בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בארנבוים במיגננה 
 
 השטאטס אופר. מוסד   
 
ניר נון נוה

עיריית ברלין מתכננת לבצע רפורמה שתפגע בעצמאות בית האופרה שהוא מנהל. בארנבוים: מדובר בהרס מוסד המהווה סמל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ברלין ידועה ביסודותיה התרבותיים העמוקים, בעיקר בכל הקשור לתרבות ואמנות קלאסית. אולם גם בעיר שכזו לא משוכנעים כולם שזה נכון שיתקיימו להם זה לצד זה לא פחות מאשר שלושה בתי אופרה. מדובר באחד השרידים ההיסטוריים לחומה, שלכל חלק של העיר היה את בית האופרה שלו, כמו גם האופרה הממלכתית. 12 שנה לאחר האיחוד עדיין פועלים להם שלושת בתי האופרה של העיר בעצמאות מלאה.

השטאטס אופר (האופרה העירונית), לשעבר בית האופרה של מזרח ברלין, המנוהלת על ידי דניאל ברנבוים, הדויטשה אופר (האופרה הגרמנית) במערב העיר והקומישה אופר (האופרה הקומית) המהווה סוג של אלטרנטיבה.

אלא שבירת גרמניה מצוייה במצוקה כלכלית קשה. האיחוד דרש השקעה עצומה בתשתיות, האבטלה בחלק המזרחי הביאה להוצאות סוציאליות רבות, ונוסף לכל אלה התעוררו בשנה שעברה בעירייה וגילו כי נעלמו להם כשישה מילארד יורו מחשבון הבנק. התוצאה - העיריה בגרעון של מיליארדי יורו.

נוכח המצב מדובר רבות בעיר על קיצוץ בתקציב התרבות. נשמע מוכר ממחוזותינו? ההבדל היחיד הוא שבברלין ההשקעה בתרבות היא עצומה, והקיצוץ יפגע חלקית בעולם התרבותי, בעוד בארץ התקציב זעום והקיצוץ בו יביא לחורבן העולם התרבותי.

אחת ההצעות הייתה לאחד את בתי האופרה וליצור בית אופרה מרכזי אחד לעיר, כנהוג בבירות העולם. לאור ההתנגדות הרבה לכך, שבראשה עמד בארנבוים, הרעיון הוקפא. אלא שהמצוקה גברה. "הארץ" מדווח כי כעת התקבלה החלטה חדשה: קיצוץ של עשרה אחוזים בכוח האדם, כמאתיים עובדים, דבר שיוביל לחסכון של כעשרה מיליוני יורו בשנה. מלבד זאת, יאלצו בתי האופרה בעיר לעבוד בשיתוף פעולה בכל הנוגע למשאבים האדמניסטרטיביים והטכניים.

בארנבוים תוקף את ההחלטה ואומר כי האופרה בראשה הוא עומד, השטאטס אופר, תאבד את ייחודה כסמל המורשת המוסיקלית של העיר מזה 200 שנה וכי כל המטרה היא לחלוב את בית האופרה שלו שמצליח כלכלית, דבר שיוביל להרס המוסד.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by