בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
די לצביעות 

די לצביעות

 
 
נילי אורן

נילי אורן חושבת שהביקורת נגד תחקיר הפדופילים של ערוץ 10 לוקה בהתייפיפות. לא נעים? 11 פושעים נלכדו והושמו מאחורי סורגים. זה חשוב מספיק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ברוכים העושים (מתוך תחקיר ערוץ 10)
 ברוכים העושים (מתוך תחקיר ערוץ 10)   
אחת האקסיומות העתיקות ביותר היא "מי שלא עושה, לא טועה". בהתאם, אחד הדברים הקלים ביותר הוא לצאת נגד מי שמנסה לעשות. לכן השנאה שמורה לעיתונאים, פוליטיקאים, וכל יתר מי שבמקום לשבת ולקטר על המצב, באמת מנסים לעשות משהו כדי לשפר אותו. שהרי תמיד יימצא מישהו שדרך הפעולה לא תמצא חן בעיניו, ובמקום להתמקד בתוצאה, יעדיף לבקר את העושה.

בהתאם לאקסיומה שכבר הפכה לקלישאה, התעוררה גם ביקורת נגד תחקיר הפדופילים של דב גילהר בערוץ 10. אבל דבר אחד שכחו המבקרים לציין, והוא שסוף סוף נעשה פה משהו נגד התופעה המחרידה הזאת. נכון, אפשר לתת להורים להמשיך ליילל שהאינטרנט היא מקום מסוכן מאוד, ולהזדעזע בפעמים הנדירות בהן מתגלה ונאסר פדופיל. מצד שני, אפשר גם לקום ולעשות, למרות שזה דורש אומץ, תכנון קפדני, וכמובן עור עבה מאוד כדי לעמוד בביקורת שבטוח תגיע.
 
 "לא מלכודת ולא טמנו ולא פח. מדובר בתחקיר עיתונאי שבא לחשוף את הסכנות הטמונות באינטרנט. ליבנו אל המשפחות, עולמם חרב עליהם בן רגע. אין לנו שום חמלה לסוטים ולמטרידים המיניים. אחת ממטרות התחקיר היא לא רק לדווח ולחנך אלא גם להרתיע. מדובר במגיפה שהתחילה בעולם והגיעה גם לישראל. הדרך הטובה ביותר להילחם במגיפה היא באמצעים דראסטיים. למאמר המלא>> 
לכן, מלכתחילה, עוד לפני שהגענו לשלב התוצאות, מגיע בעיני לגילהר הכבוד על יוזמת הפעולה. לגבי הביצוע עצמו, קשה לי להבין את הטענות נגדו. מה חשבו המבקרים? שהם הולכים לצפות בתחקיר מעודן? האם הפושעים נגדם יצא התחקיר באמת מאפשרים פעולה מסוג כזה, אם הרצון האמיתי הוא לעצור אותם? ואיך בדיוק המבקרים בעצמם היו לוכדים פדופיל, אם לא מתקינים לו מלכודת, ותופסים אותו כשהוא בא לממש את כוונותיו? אולי הם היו פשוט מחכים שהוא יפעל להם במקרה מול המצלמות? האם זה לא משול בעיניהם לחיפוש מטבע רק מתחת לאור פנס הרחוב? ובעיקר - האם זה לא מה שהמשטרה עושה מזה זמן רב, ולכן פדופילים ממשיכים לתת לדב גילהר חומרים טובים לתחקירים שלו?
 
 
אגב, מעניין לציין שמבקריו של התחקיר של גילהר התלוננו גם על כך שהמשטרה לא עשתה כלום בנושא הפדופילים במשך שנים, ושהם היו אמורים לעשות את מה שגילהר עושה, רק לא מול המצלמות. ואני שואלת - האם זה חדש שמשטרת ישראל כורעת תחת נטל העבודה, סובלת מיחסי ציבור גרועים (בין אם באשמתה או שלא) ולכן חובבת פרסום טלוויזיוני שמציג אותה באור חיובי יותר? ויותר מזה - מדוע זו אשמתו של גילהר? הרי הוא סוף סוף גם הניע אותם לפעולה, וגם וידא שהם באמת עושים אותה.

גם הביקורות על הקראת הטקסטים שכתבו הגברים המבוגרים למי שהם סברו שהיא ילדה בת 13, מגוחכות בעיני. נכון שמדובר בהתבטאויות מיניות, מצמררות בהקשר בו נכתבו, והרי זו בדיוק הסיבה שנוהגים בכותביהם כפי שנוהגים. בלי הקונטקסט המזוויע, מן הסתם היה נראה שמתעמרים באזרחים תמימים. והלא גם כך כבר הושמעו טענות על כך שבמסגרת התחקיר שפטה והרשיעה הטלוויזיה את האנשים שכתבו את דברי הזימה. תארו לעצמכם מה היו אומרים המקטרגים אלמלא גילהר היה מקריא בשידור את הראיות המרשיעות. וכן, אני מוכנה להתערב על כך שגם הוא חש בחילה כשהקריא אותן.
 
 
 במחלקת עבירות מחשב של אזור המרכז יש שישה שוטרים בסך הכל והם לא מטפלים במקרים כאלה. מי כן מטפל? שאלה טובה. כמי שעוסקת בין השאר גם בתוכן גולשים ובטיפול בהטרדות באינטרנט אני יכולה להעיד שהטיפול המשטרתי בכל הקשור לעבירות מחשב הוא איטי, מסורבל וחסר אחריות. אבל אם, ככה במקרה, יש לידכם מצלמת טלוויזיה, אין ספק שיטפלו בכם ומיד. למאמר המלא>> 
טענה נוספת שהושמעה נגד התחקיר היא שהוא הופך את האינטרנט כולה לשטן שיש לפחד ממנו ולהרחיק ממנו ילדים. זוהי טענה שניתן להסכים עמה חלקית. הורים לא נועלים את ילדיהם בבית, כי ברחוב יש תופעות שעשויות לאיים עליהם. לפחות לטובת האינטרנט עומדת העובדה שהיא יכולה לפתח קהילות סיוע לנפגעים, ולהפיץ מידע על מאיימים.

ברור לי שלכולנו, גם למבקרי התחקיר השנונים ביותר, מובן שיש להרחיק פדופילים מהחברה, או לפחות לדאוג שיטופלו לפני שניתנת להם הזכות להסתובב בקרבת ילדים, במרחב הוירטואלי או הממשי. לכן נראה לי שהסיבה העיקרית להשתלחויות בתחקיר היא התחושה הלא נעימה שעולה בעת הצפיה בו, שכן מדובר בתופעה שהיינו מעדיפים להדחיק ולהעמיד פנים שאינה קיימת. מאוד חבל בעיני שבמקום להציע דרכים נוספות להלחם בה, יש המעדיפים לבקר את הנלחמים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by