בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
דור המדבר 

דור המדבר

 
 
יוסי גורביץ

יוסי גורביץ סבור שחשוב לשים לב לסרט "יולקי פאלקי" על קשיי העלייה מרוסיה, והבוז שהיא מקרינה בחזרה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
על העלבון והבושה (מתוך הסרט)
 על העלבון והבושה (מתוך הסרט)   
הבמאי התיעודי אלכס גנטלב ("האוליגרכים") החליט לעקוב אחרי שאר העולים שהגיעו אתו בטיסה ממוסקווה לישראל - "דגימה אחת של מיליון העולים", כפי שהוא מגדיר זאת. התוצאה היא הסרט "יולקי פאלקי", שחלקו הראשון שודר אמש ב-yes דוקו, המציב מראה מאשימה מאד הן מול החברה הישראלית הקולטת, והן מול פניהם של העולים עצמם. חלקו השני של הסרט ישודר בשבוע הבא.

הרגש הבולט העולה מן הסרט הוא של עלבון: העולים חשים שהחברה הישראלית מדירה אותם ומתנכרת אליהם. בנימין וינשטיין מקיבוץ בית השיטה, שעלה לישראל כילד ונמצא כעת על סף גיוס – הוא שואף להיות טייס – מדבר עברית שוטפת, שאם יש בה מבטא, הרי שהוא מבטא קיבוצניקי; אבל, בסוף ריצת אימון מתנשפת, הוא אומר ש"בקיבוץ לא נותנים לי לשכוח שאני לא שייך, שאני לא ותיק"; הוא מספר כיצד התבייש באביו, שהפך ממהנדס ראשי לחולב בקיבוץ, ועד כמה כאבה לו הבושה הזו.

האב, מיכאל, מהנהן: "הוא כל הזמן היה שואל 'אבא, במה אתה עובד? אבא, במה אתה עובד?'". הוא עצמו, אמר, היה מרוצה לעבוד במפעל הברגים של הקיבוץ, אבל עבר לרפת "משום שזה קידום, ומשום שהילדים היו צריכים מחשב. לא היה לנו מחשב קודם," הוא צוחק, "אבל פה לכל הילדים היה מחשב". הקליטה לא היתה קלה. בנימין זוכר כיצד הרביצו לו, ללא סיבה. אביו שואל אותו מה היו הקללות שהוטחו בו והנער עונה, "רוסי מסריח, שתיין, אתה יודע - דברים שאומרים לכל רוסי".
 

שוב השסע הזה

דור הבנים מתקשה פחות (מתוך הסרט)
 דור הבנים מתקשה פחות (מתוך הסרט)   
קו שבר עובר בין ההורים ובין ילדיהם. הילדים מתאקלמים, בקושי, אבל מאבדים את שפת אמם. יוי גסנר, בתה של הסופרת הרוסית המצליחה דינה רובינה, יכולה לקרוא את הספרים של אמה, "אבל זה עינוי בשבילי". היא מעדיפה לדבר בעברית; הרוסית שלה, לפחות על פי התרגום, עילגת. ו"יולקי פאלקי" הוא סרט דובר רוסית ברובו המכריע.

הקליטה קשה למבוגרים, מתקבל הרושם, הרבה יותר מאשר לילדים. אלכסיי גורביץ', איש הייטק, התרעם כשהגיע לארץ ואמרו לו ש"הילדים שלך יסתדרו, הם ילמדו את השפה, אבל אתה, החיים שלך נגמרו". מה זאת אומרת החיים שלי נגמרו, הוא תהה, אני רק בן 30. והוא הסתדר.

אשתו, קירה, לא הסתדרה. היא חולמת על התקופה שבה נהגה לצייר, אבל איננה יכולה לצייר עוד. "החיים שלי חולפים על פני ישראל", היא אומרת. בני הזוג מתווכחים; אלכסיי הפעלתן, המנסה כל כך להשתלב עד שהוא מצטרף לעמותה התנדבותית ומסייע לחיילים פצועים, מתקשה להבין את הסירוב שלה לחיות בפועל בארץ החדשה.

פשה גולנקו, בן 18, עובד כקצב. לישראל הוא הגיע דווקא כנגן כינור. הוא עדיין מנגן, והוא פעיל בלהקת "יולקי פאלקי", שנותנת לסרט את שמה, אבל הסיפור שלו איום. אמו מתה מסרטן זמן קצר לאחר הגעתם לארץ; סבתו מתה זמן קצר אחריה; האב מת מאלכוהוליזם; הוא עצמו התגלגל בכפר ליפתא, מסומם ואלכוהוליסט, במשך זמן רב. תמיד, עם זאת, הוא הלך לישון כשהכינור קשור אליו, "אחרת איזה נרקומן ימכור אותו בשביל מנת הירואין". הסצינה שבה הוא נפגש עם עמיתיו לשכרות מחרידה.

וכל העלבון הזה, כל תחושת הדחיה, מתורגמת לבוז וטינה כלפי הארץ הקולטת. במיוחד כלפי האוכלוסיה המזרחית שבה. רובינה, נמוכרת מאות אלפי עותקים מספריה ברוסית, לא עושה מאמץ של ממש לתרגם אותם לעברית. באחד הספרים, היא מכניסה סצינה אוטוביוגרפית מימיה הראשונים בארץ בהם עבדה כמנקה. בסצינה היא מוזהרת על ידי אישה אחרת שלא לנקות את ביתו של זקן ששם משפחתו ברדוגו: "זקן בשם ברדוגו? הוא בטח יתפוס לך בתחת".

במפגש של העולים, מתחילה אחת מהם לספר בדיחה "על שני מרוקאים", והפתיחה הזו מספיקה בפני עצמה לעורר גלי צחוק. הבדיחות על קשיי הקליטה ועל המגעים הכושלים בין הוותיקים לחדשים ספוגות הומור, מרירות – והרבה מאד איבה.

הסרט ערוך היטב, המעברים מקטע לקטע חלקים, והשטיק של הסרט – ליד שמו של כל אחד מהדוברים מופיע מספר המושב שלו בטיסה ההיא ממוסקווה – משעשע. התרגום, שהוא טוב בדרך כלל, לוקה באותה בעיית התאקלמות נפוצה בקרב עולים מחבר העמים: מבוכה באשר לשימוש הנכון בה' הידוע.

בימים אלה, שבהם מהדהד שוב כשלונה של ישראל לקלוט את העולים מאתיופיה, רצוי לשוב ולדון בבעיותיה של קהילה המהווה שישית מאוכלוסיתה של ישראל. "יולקי פאלקי" הוא הזמנה טובה לדיון שכזה.

חלקו הראשון של "יולקי פאלקי" ישודר שוב ביום שבת, 15.12, ב-21:00
חלקו השני של הסרט ישודר ביום שלישי, 18.12, ב-22:00
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by