בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מי באמת רוצה אותך? המדריך לקלפי 2003 
 
 
רותם דנון ויוקי לביא

מה הם עשו למעננו? מה הם מבטיחים לעשות? מי הצטיין ומי קצת הזניח? סיכום לפעילות פרלמנטרית ורודה לפני יום הבוחר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"אני נרגש וגאה... אני עומד כאן היום... כנציגה של קבוצת מיעוט שסבלה אפליה לא הוגנת במהלך השנים... מהיום אגייס את כל כשרונותי, את כל מרצי, את כל נסיוני המקצועי, כדי ליצור עבור כולנו חברה סובלנית יותר - נשים כגברים, ערבים כיהודים, מזרחים כאשכנזים, חילונים כדתיים, טרנסג'נדרים, לסביות והומואים כהטרוסקסואלים. אני בא לכאן היום כאיש שלום. אני מאמין שנוכחותי, כמו נוכחותה של משפחתי וחברי, שיושבים ביציע - הם חיים באור בלי להתחבא - נוכחותי תבהיר למי שעדיין נמצאים בארון, שאין להם ממה לפחוד יותר". ח"כ עוזי אבן, מתוך נאום ההשבעה בכנסת.

בארבעה בנובמבר 1995 נרצח יצחק רבין. הקלישאה הידועה והנכונה היא "אני זוכר בדיוק היכן הייתי כשרבין נרצח". בארבעה בנובמבר 2002 הושבע עוזי אבן לכנסת. להבדיל אלף אלפי הבדלות, גם אנחנו, כולנו, זוכרים היכן היינו ומה עשינו, ואיך הרגשנו ביום שעוזי אבן הושבע. השבעתו של חבר הכנסת הראשון שהוא הומו מוצהר, ויתרה מזו, שאת פעילותו הציבורית עשה כנציג הקהילה, היוותה סגירת מעגל אישית עבור אבן וסגירת מעגל לקהילה, שתחילתה בביטול החוק נגד משכב זכר, המשכה בהקמת ועדת המשנה לענייני הקהילה בכנסת וסופה בהיבחרו של אבן.

המצער הוא, שעוזי לא הספיק לקיים את כל ההבטחות שנשא מעל דוכן הכנסת. עוד באותו שבוע החליט ראש הממשלה על הקדמת הבחירות. עם סיבובו של גלגל המציאות גילתה הקהילה שתעודת חבר הכנסת של עוזי אבן היא בסך הכל הבלחה עליזה בתוך הריק הגדול של הפוטנציאל הפוליטי הבלתי ממומש שלנו. עוזי יספיק לכהן כחבר כנסת שלושה חודשים בלבד, ומרבית הסיכויים נכון להיום הם שלאחר 28 בינואר שוב נמצא כנסת שחונה, ללא אף נציג של קהילתנו.

לקראת 28 בינואר מגישים לכם "הזמן הוורוד" והמועצה לזכויות הלהט"ב בישראל סקירה לקראת הבחירות הקרובות. אנחנו טקסט פוליטי? בוודאי.
 

מי עשה מה?

ויכוח ניטש זה זמן בתוך הקהילה, עד כמה הפתק שלנו בקלפי ורוד; עד כמה נלקח השיקול הקהילתי בהצבעה שלנו; באיזה מקום הוא עומד מול עמדותינו לגבי כלכלה וחברה, שלום וביטחון. מאחר שגם לפרט הבודד די קשה לנתח את זה, אנו ודאי לא נתיימר לעשות כן, והסקירה שלפניכם היא לשירותכם בלבד. הבחירה להתייחס אל הדברים בתור המלצה היא על אחריותם של הקוראים בלבד.

מאחר שאין לנו לא הפריבילגיה ולא הרצון להוציא איש מן הארון, ובוודאי שאין לנו הכלים או הרצון לבחון עם כל מפלגה באופן אקטיבי עד כמה היא מוכנה, אם בכלל, להתייחס לקהילת הלהט"ב ברמה מוצהרת, נסקור כאן רק את המפלגות הבאות: ליכוד, עבודה, מרצ, שינוי, חד"ש ועלה ירוק. הפרמטרים שבחרנו: נציגים של הקהילה, נציגים פרו-גאים, התייחסות במצע, היסטוריה בפעילות, תמיכה וחקיקה.

בסקירה היסטורית קצרה ניתן למנות בכנסת ישראל את החלוץ אורי אבנרי, אשר ביקש בשנת 1968, ללא הצלחה, לבטל את החוק לאיסור משכב זכר. ההצלחה באה רק עשרים שנה אחרי כן, ביוזמתם של שולמית אלוני ומרדכי וירשובסקי מסיעת רצ. הכנסת ה-12 עברה ללא שום ציון דרך, ובכנסת ה-13 קיבלנו את הכוהנת הגדולה שלנו, יעל דיין, שהקימה ב-1993 את ועדת המשנה לענייני הומואים, לסביות, בי וטרנס. הקמת הוועדה צוינה ביום חורף היסטורי, שבו עמד אותו עוזי אבן על הבמה ויצא מן הארון.

יעל דיין הספיקה לרשום הצלחות עוד מספר פעמים, כמו בקביעת המסורת של ציון יום הגאווה בכנסת, חוק איסור האפליה במקומות עבודה ועוד. בשתי הכנסות האחרונות הצטרפו לפעילותה של דיין מספר חברי כנסת מסיעת מרצ בחקיקה אקטיבית וחברי כנסת נוספים בתמיכה פסיבית.

הכנסת ה-15, המסיימת את כהונתה בסוף חודש זה, הניבה כמות סבירה של נסיונות חקיקה בענייננו, אירועים של הקהילה וגם לא מעט רגעים תקשורתיים. רגע השיא, לצד השבעתו של אבן, שייך לח"כ זהבה גלאון ממרצ, בדיאלוג הנרגש עם אויב הקהילה, ח"כ נסים זאב מש"ס, אשר ניסה להלבין את פניה במליאה ביצירת דיון על עוזרותיה הפרלמנטריות, דינה אבקסיס ומיה בנגל ("אתה הומו, ח"כ זאב? אני רוצה לשאול אותך, עשית את זה פעם עם גבר? לך ותפתור את הבעיות בקהילה שלך לפני שאתה מעז להשמיץ את הלשכה הפרלמנטרית שלי!"). מעבר לזה, הסתמנה הוועדה של דיין, אשר הועברה אחר כבוד לידיו של אבן, כבית עליז במיוחד לימי הולדת: 25 שנה לאגודה, שנתיים לבית הפתוח ועשור לעשירון האחר. מלבד זאת אירחה הוועדה דיונים בנושאי טרנסג'נדרס, בריאות הקהילה, יהדות והומוסקסואליות ועוד. בדיון שנערך בנושא נישואים חד מיניים, על רקע נסיונות החקיקה של נישואים אזרחיים, היתה מחלוקת בין נציגי הקהילה לדיין, אשר לא תמכה בהכנסת זוגות חד מיניים לשלב הראשוני של החקיקה.

ועתה סקירה קצרה למפלגות, ובראשיתה ביאור קצר: ההתייחסות ברוב הפרקים, מלבד השתתפות במצעדי הגאווה, היא לקדנציה האחרונה בלבד. ההתייחסות לנציגים פרו-גייז ברשימה כוללת את אלה שפעלו כמחוקקים וכאנשי ציבור לטובת הקהילה עד כה, בין אם באופן פעיל ובין אם באופן סביל. נציגים מן הקהילה ברשימה, כמובן, כוללים רק את אלה שמחוץ לארון ושנמצאים במקום קרוב יחסית למקום ריאלי, או שעשוי להיות ריאלי בנסיבות חריגות מאוד.
 

ליכוד

תרומתו העיקרית של הליכוד לקהילה בקדנציה האחרונה היתה פגישתו ההיסטורית של ראש הממשלה שרון עם נציגי הקהילה, אשר נערכה ביוזמת מנחם שיזף והמועצה לזכויות הלהט"ב.

חקיקה: אין.

נציגים פרו-גייז: ציפי לבני.

נציגים מן הקהילה: אין.

משתתפים במצעדי הגאווה: אין.

מצע: אין התייחסות לקהילה.
 
 

עבודה

כמפלגה הגדולה של גוש השמאל, התחברה עם הזמן המפלגה באופן חצי טבעי וחצי כפוי לתמיכה בקהילה. לאחר תקופה ארוכה שבה היתה יעל דיין נטע זר, מצאה הקהילה במפלגת העבודה חברים נוספים. כעת, לאחר דחיקתה של דיין החוצה והצטרפותה למרצ, אפשר שנמצא במפלגת העבודה חברי כנסת פעילים יותר לטובת הקהילה. מחלוקת נתגלעה בקדנציה האחרונה בין שר המשפטים מן העבודה, יוסי ביילין, לקהילה על רקע סירובו לכלול זוגות חד מיניים בחוק הנישואים האזרחיים שעליו עבד. המחלוקת החריפה עד לכדי הפצת שמועות אינטנסיבית על נטייתו המינית של ביילין. האחרון, בצעד חריג, דאג להכחישן פומבית.

בזמן הנסיונות לחדש את הליך חקיקת החוק קיימו נציגי הקהילה פעילות לובי בכנסת. ח"כ אופיר פינס מן העבודה, יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט, הבטיח כי יתעקש על שינוי ההצעה, כך שתכלול את הקהילה.

חקיקה: אין.

נציגים פרו-גייז: קולט אביטל, אופיר פינס, איתן כבל.

נציגים מן הקהילה: אין.

משתתפים במצעדי גאווה: יעל דיין (היחידה שהשתתפה בכולם), אלי גולדשמיט, איתן כבל.

מצע: בעת כתיבת שורות אלה טרם נתפרסם מצע מפלגת העבודה.
 

שינוי

דרך ארוכה עבר טומי לפיד, יושב ראש שינוי, מימי פופוליטיקה ("במה אתם מתגאים, עשו מה שאתם רוצים בדל"ת אמותיכם") ועד הקדנציה האחרונה שלו בכנסת ("אני גאה להיות איתכם כאן, ביום הגאווה"). שינוי, כחלק מתבקש ממאבקה למען חופש חילוני, דאגה להוסיף לדגלה את צבעי הקשת.

חקיקה: ח"כ יהודית נאות ניסתה לתקן את חוק פקודת הנזיקין, לניסוח שיגן הן על בני זוג חד מיניים ועל ידועים בציבור. ההצעה נפלה.

נציגים פרו-גייז: טומי לפיד, יוסי פריצקי, יהודית נאות, מודי זנדברג.

נציגים מן הקהילה: איקי אלנר (מקום 19).

משתתפים במצעדי גאווה: לפיד, פריצקי, זנדברג (בעבר גם כנציג הליכוד-צומת וגם ביום הגאווה בחיפה).

מצע: "שינוי תומכת במאבקו של הציבור ההומו-לסבי נגד כל הפליה על בסיס נטיות מיניות ולמען השוואת זכויותיהם של זוגות חד מיניים, כולל את הזכות לאימוץ ילדים". אגב, כותרת הפרק במצע היא "הומו-לסבים", מה שמצביע כנראה על העובדה שטומי לפיד כתב אותו (הוא משום מה מתעקש לקרוא לחברי הקהילה "הומו-לסבים").
 

מרצ

כל העובדות עד כה מצביעות על כך שמרצ היתה ועודנה המפלגה שהכי מזוהה עם הקהילה. חבר כנסת הומו מוצהר ראשון מטעמה, פורום במנגנון הארגון של נציגי הקהילה (גיאות), קמפיין לקהילה בכל מערכת בחירות ומאסה של חברי-כנסת פרו-גאים. בבחירות הנוכחיות הוקצה לפעילות מטה גיאות, שבראשו עומד יו"ר אגודת ההומואים והלסביות לשעבר, איתי פנקס, סכום חסר תקדים של כמאתיים אלף שקל. עם זאת קיימת עדיין המפלה הצורבת בבחירת הרשימה, שבה נדחק עוזי אבן, עקב שריון לנשים, ערבים, נכים ורוסים, למקום שהוא כנראה לא ריאלי.

נוסף לזה ניסה השנה ח"כ אמנון רובינשטיין להעביר את חוק חירות המשפחה, ללא הצלחה. החוק ניסה למסד, שוב, נישואים אזרחיים. בהצעתו הופיעו המלים "גבר ואשה" במקום "בני זוג", והדבר עורר את זעם הקהילה.

חקיקה: ח"כ נעמי חזן ניסתה לתקן את חוק האימוץ, על מנת לאסור על העמותות המוכרות על ידי המדינה והעוסקות באימוץ לברר את נטייתו המינית של המבקש/ת לאמץ אימוץ בין-ארצי. ההצעה עברה בקריאה טרומית; ח"כ זהבה גלאון ניסתה לתקן את חוק זכויות החולה, על מנת לחדד מניעת אפליה על רקע נטייה מינית של מטופלים. ההצעה עברה בקריאה טרומית; ח"כ מוסי רז ניסה לתקן את חוק בתי משפט לענייני משפחה, כך שיכלול טיפול גם בזוגות חד-מיניים. ההצעה נפלה.

נציגים פרו-גייז: יוסי שריד, רן כהן, חיים אורון, זהבה גלאון, אבשלום וילן, נעמי חזן, אילן גילאון, מוסי רז, יעל דיין, רומן ברונפמן.

נציגים מן הקהילה: עוזי אבן (מקום 15), דינה אבקסיס (מקום 21), מיכל עדן (מקום 32).

משתתפים במצעדי גאווה: יוסי שריד, זהבה גלאון, אילן גילאון, מוסי רז, דדי צוקר, נעמי חזן, ענת מאור, חיים אורון (היחיד שהשתתף כשר בממשלה).

מצע: "מרצ תתבע חקיקה הקובעת כי לא יופלה אדם לרעה בשל העדפותיו המיניות בכל תחומי החיים והפעילות ולכל דבר ועניין. סעיפים מיוחדים יבטיחו זאת בחוקים שונים המעניקים זכויות סוציאליות לבני זוג ובחוק הירושה. בני זוג חד-מיני החיים יחדיו יזכו לאותן הטבות כמו גבר ואשה החיים יחדיו. יבוטל רישום מפלה של הומוסקסואלים ולסביות במאגרי המידע של המשטרה. כמו כן תגביר המשטרה את הגנתה על הומוסקסואלים המותקפים בשל אורח חייהם.

תחודש הפעילות במשרד החינוך במתן מידע אמין ועדכני על נטייה חד-מינית, במתן כלים חינוכיים לעסוק בנושא עם מתבגרים ובפיתוח מודעותם של אנשי חינוך. היועצים החינוכיים יקפידו על דיסקרטיות בטיפולם בבני נוער הומוסקסואלים ויושיטו עזרה לצורך התמודדות עם בעיותיהם המיוחדות. תינתן תמיכה להפקות תרבות, ספרות ואמנות הומוסקסואליות ולסביות, ללא כל אפליה ביחס לסוגי יצירה אחרים".
 

חד"ש

חד"ש, אשר מייצגת בעיקר את הציבור הערבי, נתברכה בעשור האחרון במחוקקת המצטיינת של המשכן. תמר גוז'נסקי, אשר היוותה מופת לעמיתיה כפרלמנטרית, נפרדה בסוף הקדנציה מהמפלגה, בעל כורחה (תקנון חד"ש קובע כי לאחר שלוש קדנציות רצופות יש לקבל את אישור מוסדות המפלגה כדי להמשיך לכהן בכנסת, וגוז'נסקי החליטה שלא לעשות כך).

גוז'נסקי גם היתה היחידה עד כה מן המפלגה, אשר יזמה חקיקה בענייני הקהילה והראתה מעורבות בעניינים הנוגעים לה.

חקיקה: ח"כ גוז'נסקי העבירה תיקון לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה, אשר מחדד את האיסור על אפליה על רקע נטייה מינית.

נציגים פרו-גייז ברשימה: אין.

נציגים מן הקהילה ברשימה: אין.

מצע: אין התייחסות ישירה לקהילה. מצוין סעיף המדבר על ביטול כל סוגי האפליה באופן כללי. לאחרונה הוקם במפלגה על ידי ליאור קיי (לשעבר מרצ) פורום לחברי הקהילה ולחברותיה.
 

עלה ירוק

המפלגה שהוכתרה בעיני רבים כקוריוז של הבחירות האחרונות סחפה מספר לא מבוטל של מצביעים ומאיימת הפעם באופן רציני להיכנס למשכן הכנסת. עלה ירוק החלו את החיזור שלהם אחר הקהילה כבר בבחירות הקודמות, כשביקשו (כמו היום) להרחיב את תחומי המצע שלהם אל מעבר ללגליזציה של סמים קלים. במצעם הוקדש פרק לקהילה, למרות היותו מנוסח באופן מגושם קמעה.

נציגים מן הקהילה ברשימה: תמרה שרייבר (מקום 8), איזבל דמלין (מקום 9).

מצע: "עלה ירוק תפעל למען זכויות הקהילה. אנו מאמינים בצורך לאשר נישואים חד מיניים, בצורך לאפשר לזוגות הרוצים בכך לאמץ ילדים או להשתמש בפונדקאות על מנת ליצור תא משפחתי חם ואוהב. נפעל כדי לסיים כל סוג של אפליה המבוססת על העדפה מינית, על ידי חקיקה שתאפשר זכויות ירושה, זכויות סוציאליות ואחרות לבן/בת זוג בקשר חד מיני. בהמשך לרעיון חופש הפרט, אין להבדיל בדבר בין זוגות הטרוסקסואלים וזוגות חד-מיניים, על כל המשתמע מכך.
נשאף להביא את אנשי מערכת החינוך ליכולת להתמודד עם הצרכים הפסיכולוגיים הייחודיים עבור בני נוער אשר מתלבטים בקשר לזהות ושייכות מינית. מתן כלים חינוכיים ליועצים ולמחנכים אשר יאפשרו להבין טוב יותר את בני הנוער ולהושיט להם יד לעזרה תוך דיסקרטיות".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by