בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
שעה קלה על קלקלה 
 
 
צביקה בשור

סטיבן שפילברג קולע ב"תפוס אותי אם תוכל" היישר לתוך קולטני הכיף של צביקה בשור

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בימינו הופכים פתיחי הסרטים, הקטעים המוקדשים להצגת העושים העיקריים במלאכה, לסרטונים דחוסים ומיוזעים, שנועדו להכניס את הצופה למצב של הלם, ממנו הוא אמור להשתחרר רק כשאל המסכים יגיע הסרטון המקדים לסרט ההמשך. לרוב משמשים היסודות הגראפיים הבסיסיים, כלומר האותיות, כפטישים הנחבטים במוחו של הצופה. לפעמים השמות המוצגים הם קורבנות מעוותים, מטושטשים ובעיקר מדממים של איזה פשע מחליא המובטח לנו כי בוא יבוא כשיתחיל הסרט עצמו. על פי רוב מלוות הזוועות הללו בחרחורי גיטרות הנלחמות בעוז במגוון רעשים אלקטרוניים.

"תפוס אותי אם תוכל", לעומת זאת, נפתח בסרטון אנימציה מסוגנן להפליא. דמויות שחורות, שכמו יצאו מתוך פתיח מוצלח במיוחד לסדרת בלשים אמריקנית מראשית שנות השישים, רודפות זו אחרי זו בהליכה, בתוך צלליות מטוסים, במכוניות המשייטות לאיטן. בינות לצלילים הקצובים שמפיקים הכינורות שברקע, משתנה צללית הדמות הנרדפת כל הזמן. רגע אחד האיש הוא טייס, אחר כך רופא, אחר כך סתם אדם חסר ייחוד. בכל פעם בה הדמות הרודפת מתקרבת אליה, מחליפה הצללית הנרדפת את צורתה, נעלמת בזירה החדשה. מעל הקטע כולו מתפתל קלרינט שובב. כמה חסר מאמץ ומרווח הוא הקטע הזה.

ההבדל בין סרטון הפתיחה של השפילברג החדש ובין אחיו האלימים מייצג נאמנה את ההבדל בין הסרט כולו לשאר תוצריה של הוליווד בראשית שנות אלפיים. בעוד שרוב רובה של הוליווד מנסה לכפות על הצופה את המתח/פחד/עצב/אושר שהמפיק הבטיח לאולפן שכו-לם ירגישו, "תפוס אותי אם תוכל" מנסה ליהנות בעצמו, ומשאיר לך מספיק מקום כדי להצטרף אליו לכייף, אם כבר הגעת לאולם הקולנוע.

הסיפור, כמו שמרמז הפתיח, הוא סיפור של מרדף. פרנק אבגנייל ג'וניור (לאונרדו דיקפריו), איש שלגמרי היה באמת, ברח מהבית כשהיה בן 16 והוריו התגרשו. הוא הסתובב בניו-יורק בלי גרוש על התחת, וניסה למשוך צ'קים בלי כיסוי בתואנות שווא שונות. זה לא הלך לו, עד שיום אחד הוא הבין את העניין: לאנשים לא אכפת מה אתה אומר, אכפת להם רק מי אתה כשאתה אומר את זה. אז פרנק התחפש לטייס, ומאז אף אחד כבר לא אמר לו לא בבנק. בחמש השנים הבאות פרנק החליף זהויות וזייף צ'קים בלי חשבון. 4 מיליון דולר הוא גנב ככה, ובין היתר גם עבד כרופא בבית חולים וכעוזר תובע מחוזי. איזה איש.

קארל הנרטי (טום הנקס), סוכן יבשושי ב-FBI, היה האיש שרדף אחרי הרמאי המזהיר. בין השניים, כמה הוליוודי, החלה מתפתחת מערכת יחסית מוזרה, של חתול ועכבר עם קשרי דם ביניהם.

הרמב"ם אמר פעם שכדי להגיע למידה הטובה, היא מידת האמצע, חייב אדם למשוך את עצמו אל הקצה השני מזה שהוא נמצא בו עכשיו, ואז לנוע בזהירות עד לנקודה המתאימה. כך אמור קמצן להפוך לבזבזן מוחלט כדי שיוכל להגיע בסופו של דבר לניהול כספים נבון. על פי המהלכים של סטיבן שפילברג בשנים האחרונות, ייתכן בהחלט שנפל לידו איזה "מורה נבוכים" בכריכה רכה.

שני הסרטים האחרונים של הילד הנצחי, "AI: אינטליגנציה מלאכותית", ו"דו"ח מיוחד" היו יצירות שברחו בכוח מקישוטי העוגה שאפיינו את הקולנוע של שפילברג גם כשזה שעסק בשואה, במלחמה, בעבדות. בראשון התמודדה נפשו עם החזון הקודר של סטנלי קובריק, ויצרה סרט בו נקרע הילד שוחר האגדות תחת עולה של המציאות. בשני כבר נבעה הקדרות משפילברג עצמו, ונראה כאילו הוא בעצמו נבהל ממנה, עד שדאג לסיים את הסרט בנופת צופים מוגזמת.

עכשיו חוזר שפילברג לטפל בנושא "קליל". אבנגייל הרמאי הוא איש-ילד במיטב המסורת השפילברגית, אבל היעדר המוסר שלו, הדרך בה הוא מכופף אנשים לרצונו, מנצל את כשרון המשחק שלו כדי לעבור על החוק בלי רגע אחד של נקיפות מצפון, הופכים אותו לדמות ייחודית בקולנוע האמריקני השמרני של ימינו. אפילו האנטגוניסט שלו, הסוכן הנרטי, המסרב להפוך לחוצץ המוסרי של הסרט, לא שופט את אבגנייל לרגע אחד, ורק מנסה לתפוס אותו כי זו העבודה שלו - רחוק מדמויות השוטר הצדקניות הרגילות כרחוק ג'יימס קמרון מלשון המעטה.

ואין שיפוט, ואין דברים גדולים על סדר היום. ורק מקום נפלא לחבורה של סטיבי, עם המלחין ג'ון וויליאמס בפסקול אוורירי וקליט, עם הצלם יאנוש קמינסקי שהשתדל לא להעיק על העין עם פרטים ותנועות מצלמה מסובכות לשם סיבוך, עם העורך מייקל קאהן שהתאים את הקצב לנינוחות הממזרית הנדרשת. ועם לאונרדו דיקפריו, בתפקיד נערי שכאילו נתפר כפי מידותיו. אפשר להרגיש את ההנאה ששאבו כולם מעשיית הסרט שופעת מהמסך. עם כל קימור נוסף של העלילה, עם כל שוט שממוקם בדיוק במקום, כל בדיחה שמופיעה בלי שילוט "לצחוק בבקשה". כמו הופעה של להטוטן וירטואוז ומנוסה בפני הילדים של השכנה.

_____________________________________________________
תפוס אותי אם תוכל, ארה"ב 2002, 140 דקות (למידע על זמני הקרנת הסרט)

האתר הרשמי של הסרט
והטריילר
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by