בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
"היהודים רגשנים כמו הצוענים" 

"היהודים רגשנים כמו הצוענים"

 
 
נילי אורן

אמיר קוסטריצה נחת בישראל וקיים מסיבת עיתונאים גדושה באנרגיות, ערב מופע עם להקתו הבלקנית: "המוסיקה שלנו היא מוסיקת העבר והעתיד"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עדיין מעשן. קוסטוריצה (צילומים: נילי אורן)
 עדיין מעשן. קוסטוריצה (צילומים: נילי אורן)   
"אנחנו עניים ולכן לא יכולים לפרסם את הלהקה שלנו חוץ מאשר בסרטים שלי. זו גם הסיבה לכך שכבר שנים אנחנו נחשבים בתחילת דרכנו, די בדומה לסרטים שלי שאמנם מוצגים בכל העולם אבל אף פעם לא נחשבו להצלחה מסחרית", כך מסביר הבמאי הבוסני הנודע אמיר קוסטוריצה ("שעת הצוענים", "חלום אריזונה", "חתול שחור, חתול לבן") את העובדה שלהקתו The No Smoking Orchestra יוצאת לסיבובי הופעות עולמיים רק אחרי שיוצא סרט חדש שלו למסכים.

קוסטוריצה הגיע לארץ, בפעם השלישית, כדי להופיע יחד עם הלהקה, שהוקמה על ידי הסולן שלה ד"ר נלה בשנת 1980. במסיבת העיתונאים שקיים יחד עם ד"ר נלה לקראת ההופעה, אמר: "כשג'ו סטארמר (ממייסדי להקת ה"קלאש" נ.א) הפך לחבר שלי, הוא אמר לי שהמוסיקה שלנו היא מוסיקת העבר והעתיד, בזכות השילוב בין מוסיקה בלקנית, מוסיקת חתונות יהודית ומוסיקה צוענית." מספר קוסטוריצה, שבהופעתו הקודמת באמפי פארק רעננה לפני כשנתיים אמר שקשה למצוא אנשים שמתחברים לקצב המוסיקה של הלהקה כמו האנשים כאן.

"יהודים וצוענים מאוד שונים" מוסיף קוסטוריצה. "אבל יש אלמנט של רגשנות שמשותף לשניהם. היכולת להתפוצץ רגשית, שונה מאוד מהרגש האירופי העצור, וזו גם הסיבה לחיבור בסאונד בין המוסיקה היהודית והצוענית".

בפעם האחרונה שקוסטוריצה הופיע בישראל, הפסיקה הלהקה את ההופעה באמצע במחאה על כך שלא נתנו לקהל לרקוד. הפעם, נראה איך יעמדו באיסורים החדשים על עישון בפומבי. למרות שמה, מיותר לציין כי אורחינו הצוענים הם מעשנים כבדים ביותר: "חזינו את העתיד עם השם שלנו", צוחק קוסטוריצה, "זה נהיה ממש מצב נוראי, צריך להמציא קסדה שאפשר לעשן בתוכה כדי שלא יפריעו לך".

המופע הנוכחי של הלהקה, "שעת הצוענים", מתבסס על המוסיקה מתוך סרטו של קוסטוריצה שנקרא בשם זהה, וכולל גם קטעים מוסיקליים משאר סרטיו. הרעיון למופע, שהחל בצרפת ביולי השנה, וצפוי להתסיים לדברי ד"ר נלה ביפן, עלה לאחר סיבוב הופעות מוצלח באירופה ואמריקה. לדברי נלה וקוסטוריצה החידוש הפעם הוא קטעי אופרה שמשולבים במופע.
 

כש"שעת הצוענים" פוגשת באופרה

"מעדיף להיות לו ריד ממייקל ג'קסון" (צילום: אימג'בנק ישראל/gettyimages)
 "מעדיף להיות לו ריד ממייקל ג'קסון" (צילום: אימג'בנק ישראל/gettyimages)   
קוסטוריצה מספר: "התחלתי להאזין למוסיקה בלקנית צוענית אחרי הסרט 'מתחת לפני השטח' ב-1997. אפילו בשבדיה מצאתי להקה שעושה מוסיקה כזו. זו מוסיקה שמזכירה לי את עצמי בנעוריי כשחיכיתי לקרקס שיגיע. היום כולם כבר רואים טלוויזיה, וגם הריגושים ממוסיקה מהירים וזמינים יותר. אבל עובדה שאפילו בארה"ב היום יש ביקוש לסוג המוסיקה הזו".

לשאלה מדוע הם לא מנסים ליצור מוסיקה שתפנה למכנה משותף רחב יותר עונה קוסטוריצה: "צריך להיות טיפש מספיק כדי להעדיף לפנות לקהל גדול. עדיף להשאר נאמן לאמנות שלך, למרות המאמץ הפסיכולוגי שזה דורש. הדבר הגרוע ביותר בעיני זה להפוך ללהיט פופולרי, כי אחר כך נשאר רק להתנוון. עדיף בעיני להיות לו ריד ולא מייקל ג'קסון. אין לי דבר נגד ג'קסון, אבל העובדה שכולם רוצים להיות כמותו פוגעת בחופש שלו לבטא את האמת שלו".

בהמשך, לשאלה על האירוויזיון שיתקיים השנה בסרביה, מעווים קוסטוריצה וד"ר נלה את פניהם ואומרים: "זו מוסיקה נחותה ואיומה, ואנחנו אף פעם לא מקשיבים לה. נברח מהמדינה רק כדי לא להיות שם כשזה קורה. למען האמת נשתדל להיות ביפן באותו הזמן".
 

"הוליווד היא תעשייה ותו לא"

"הארוויזיון היא מוסיקה נחותה ואיומה" (צילום: יח"צ)
 "הארוויזיון היא מוסיקה נחותה ואיומה" (צילום: יח"צ)   
גם בסרטיו משתדל קוסטוריצה להשאר נאמן לחזונו האסתטי, על חשבון הצלחה מסחרית. ולמרות שהוא חי בלוס אנג'לס כיום, הוא לא ממש מלא התפעלות מהקולנוע האמריקני: "אחרי מלחמת העולם השניה להוליווד עוד היה אכפת מאסתטיקה, אבל מאז שנות השבעים היא הפכה לתעשיה ותו לא. מדי פעם יש שם אמנם סרטים מיוחדים, אבל האווירה שם לא פוריה לאמנים כמוני. אף פעם לא הרגשתי חלק מהעולם הזה, הוא מסחרי לחלוטין".

במאי שקוסטוריצה כן אוהב הוא קן לואץ' הבריטי ("כשהרוח נושבת", "16 מתוק", "אולי נתנשק?"), הוא אומר עליו: "היצירה שלו חשובה לי יותר מכל ההפקות ההוליוודיות בשנה. הנושאים בהם הוא בוחר לטפל, הדרך בה הוא מתמקד ביחסים בין אנשים, והרגישות האנושית שלו הופכים אותו ליוצר שהאמת האמנותית שלו חשובה לו. שזה דבר נדיר בתעשיית הקולנוע בשנים האחרונות."

מאז סרטו המסחרי האחרון של קוסטוריצה שהוצג בארץ - "החיים הם נס", שיצא בשנת 2004, הספיק הבמאי להוציא אסופת סרטים קצרים תחת הכותרת All The Invisible Children בשנת 2005, לעשות סרט דוקומנטרי על הכדורגלן הארגנטינאי האגדי מראדונה בשנת 2006, ולהכין מיני סדרה לטלוויזיה הסרבית באותה השנה. השנה יצא בפסטיבל קאן הסרט החדש שלו – Promise Me this.
 
 
הסתכסך עם ברגוביץ. עם ד"ר נלה
 הסתכסך עם ברגוביץ. עם ד"ר נלה    
לקולנוענים ישראלים צעירים שרוצים להצליח הוא מייעץ: "תהיו עצמכם, תתעקשו על החזון האסתטי שלכם, ותעשו הכל כדי לא לספור כמה כסף או אנשים אתם מביאים לקולנוע. תחשבו רק על הדרך הטובה ביותר לבטא את דעתכם האמנותית על העולם. אם תתחילו לעצב את עצמכם ואת החזון שלכם עבור הקהל, תהפכו את הידע שלכם לאפס ותהפכו טיפשים כמו רוב האנשים".

אגב, לדבריו של קוסטוריצה, רק ההצלחה מחוץ לבוסניה גרמה לממסד הקולנועי שם להתייחס אליו בכבוד. הוא אומר: "מעולם לא הייתי נביא בעירי. אם לא הייתי מפיץ את הסרטים שלי מחוץ לבית, אולי לא הייתי בכלא היום, אבל בטוח הייתי מוגלה מהממסד הקולנועי שם."

לסיום, שאלנו את קוסטוריצה מדוע הסתכסך עם המלחין הבלקני הידוע גוראן ברגוביץ, שהיה אחראי לפסי הקול בשלושה מסרטיו המוכרים של קוסטוריצה ("שעת הצוענים", "חלום אריזונה" ו"מתחת לפני השטח"), שכיום לא ניתן להשיג על דיסקים עקב הסכסוך, והוא ענה בכנות מפתיעה: "גוראן הוא בחור כשרוני אבל בנושא המוסיקה הוא לא היה מנומס מספיק כדי לכבד את הבמה שניתנה לו, ולא ציין בשום מקום שהמוסיקה איתה הוא מופיע נלקחה מסרטים. בדרך כלל נהוג לשלם תמלוגים למי ששותף ליצירה המוסיקלית, והוא פשוט לא היה מנומס מספיק כדי לשתף. הוא אדם שיזמין אותך לארוחת ערב, בזמן שאתה אוכל יגנוב את כל מה שהבאת איתך, ואז גם ישאיר לך לשלם לבד את החשבון".

ארבע ההופעות של אמיר קוסטוריצה ו-The No Smoking Orchestra בארץ:
17.12 ו- 19.12 בהיכל התרבות בתל אביב, החל מ-20:30
21.12 במרכז הקונגרסים בחיפה, החל מ- 21:00
22.12 בניני האומה בירושלים, החל מ-20:30
כרטיסים: 199-289 ש"ח, במשרדי "הדרן"
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by