בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בדרך לסוף טוב? 

בדרך לסוף טוב?

 
 
נילי אורן

שביתת התסריטאים, החודש השלישי: הסכם עם איגוד הבמאים יכול להוביל לסיום השביתה הארוכה ולהבטיח את קיומים של האוסקר והגראמי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בהפגנה מול אולפני פראמאונט (אימג'בנק/GettyImages)
 בהפגנה מול אולפני פראמאונט (אימג'בנק/GettyImages)   
זהו החודש השלישי של שביתת התסריטאים בארצות הברית, והסוף נראה כבר באופק. זאת לאחר שאיגוד הבמאים האמריקני חתם עם האולפנים על הסכם שיכול לשמש בסיס עבור התסריטאים. עד שזה יקרה, עדיין לא ברור מה יהיה גורלם של טקסי האוסקר והגראמי, והאם יבוטלו כמו גלובוס הזהב. בינתיים חתמו התסריטאים על חמישה חוזים עצמאיים עם גופי הפקה שונים. האולפנים מצידם החלו לאיים בקיצוצי כח אדם מסיביים, והודיעו ביום ג' 15 בינואר, מועד סיום עונת הפיילוטים, על ביטולם של עשרות חוזים לסדרות חדשות בעונה הבאה.

הבמאים יסיימו את שביתת התסריטאים?

איגוד הבמאים האמריקני חתם שלשום (ה') על הסכם לשלוש שנים עם האולפנים, שמסדיר גם את סוגיית התשלום על הפצת יצירותיהם באינטרנט וב-DVD, הסוגייה שבעטייה פרצה שביתת התסריטאים. איגוד התסריטאים כבר הודיע כי לא ילך בעקבות הבמאים באופן אוטומטי. עם זאת, שרשרת המזון בהוליווד קובעת שהבמאים באים לפני התסריטאים בכל הקשור לשכר, כך שאין סיכוי ממשי שהתסריטאים יצליחו להשיג חוזים טובים יותר מאלה אליהם הגיעו הבמאים.

מומחים מעריכים כי המדיניות עליה החליטו האולפנים מלכתחילה הייתה להתעלם מהתסריטאים העוינים, ולעשות עסקים רק עם הבמאים שמבינים טוב יותר כיצד עובד הביזנס. התסריטאים מצדם הודיעו כי במהלך סוף השבוע הם ילמדו את ההסכם עליו חתמו האולפנים והבמאים, והחל מיום שני הקרוב יחלו בדיונים לא רשמיים עם נציגי האולפנים, לקראת חזרה לשולחן המשא ומתן, אותו עזבו בטריקת דלת ב-7 בדצמבר. ביום שלישי בלילה יתכנסו ראשי האיגוד לדון בהתפתחויות. כך שכרגע עומד מאבק התסריטאים בצומת קריטי - או שהשביתה תסתיים בקרוב מאוד, אם יחליטו התסריטאים להסתפק בתנאי ההסכם שנחתם עם איגוד הבמאים, או שתמשך עוד זמן רב, במידה ויחליטו לדרוש יותר.

בינתיים הודיעו מספר רב של תסריטאים חברי האיגוד שנמאס להם מהשביתה המתמשכת, ואם ידחו מנהיגי האיגוד את ההסכם עם הבמאים, הם ישקלו ברצינות פרישה מהאיגוד והקמת גרעין כלכלי עצמאי, שיאפשר להם לעבוד בתנאים שהם עצמם יציבו.
 

איך יראה טקס פרסי האוסקר?

פוסטר אופטימי
 פוסטר אופטימי   
מארגני הטקס המתוכנן ל-24 בפברואר הודיעו כי לא יבוטל, אך במקביל החלו לחפש חלופות לטקס המסורתי במידה ותמשך השביתה. זאת לאחר שאיגוד התסריטאים כבר הודיע שחבריו יפגינו מחוץ לאולם בו הטקס ייערך. עדיין לא ברור האם איגוד שחקני המסך האמריקאים יצטרפו לתסריטאים, כפי שהחליטו לעשות באקט שגרם לביטול טקס פרסי גלובוס הזהב.

כרגע נראה שאם השביתה אכן תמשך וגם השחקנים יחרימו את הטקס, בכירים בתעשייה יציגו את הפרסים, יכתבו את הנאומים של עצמם, ועיקר הדגש יהיה על קטעים וראיונות שצולמו מבעוד מועד. בינתיים, בכל מקרה, הציגו מארגני הטקס את הכרזה שתפרסם אותו, באקט של אופטימיות נוגעת ללב.
 

ומה יקרה עם טקס פרסי הגראמי?

 
איגוד התסריטאים שוקל בימים אלה האם להענות לבקשת האקדמיה לאמנות ומדעי הקלטות המוסיקה בארה"ב, ולאשר לחבריו לכתוב עבור הטקס המתוכנן ל-10 בפברואר. ההערכות הן שאם תמשך השביתה, האיגוד יסרב, ואם זה אכן יהיה המצב, הודיעו המארגנים כי לא יבטלו את הטקס, אלא יקצרו את הזמן שיוקדש בו לדיבורים, ויאריכו את הזמן שמוקדש למופעים מוסיקליים.

בדומה לנעשה באוסקר ובגלובוס הזהב, גם בטקסי הגראמי שהתקיימו עד כה כתבו התסריטאים את קטעי הצגת המועמדים לפרסים, ואת קטעי הפתיחה והסיום. השנה עדיין לא ברור, כאמור מה יעלה בגורלם, אך ההשערות הן כי באם לא יגיעו התסריטאים להסכם עם האולפנים, הם יפגינו גם מחוץ לטקס הזה.
 
 

לחיי החוזים העצמאיים שבדרך

איגוד התסריטאים חתם עד כה על חוזים עצמאיים עם חמש חברות הפקה. הראשונה שבהן היתה WorldWide Pants שבבעלותו של דייויד לטרמן. החוזה סלל את דרכה של התכנית של לטרמן בחזרה לשידור - התכנית היחידה עם תסריטאים חברי איגוד שחזרה לשדר בלחץ האולפנים. אחריה חתמו התסריטאים על חוזה עצמאי אם אולפני הסרטים United Artists שבבעלותו החלקית של טום קרוז.

בהמשך נחתם חוזה עם אולפן הסרטים העצמאי Weinstein Company שהוקם ב-2005 על ידי הארווי ובוב ווינשטיין שפרשו ממיראמקס, ובין יועציהם נמנים גם כוכבי הקולנוע רוברט רדפורד ופול ניומן. אחריה חתמו התסריטאים על חוזה עם חברת ההפקה העצמאית MRC שסייעה במימון הסרט "בבל". החוזה מאפשר להפיק סרטים, סדרות ותוכן אינטרנטי, כולל 50 פרקי רשת שכתב סת' מקפארלן יוצר "איש משפחה" לגוגל, וכן פרוייקטים בהשתתפות לארי דייויד והשף גורדון רמזי.

החוזה האחרון בינתיים עליו חתם איגוד התסריטאים היה עם חברת ההפקה Spyglass Entertainment שהפיקה בין היתר את הסרטים "החוש השישי", "בלתי שביר", "שנחאי נון", "ברוס הגדול מכולם", ו"זכרונותיה של גיישה".

תגובת האולפנים לחוזים שנחתמו נשזרה בלעג: "ההסכמים החד פעמיים הללו נטולי משמעות כי החברות שחתמו עליהן יודעות שלא יצטרכו לעמוד בתנאיהם לזמן ארוך מדי, כיוון שיבוטלו על ידי כל חוזה מקיף תעשייה שיחתם בבוא העת. אם החברות הללו באמת היו צריכות לחיות לפי תנאי החוזה, אנו בטוחים שאף אחת מהן לא היתה חותמת עליהם".

אבל נשיא איגוד התסרטיאים במערב ארה"ב פטריק ורון אמר בתגובה שהחוזים העצמאיים נחתמו כחלק ממדיניות ה"הפרד ומשול" בה נוקט איגוד התסריטאים כדי להכניע את האולפנים ולאלץ אותם לחזור לשולחן הדיונים.

האולפנים מפטרים ומבטלים

בצל השביתה החליטו אולפני טלוויזיה וסרטים לפטר מאסה גדולה של עובדים, שעד עתה הועסקה בתקווה שהשביתה תסתיים בקרוב. אולפני האחים וורנר שלחו מכתבי התראה לכאלף עובדי הפקה, בהם נאמר כי בקרוב יפוטרו עובדים רבים מהם. אולפני ABC לעומתם הודיעו על ביטולם של עשרות חוזי הפקה, בטענת "פגעי טבע" שהוא סעיף בחוזה שמכסה אירועים עליהם אין לצדדים החתומים שליטה. כל האולפנים הגדולים בהוליווד דחו עד כה את חוזי ההפקה החדשים שלהם, אבל ABC היתה הראשונה לנקוט בצעד הדרסטי של ביטולם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by