המהלך, ימצא עצמו נאבק באישיותו הבוהקת של ליאם/קומפסטון, שממרומי 17/16 שנותיו מצליח לסחוב על כתפיו חיי משפחה שלמה/דרמה בלתי נשכחת.

בסצינת השיא קורעת הלב של הסרט, נאלץ ליאם להתעמת עם פינבול - למראית עין המכשול האחרון בדרכו לאידיליה המשפחתית שהוא רואה בעיני רוחו. שני בני 16 מלאי גאווה ומנוגדי אינטרסים, שאוהבים זה את זה אהבת נפש, עומדים אחד מול השני וביניהם סכין קפיצית; האחד עודו מלא אמונה, והשני איבד אותה כשחשב שחברו זנח אותו לטובת חלומותיו. על כך, לפי לואץ', ייאלצו שניהם להיענש. בעולמו של ליאם אין מקום לפתרונות אמצע. בעולמו, למעשה, אין פתרונות כלל.

____________________________________________________
"16 מתוק", בריטניה 2002, 106 דקות (למידע נוסף על זמני הקרנת הסרט)
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by