בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בייבי קאמבק 

בייבי קאמבק

 
 
אמנון ברוק

זו הייתה השנה של הקאמבקים הגדולים, חלקם מרגשים, רובם מיותרים. אמנון ברוק מונה את האייקונים העקשנים שאי אפשר לשים להם סוף

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
נחשול אדיר של קאמבקים שוטף את מחוזותינו בשנים האחרונות, והיד קצרה מלמנותם.

גם השנה לא נחסכו מאיתנו גשמי הקאמבק, שלעיתים הם מבורכים ובפעמים אחרות, סתם מביכים. ורגע לפני שהגל של 2008 יתחיל, בחרנו את בוגרי שנת 2007, וראינו כיצד הם משתלבים ברקמה הקוסמית של הקאמבקים לדורותיהם.
 

המתקמבק המיותר

וונאבי מיי לאבר. פוש וג'ינג'ר (אימג'בנק/gettyimages)
 וונאבי מיי לאבר. פוש וג'ינג'ר (אימג'בנק/gettyimages)   
המתקמבק המיותר הוא מי שחוזר אחרי שנים ארוכות של שתיקה מבורכת, ומציע לנו בדיוק את אותה הסחורה הרועשת והצורמת, זאת שמאסנו בה כבר לפני עידן ועידנים. התוצאה הצפויה היא אנכרוניזם מהול בביזאר, מהסוג שאנו נוטים לשכוח ביום שאחרי הקאמבק. חסרות דוגמות? ג'אנט ג'קסון. דובי גל בשמלת דראג. להקת "בלונדי". את התואר הנכסף של המתקמבקות המיותרות לשנת 2007 קוטפות כמובן הספייס גירלז.

למי שאינו זוכר, בין אם עקב הדחקה לגיטימית ובין אם לאו, הספייס גירלז הוא הרכב בנות דלוח במיוחד, שכבש את מצעדי הפזמונים ואת רחבות הריקודים באמצע שנות התשעים. הן היו חמושות בשירים חסרי חן כמו Spice Up Your Life ו-Wannabe, הן ניסו לרגש בבלדה Viva Forever, והן הביאו לעולם את אחד מפלאי הקולנוע לדורותיו, "ספייסוורלד: הסרט". למרבה השמחה, בנות הספייס גירלז הפסיקו לעבוד בצוותא בשנת 2000, וכל אחת מהן פרשה לקריירה עצמאית, שהבולטות שבהן היו קריירת הזמרה של מל-סי, אם תרצו "ספורטי-ספייס", וקריירת הנישואין של ויקטוריה אדאמס,"פוש-ספייס", לדיוויד בקהאם.

והנה בשנת 2007, אחרי שנים ארוכות של איומי שווא, החליטו בנות הספייס גירלז להתאחד לסיבוב הופעות קצר. זהו קאמבק מיותר קלאסי, העונה לכל ההגדרות, ועם זאת כל הכרטיסים להופעה נמכרו חיש קל.
 

המתקמבק שעודנו נער

ותחשבו שהיא יכלה להישאר זכרון מתוק. בריט (אימג'בנק ישראל/gettyimages)
 ותחשבו שהיא יכלה להישאר זכרון מתוק. בריט (אימג'בנק ישראל/gettyimages)   
המתקמבק שעודנו נער הוא מי שחוזר אל הבמות בניסיון מעורר רחמים להראות לעולם שהשעון הביולוגי שלו אינו מתקתק. קשה להבחין בינו לבין אחיו, המתקמבק המיותר, אבל נראה כי המתקמבק שעודנו נער מודע פחות לסבל העולם מהתעקשותו הבלתי נסבלת. זוכרים איך אילנה אביטל גהרה בחושניות על יאיר לפיד? או את שר בימי חגיגות המילניום? רבותיי, המתקמבקת שעודנה נערה לשנת 2007 היא ללא ספק בריטני ספירס, שכבר הצהירה בעבר שהיא Not a Girl, Not Yet a Woman.

היא החלה את דרכה בעשור הקודם כנערת פלא פתיינית השומרת על בתוליה באדיקות, וכבשה את העולם בסערה. כולם אהבו אז את בריטני, החל בנסיך וויליאם וכלה בפשוטי העם, ולאיש לא הפריע הסגנון המוסיקלי הייחודי שהיא רקחה לעצמה, אותו פיוז'ן מעורר השתוממות של פופ רדוד ופורנוגרפיה. ימי ההצלחה היו קצרים, והנפילה שבאה אחריהם הייתה אכזרית וכואבת: גירושים, לידות בצל הפפראצי ונפילה לסמים. שיא השפל היה בפברואר האחרון, כאשר היא עשתה קרחת, מבלי להבין שזה פשוט מוקדם מדי. לו רק ידעה להיאזר בסבלנות ולהמתין לנינט, הכול היה אחרת. עניין של עיתוי.

חשבנו שהיא פָסֶה, אולם היא עלתה ושבה כעוף החול. הדעות כאן חלוקות: בעוד שמבחינה מוסיקלית, רבים מברכים על הקאמבק הזה שמחזיר את הכבוד לפופ, הרי שמהבחינה האישית היא מקשה עלינו יותר ויותר, כשהיא כופה עלינו הופעות מביכות כמו בטקס חלוקת פרסי ה-MTV וחשיפות בפעם המי-יודע-כמה לאיבריה המוצנעים.
 
 

המתקמבק הרוקיסט

לטובת המנגנים באוויר. זפלין (אימג'בנק ישראל/gettyimages)
 לטובת המנגנים באוויר. זפלין (אימג'בנק ישראל/gettyimages)   
לאחרונה אנו עדים להמוני להקות רוק וותיקות ומוערכות שמכריזות על קאמבקים מרגשים. ראינו את הקאמבק הצנוע של "פינק פלויד" לפני שנתיים, שמחנו על הקאמבק המתוקשר והמצליח של "פוליס" אשתקד, תהינו על נחיצותו של הקאמבק האחרון של "הסמשינג פמפקינז", ואצלנו עוד מתרגשים מפעם לפעם לרגל איחוד כזה או אחר של "כוורת" או "משינה".

תמיד אלה להקות של גברים. תמיד יש באמתחתם שירים מורכבים במיוחד ועדת מעריצים נאמנים, הממתינים לקאמבק המדובר מזה עשר/עשרים/שלושים שנה, בנגינה על גיטרה מדומה. המעריצים המושבעים יודעים לספר בעיניים נוצצות כל אנקדוטה נשכחת הקשורה ללהקה, לרבות על השיר שכתב הסולן בזמן שהשתין על שיח גרניום ואז נגלה בפניו חזיון של אימא תרזה.

המתקמבקים הרוקיסטיים של השנה הם כמובן "לד זפלין", שהתאחדו למופע מרגש אחרי למעלה מ-27 שנים אחרי מותו של המתופף ג'ון בונהם והתפרקותה של הלהקה. כצפוי, ההמונים עטו על ההזדמנות, והכרטיס האחרון נמכר ב-170 אלף דולר. ההופעה הוכתרה כהצלחה גורפת, והקהל לא ידע את נפשו מרוב אושר עקב ההזדמנות לבלות זמן איכות נדיר עם ג'ימי פייג'.
 

המתקמבק הכנעני

חזרה מחיי צניעות. זוהר (יח"צ)
 חזרה מחיי צניעות. זוהר (יח"צ)   
כולנו נהנים לראות את כוכבי העבר, אלה שפיזזו אז בחצאיות חאקי כשפרחים שזורים בשיערם, חוזרים לאור הזרקורים. אמנם רוחמה רז לא כל כך הצליחה בקאמבק שלה בשלהי שנות השמונים, אבל תודו שהתעלפתם מאושר כשגלי עטרי שבה להופיע לפני כמה שנים. השנה זכינו למתקמבקת כנענית משובחת במיוחד: רבקה זהר.

בראשית שנות השבעים היא הסעירה את לב האומה עם בלדות מרגשות כמו "מה אברך", "על כפיו יביא" ו"בן יפה נולד" ועם פזמונים כמו "רבי עקיבא" ו"המתופף הקטן". בשיא הקריירה שלה היא ירדה לארה"ב ונפלה להרואין, ורק בשנות השמונים היא גמרה בליבה להיגמל מהסמים ולחזור אל ארץ ישראל. היא התקמבקה כשהופיעה בפסטיגל עם "הדרך אל הכפר" ו"חלקת אלוהים", והעם כולו נשבה בסיפורה המרגש. לאחר מכן רבקה התחתנה עם שלמה קאלו, ופרשה לחיי צניעות של מלאכת הבית ואמונה, וגמרה אומר בדעתה לא להופיע יותר.

אחרי שנים רבות של שתיקה, רבקה זהר מתקמבקת בשנית. בתחילת השנה היא הוציאה לאור אוטוביוגרפיה ("עץ הזית" בהוצאת "דעת") המגוללת את סיפור חייה המרתק. הופעת הספר הביאה המונים לאקסטזה, והבשורות החדשות הן בכלל התגשמות של פנטזיות פרועות: רבקה זהר חוזרת לבמות בסיבוב הופעות חדש!
 

פרס המתקמבק המנצח ע"ש צביקה פיק

העדנה של דנה (יח"צ)
 העדנה של דנה (יח"צ)   
המתקמבק המנצח כשמו כן הוא, מי שחוזר בשעטה אל אורות הזרקורים, וכובש את הבמות בסערה. מתקמבקים מנצחים אינם כה שכיחים, אולם השנה זכינו לראות מתקמבקת מנצחת במיוחד, הלוא היא כמובן דנה אינטרנשיונל.

אחרי הימים הטובים של "סעידה", "אני לא יכולה בלעדיך" וכמובן הזכייה באירוויזיון עם "דיווה", הייתה תחושה שדנה מעט נעלמה מהמפה. אבל כבר בשנה האחרונה זכינו לעדנה, עם הפרסומת ל-AIG, שבה יצאה דנה בקריאה נרגשת לבנות ישראל שידעו מתי לחתוך.

הבום הגדול היה הסינגל "לאב בוי", שזכה לשיא השמעות ברדיו, והקליפ המוצלח קצר הצלחה מסחררת. בהמשך בא הראיון הסנסציוני אצל גיא פינס, שבו דנה השתלחה ב"מר במאי", וכך נולדה גרסת הדאנס הממכרת של האיומים. וכאילו אין די בכך, דנה הקליטה עם עידן יניב את הדואט הנהדר "סרט הודי" (בהחלט, ציפור עם ציפור נפגשת). הדואט זכה אף הוא להצלחה מסחררת, והציבור פונק בקליפ צבעוני במיוחד. כנראה שבשביל קאמבק מנצח, צריך לדעת גם איך להעלם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by