בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אתיופים בפסטיבל הקולנוע היהודי  

אתיופים בפסטיבל הקולנוע היהודי

 
 
נילי אורן

במיזם "תעודה ותהודה" לשימור מורשת אתיופיה נמצאו חומרים מסקרנים, כמו איילה אינגדשט בגיל עשר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
גם היא בארכיון. איילה אינגדשט
 גם היא בארכיון. איילה אינגדשט   
מחר (ד') ייחנך המיזם "תעודה ותהודה" לשימור ותיעוד תרבות ומורשת אתיופיה. הפרויקט מתקיים ביוזמת קרן גשר לקולנוע רב תרבותי, בשיתוף האגודה הישראלית למען יהדות אתיופיה, ונערך במסגרת פסטיבל הקולנוע היהודי שיתקיים בסינמטק ירושלים בחנוכה, זו השנה השלישית.

במהלך עשרות השנים האחרונות צולמו מאות סרטים וסרטונים המתעדים את מסע העלייה ותהליך הקליטה של יוצאי אתיופיה. את הסרטים צילמו במאים ועיתונאים ישראלים וזרים, וגם צה"ל, המוסד, ומוסדות וארגונים שפעלו למען העלייה. אך החומרים הללו היו מפוזרים ברחבי הארץ, ואת חלקם גם לא היה ברור מי צילם ולאיזו מטרה.

תחקירני המיזם, מבני הקהילה, החלו בתהליך ליקוט המידע: איתור ורישום מקורות חומרי הארכיון, וצילום עדויות חדשות של זקני העדה. אסתי אלמו, תחקירנית בפרוייקט מספרת לנענע 10: "עבדנו בכמה קבוצות. הקבוצה שלי הייתה בקשר עם מפיקים ובמאים. קבוצות אחרות עמדו עם גופים ממשלתיים כמו הסינמטק וארכיון שפילברג, אחרים אספו חומרים מאנשים פרטיים, והיה גם מישהו שתפקידו לתעד סיפורי עליה, כמו שנעשה בעבר עם ניצולי השואה".
 
 
איך הגעת לפרוייקט הזה?
"באתי לפרוייקט מסיבה מאוד אישית. כשהייתי קטנה, כל מיני אנשים כל הזמן צילמו אותי ואת המשפחה שלי. לפני כחמש שנים הגיעו אלינו הביתה קלטות שלנו ונורא התרגשנו, אבל לא הצלחנו לגלות מי צילם את זה, ואיפה הסרט הערוך. לכן כשבקיץ עבר מייל שאמר שמחפשים תחקירנים לפרוייקט, שמחתי מאוד להצטרף."

למדת דברים חדשים מהפרוייקט?
"למדתי להכיר את ההיסטוריה של יהדות אתיופיה שחשבתי שאני יודעת ולא ידעתי. לא ידעתי למשל על קיומו של יונה בוגולה, שהוא אחד ממבשרי הציונות של יהודי אתיופיה. הוא הגיע לארץ בשנות החמישים בגיל צעיר, למד עברית, ואז חזר לאתיופיה וגרם לפרץ הציוני. בחברה האתיופית והישראלית גם לא יודעים שעוד לפני מבצע משה היו המון מגעים, שהמוסד השתתף בהם. חוץ מזה, יש בארכיון חומרים מדהימים של אנשים מהקהילה. גם עדויות היסטוריות, וגם סתם חומרים מעניינים שאפשר לפתח. ויש שם גם אנשים מוכרים בסיטואציות לא מוכרות, כמו הזמרת איילה אינגדשט בגיל 10. אני מקווה שהארכיון יהיה פעיל ואני מקווה שאנשים יבואו וילמדו ממנו."

בעתיד מתכננת קרן גשר לעודד שימוש בחומרים שנאספו בפרוייקט כארכיון חי, לטובת יצירת סרטים העוסקים בסיפורה של קהילה יוצאת דופן זו. במהלך הערב בו יוצג המיזם, יוקרן סרט המציג את עבודת התחקיר שנעשתה עבורו, לצד סרטים העוסקים בפערים שבין דור ההורים האתיופים, לילדיהם. אחד מהם, למשל, הוא הסרט "מולו", של היוצרת האתיופית אלמורק מרשה. הסרט מספר על עולה מאתיופיה המגלה שהיא שוב בהריון. הבת הגדולה שלה, סטודנטית באוניברסיטה, דוחקת בה להפסיק את ההיריון, ולא להשתעבד לילד נוסף. אבל בחברה המסורתית ובסביבה החברתית שלה העניין אינו פשוט.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by