בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
לא יעזור בית דין 

לא יעזור בית דין

 
 
נמרוד צוק

באיחור של 3 שנים ורק אחרי החלטת בית משפט, ג'ק פאבר יקרין את סרטו Watchman, שצולם במצלמות האבטחה של מוזיאון תל אביב

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בלאק ג'ק. מתוך הסרט
 בלאק ג'ק. מתוך הסרט   
בסוף השבוע הקרוב תגיע לסיומה אחת הפרשיות המוזרות והמטרידות בתולדות עולם האמנות הישראלית - הקרנת בכורה כפולה של הסרט Watchman, שלוש שנים לאחר שנוצר ונאסר להקרנה בצו בית משפט.

מדובר בסרט באורך תשע דקות, שעוסק בביקורת על חללים מוזיאליים, אותו יצרו האמן ג'ק פאבר ועמיתו גדי ספרוקט בתחילת שנת 2005. חומרי הגלם המצולמים הופקו באמצעות חיבור מצלמת וידאו למערכת מצלמות האבטחה של מוזיאון תל אביב ותיעוד אינטרקציות שונות של פאבר עם פסלים המוצגים בחלליו. הסרט נוצר ללא ידיעת המוזיאון, כשהגישה למצלמות האבטחה התאפשרה הודות לעבודתו של ספרוקט כבקר המערכת.

שעות ספורות לפני הקרנת הסרט בחלל האמנות האלטרנטיבי "מקלט 209", בפברואר 2005, נודע הדבר למוזיאון והוא פנה לבית המשפט להוצאת צו מניעה, בעקבותיו בוטלה ההקרנה. הפרשיה המשיכה בתביעה משפטית של המוזיאון להארכת הצו, שהתנהלה במשך קרוב לשלוש שנים והסתיימה ב-31.12 של השנה שעברה, בנצחון של יוצרי הסרט.
 
בלי זכויות יוצרים. מתוך הסרט
 בלי זכויות יוצרים. מתוך הסרט   
בפסק הדין דחתה השופטת, רות רונן, את טענות המוזיאון כי יש לו זכויות יוצרים על הסרט, כי הקרנתו מהווה לשון הרע וכי ייגרם לו נזק כלשהו כתוצאה מהצגתו, וקבעה שהסרט מקיים דיון סביב שאלות כמו גבולות היצירה והלגיטימיות של ביצוע עבירה לצורך יצירתה של עבודת אמנות, שאלות שחשוב שייחשפו בפני הציבור הרחב.

ג'ק פאבר מצדו אומר שמדובר בנצחון גדול ובפסק דין יוצא דופן ותקדימי, המציג את חופש הביטוי לא רק כזכות של יוצר להציג דעה, אלא גם כזכותו של הקהל להיחשף אליה, כהכרה בקהל בתור ישות בעלת זכויות. דוברת מוזיאון תל אביב, אורית אדרת, מסרה כי "למוזיאון אין עניין להגיב על הקרנת הסרט".
 
"אין תמיכה בעולם האמנות". מתוך הסרט
 "אין תמיכה בעולם האמנות". מתוך הסרט   
עד כמה קיבלת תמיכה מאמנים או גורמים אחרים בעולם האמנות?
"זכינו לתמיכה מעו"ד אביגדור פלדמן שייצג אותנו במשפט, מאריאלה אזולאי, מאדם ברוך, וגם מגלריה 'מנשר' ועודד ידעיה, שהסכימו להציג תערוכה שלי סביב הפרשה. זה היה החלל היחיד שהיה מוכן לקחת את הסיכון. עולם האמנות הוא ממש לא המקום לקבל בו תמיכה".

פאבר מדגיש שגם גלריה ברוורמן - שבחלל בו היא שכנה עד לאחרונה תתקיים הקרנת טרום-הבכורה של הסרט - ביקשה ממנו להבהיר כי אין לה שום קשר אליו, "בגלל שהם בעסקי האמנות וזקוקים למרחב הבטחון הזה", הוא אומר.

התאכזבת מהיקף הסיקור התקשרותי שקיבלת?
"יש בישראל קבוצה מאוד קטנה של אנשים שמקדמים עניינים הקשורים לאמנות ואחריות ציבורית. מבחינת התקשורת, תחום האמנות נתפס כעוד סוג של תעשיית זוהר וכמקור לרכילות פנימית. העשיה שלנו מאוד חורגת מהסטנדרטים האלה. הסרט לא נעשה כדי לקדם אותנו כאמנים ולא כדי למכור אותו לחברת סלולר להפצה בדור השלישי.

"למרות כל מה שקרה, שהיה גלוי בפני כל מי שרצה, לא נעשה שום בדק בית לגבי ההתנהלות של מוזיאון תל אביב, לא התקבלו שום קריאות על כך שהמוזיאון פעל נגד האינטרסים של הציבור, אף אחד לא שאל שאלות על כך שמנהל המוזיאון, מרדכי עומר, אחד האנשים החזקים ביותר בעולם האמנות הישראלי, אומר בבית דין משפט כמו 'לעמוד מול פסל ולדבר אליו זו השפלה, וכך גם לעמוד מול מצלמות המוזיאון ולדבר אליהן' (נלקח מתוך פסק הדין – נ"צ). מדובר במוסד מאוד משמעותי וחיוני, וזאת תפיסת העולם שלו. האם טענה כזאת מצדיקה את כל המהלך המופרך הזה?"
 
 
בהמתנה לפרויקט הגרילה הבא. מתוך הסרט
 בהמתנה לפרויקט הגרילה הבא. מתוך הסרט   
כשיצרתם את הסרט, לא חששתם שהמוזיאון ינסה לפעול נגדכם?
"לא היה במה שעשינו שום דבר פלילי או לא חוקי, תכננו את זה בקפידה כדי לא לפול למלכודת הזאת. עשינו את הסרט כדי שיראו אותו. ברור שהפרנו את הכללים הפנימיים של המוזיאון ועשינו פעולה נטולת תקדים שיש לה השלכות ועלולה להתפס כלא לגיטימית, אבל יש מרחק רב מכאן ועד לנקודה שבה המוזיאון רודף, מצנזר ותובע אותך.

"הסרט, כמו שהוא נעשה, לא היה יכול שלא לעורר תגובה, אבל אף אחד לא חשב שדבר כזה יכול לקרות. אין בזה רסיס של הגיון, זו התנהלות שאין לה שום ביסוס. חשבנו שלכל היותר לא יאהבו את זה, לא יצרפו אותנו לרשימת ההזמנות לפתיחות שלהם, אבל מכאן ועד הדבר שקרה בפועל, יש פער בלתי נתפס. כשהמוזיאון בא וחותר תחת חופש הביטוי ופועל כחשוך במצנזרים, דרוש בדק בית מאוד משמעותי במערך הכוחות ובהתנהלות של מוסדות משפיעים. בדרך כלל האמנות אמורה להלחם על חופש הביטוי בשיניים ובציפורניים, והמדינה ובתי המשפט הם אלה שפועלים כגוף המצנזר, ומה שקרה כאן זה היפוך תפקידים מרסק.
 
 
"מאוד מעציב שהמוזיאון משקיע משאבים ציבוריים בתביעות חסרות שחר נגד אמנים חסרי אמצעים. המוזיאון מקבל תקציבים ותרומות לא כדי לתקוף אמנים ולצנזר, אלא כדי לקדם יצירות אמנות, מה שהוא לחלוטין לא עשה במקרה שלי".

פסק הדין שינה את דעתך על מוסדות המדינה?
"ההחלטה של בית המשפט מעוררת המון תקווה, ולא רק בתור בנאדם שבמשך שלוש שנים נרדף ודיבתו הוצאה והושקע כל מאמץ כדי להשתיק אותו, אלא הרבה מעבר לכך. מבחינת התעשייה כל הדלתות סגורות בפני ואין לי הרבה אלטרנטיבות, אבל טוב שחופש הביטוי זכה למקום הראוי לו".

מה הפרויקט הבא שלך?
"יש כמה פרויקטים של אמנות גרילה, שכמובן אני לא אדבר עליהם מראש, ובמקביל אני מנסה לגייס תמיכה ומימון לפרויקט דוקומנטרי על הסוגיה של אמנות וצנזורה".

Watchman יוקרן ביום שישי ב-16:00 בחלל התצוגה ביהודה הלוי 81 (לשעבר גלריה ברוורמן) ובשבת ב-21:00, באולם ההקרנה של חנות "האוזן השלישית"
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by