בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
פלסטיק גירל 
 
 אמנדה לאפור. דיווה ועוד   
 
איתי יעקב, הזמן הוורוד

מי היא אמנדה לאפור? האורחת של שירזי במסיבת הסילבסטר האחרונה? טרנסקסואלית עם משנה פמיניסטית מפוקפקת? פיקציה של מנתחים פלסטיים מקוריים במיוחד? או אולי המוזה של הצלם המפורסם דייוויד לה-שאפל? נראה שכל התשובות נכונות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
קורץ לה הזוהר ליעל דיין. רגע אחרי שקיבלה סנוקרת ממתפקדי העבודה, החליטה הנ"ל לצאת למסע צלב מגובה בדיוות אמריקניות מזדקנות. בשבוע שעבר היתה זאת ג'יין פונדה החטובה עם מטיפת שחרור הוואגינה איב אנסלר בחיפוש אחר השלום, ובערב השנה החדשה היה לה העונג להשתובב עם פטמות הענק של אמנדה לאפור. ככה זה בחיים: פעם את מצולמת עם קלינטון על הדשא בבית הלבן, ופעם עם כוס מעוצב וחצי מגולח במועדון של הומואים.

את אמנדה לאפור (ולא לאמפור - כמו שנכתב בעיתונים) יש אולי צורך להציג. מי שהפסיד אותה לפני כחודשיים מתקמפנת לטובת טי.אן.טי כדי להציג את קו ההלבשה התחתונה של החברה, יכול היה לעיין באיבריה הפנימיים בביקורה השני, ערב השנה החדשה, כשהיא זוכה להציג את הספירה לאחור במסיבה של שירזי - או כך לפחות הובטח. נעזוב את זה שאיחרו שם בספירה, אבל הפרסומים על כך שהספירה תהיה מיוחדת השנה התגלו כשקריים.

רגע לפני שהדוחק יחל בקולנוע זמיר המחודש של שטרק, אני ולאפור נפגשים לשיחה בלובי המלון שבו היא מתאכסנת. אשה קטנה, זעירה ממש, לבושה בטוטאל-לוק טורקיז. מה שאומר, נעלי לק מחודדות בטורקיז, של פרווה מגובה בתיק תואם (גם כן בטורקיז), ואיזו פיסת בד, שניסתה להסתיר ללא הצלחה את החזה שאיים להתפקע. מי שלא ראה את פניה ממרחק נשימה לא יכול היה להבחין בעיוותים שהיא סובלת מהם: פה ענקי, מלא סיליקון, גבות מגולחות, חזה עגלתי במיוחד, ישבן נפוח סטייל המאה ה-16, מינוס שתי הצלעות שהיא הוציאה מגופה כדי לצמצם את ממדי הטליה.
 

יום זין, יום ואגינה

היא נולדה בניו-ג'רזי לפני יותר מ-35 שנים, למשפחה נוצרית חביבה, כארמנד לאפור. למרות שהיא לא חושפת את גילה האמיתי, בחישוב גס שלנו על פי נקודות ציון בחייה, היא כבר מזמן בגיל שקארי בראדשו והחברות שמות אנטי-אייג'. אבל גברת לאפור היא לא מהמוזנחות. אחרי עשרות ניתוחי הפלסטיק שלה, ילדה בת עשר יכולה לחטוף דיכאון קליני רק מעצם העובדה שמישהי שיכולה להיות אמא שלה נראית כבובת חרסינה לבנה.

מגיל צעיר ידעה אמנדה שהיא רוצה להיות אשה. "תמיד הרגשתי שונה, מאוד נשית, מאוד לא מחוברת לכל מה שהיה סביבי בבית הספר", היא מספרת במבט אטום. "הרגשתי שהגוף שלי לא מחובר למה שמה שאני מרגישה".

היית יוצאת מהבית כמו ליידי קטנה?

"לא, לא עד כדי כך, רק היתה לי כל הזמן הרגשה עמוקה שאני אשה. לא היה לי האומץ לצאת מהבית כמו אשה, הייתי גם צעירה מאוד".

ואיך התנהגו אלייך בבית הספר?

"מפתיע מאוד, אבל הם היו נחמדים מאוד. לא התעללו בי ולא הציקו לי, כי תמיד הייתי הילד הקטן בכיתה, מאוד ביישן. אז הם היו די בסדר איתי. גם לאחר מכן, בתיכון, אחרי שכבר התחלתי לקחת הורמונים והייתי מגיעה כמו אשה לכל דבר, כולם כיבדו אותי ונתנו לי להרגיש טוב עם עצמי".

המסע של ארמנד לאמנדה לא ארך זמן רב. החלום להיות אשה קינן בילד הזעיר מניו-ג'רזי כבר מגיל צעיר, כך שבגיל 15 החל להסתובב עם טרנסקסואלית מתחילה, שלימדה אותו מהם הורמונים. ארמנד לא עצר בירוק, עד שנאלץ להגיע עם חזייה לבית הספר. בשלב זה גם האם "העיוורת" החלה להבחין שמשהו בילד לא בסדר. לפולניות מפרדס-חנה זה לא היה קורה.

איך הגיבו ההורים כשגילו את ניצני החזה?

"או, אמא שלי היתה די קול עם זה, אבל לאבא זה היה קשה יותר. הוא היה מעדיף שאני אהיה גבר גיי מאשר טרנסקסואל. אבל אני רציתי יותר. רציתי להיות אשה".

והיא עשתה זאת. בגיל 17 עברה לאפור את הניתוח בבית חולים ממשלתי. אז, באותם ימים, כמעט לא היתה בעיה לקבל אישור לניתוח, כמו הבעיות שנתקלים בהן היום טרנסקסואלים רבים בארץ ובכלל. "הייתי שלמה עם הניתוח במאה אחוז. לא פחדתי לרגע. חיכיתי לתהליך הזה מהרגע שאני מכירה את עצמי".

היית צעירה מאוד כשעשית את הניתוח. מאין שאבת את הכוחות?

"כשהייתי קטנה, לא היו לי חברים והייתי רוב הזמן לבדי. אז ברגע שאתה נמצא הרבה זמן עם עצמך, אתה מתחיל לאזור כוחות, לפתח חסינות, כך שאתה נהיה חזק ולא נפגע מאנשים".

ואיך הרגשת כשהתעוררת עם ואגינה בין הרגליים?

"הייתי מאושרת".

האורגזמה לא נפגעת כשחותכים את הזין? הרי ידוע שהרבה טרנסקסואליות מעדיפות להישאר עם הזין ביד.

"אני דווקא מרגישה אורגזמה. זה מאוד תלוי בבחור שלך. אם הוא יודע לעשות את העבודה, אז את תרגישי. אחרי כמה שנים עשיתי ניתוח נוסף כדי להעמיק את החור, ואז מרגישים טוב יותר. אבל זה מאוד תלוי בגבר שלך".

ולך יש גבר טוב?

"בהחלט".
 

התקופה הניו-יורקית

מאושרת או לא, אמנדה החליטה להיות אשה רשמית, ומה יותר מושלם מאמריקן האוסוואיף? קשה להאמין, אבל האשה שקיפצה עירומה באקסהביציוניזם מעורר התפעלות, חיבה, חמלה וזוהר על עקבי מסמר בקולנוע זמיר היתה נשואה לגבר סטרייט במשך שבע שנים, והגשימה עימו את משאת נפשה הגדולה ביותר, להיות עקרת בית למופת. שבע השנים הטובות/רעות הספיקו לה להבין שמקומה על הגלובוס הוא לצד נשים כמוה: גדולות מהחיים, מה שגרם לה לקנות כרטיס לכיוון אחד (באוטובוס) לניו-יורק.

בסוף שנות השמונים, עת פריחתה המחודשת של תקופת הדקדנס של העיר, הגיעה אמנדה לאפור לניו-יורק. מייקל אליג, מלך חיי הלילה דאז, פתח את ערבי דיסקו 2000 במועדון הליים-לייט, ערבים שהפכו את העיר על פניה. לאפור השתלבה במועדון כרקדנית וזינקה היישר ללב הברנז'ה המקומית. "לא הייתי פופולרית בבית הספר", היא מתוודה, "אבל כשהגעתי לניו-יורק, קיבלתי יותר תשומת לב מהסביבה".

על אותן רחבות שבהן רקדה מצא עצמו באותן שנים גם דייוויד לה-שאפל, אז צלם אופנה מתחיל ולא מפורסם, שחיפש לצילומיו "בנות טרנסקסואליות כמוני, בעלות שפתיים חושניות וחזה עצום". מצילום לצילום וממסיבה למסיבה נהיו הצמד חברים טובים. לאפור הפכה להיות מעין מוזה ודוגמנית הבית של לה-שאפל וזכתה לפרסום עצום, והוא מצדו קיבל בחורה שלא מתביישת להראות את כל האמת (והחזה) בפנים. בין יתר עיסוקיה של הסופר-דיווה ניתן למצוא אותה פעילה כסופר מייק אפ ארטיסט, דוגמנית ופרפורמנס במועדונים.

לאמפור, אשה לכל דבר, שמחוברת לשחלות שלה באזיקים, מביאה על עצמה ביקורת פמיניסטית קשה. מי שראה ומכיר את עבודותיה יכול להעיד. הפרובוקטיביות המוחצנת וזילות חשיפת הגוף הנשי ודאי גורמות לכל מיני ענת גוב-מיכאלי-מאז"ה למיניהן לרתוח. כשהיא יושבת במבט אפאתי, קר וחולמני, עונה לאפור על השאלות ביובש, שנגדע לעתים בצחוק הקולני שלה. היא מתקשה להעיד על עצמה כעל פמיניסטית. "מצד אחד, אני אשה חזקה שעושה עם הגוף שלה מה שהיא רוצה ואיך שאני רוצה. מצד שני, אני חולמת להיות עקרת הבית המושלמת, זאת שמחכה לבעל לארוחת הערב ושולחת את הילדים לבית הספר בבוקר. אבל אני כן חושבת שאני פמיניסטית, סוג אחר של פמיניסטית".

מה את אוהבת בעצמך?

"שאני מחוברת למציאות. כולם, כל האנשים סביבי, כולל דייוויד, יכולים להעיד שאני עם הרגליים על הקרקע".

בניו-יורק את נחשבת מעין סלבריטי, יצא לך לקבל תגובות בארץ?

"אה, לא ממש, בישראל כמעט לא יצאתי לרחוב, רק לאיזה בית קפה, וחלק מהאנשים זיהו אותי, כך שאני די סלבריטי. אני גם מסתובבת הרבה בעולם, כך שיוצא לי להכיר אנשים רבים".

אז אולי יש לך רכילות חמה לשתף אותנו בה?

(חושבת). "זה קצת מרושע, אבל פאמלה אנדרסון, מפני שהגדילה את החזה עד לרמה שהעור שלה נמתח לחלוטין, הוא מקבל צבע מוזר. כך שהיא נאלצת לצבוע את החזה כל הזמן".

ואת לא מפחדת שגם לך יקרה משהו כזה בוקר בהיר אחד?

(צוחקת). "הו, לא ממש, למרות שהגדלתי את החזה שלוש פעמים, אני מרוצה מהגודל שלו, ולא נראה לי שאני אגדיל אותו יותר".

יש לך איזה מסר להעביר לטרנסקסואליות בישראל בפרט ולקהילת הגייז בכלל?

"לא משנה אם אתם גיי, לסבית, סטרייט או טרנסקסואל. תהיו אתם. תהיו אמיתיים, לא חשוב מה יגידו. ולעולם אל תיתנו לאיש להפריע לכם להגשים את עצמכם".

אמנדה לאפור מוצגת כדיווה עצומה, אשה מהממת, וזאת שאמורה היתה להיות מסמר הערב במסיבת הסילבסטר של שירזי. אבל למציאות יש חוקים משלה. עצוב היה לראות אותה עומדת לרגע בצד בודדה ונטולת חיבה, נעולה מתחת למעטה החרסינה שלה. ואולי היא בכלל פיקציה, כמו ששרה קית' ג'ורדן המופלאה מסוניק יות': "פלסטיק גירל, וויז פלסטיק גאן, פלסטיק גירל, וויז פלסטיק סמייל".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by