בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הרובוטריקים 
 
 ליידיטרון. כיף? בהחלט. מרגש? פחות   
 
רענן אביר

רענן אביר ציפה לקבל מליידיטרון יותר מאשר אותם ריגושים סינתטיים מחוממים במיקרו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כנראה שהמיתון זה לא רק דברים טובים כמו תורים קצרים בבתי קפה ועסקיות משתלמות. לפעמים נחשף גם פרצופה המכוער של ההאטה הכלכלית, בדמות דיסקים שמגיעים באיחור של חודשים להפצה מקומית, למשל - למרות שמה הם כמה חודשים של איחור בהפצה, לעומת איחור של 15 שנה לפחות בכל הנוגע לסגנון המוסיקלי?

כן, שוב אלקטרו. ליידיטרון מוציאים עוד יצירה מושקעת שבה הם עושים כבוד לסגנונות האלקטרוניים של האייטיז. כמו באלבומם הקודם (והמצויין), "604", האווירה אפלולית והיי-טקית לפי מיטב המסורת של העשור ההוא, ובניגוד לסליזיות הנהנתנית של נציגים אחרים בז'אנר, שומרים ליידיטרון על נקודת המבט שמשקיפה מהצד על עולם של זוהר שעשוי מפלסטיק מבריק.

הדוגמא הטובה ביותר לכך היא כנראה להיט הרדיו שלהם, "Seventeen" , שנושא את המשפט המנצח: "They only want you when your seventeen - when your twenty-one your no fun"; אבל דווקא השיר הזה הוא אחד הפחות מעניינים באלבום, מוסיקלית, ונופל ברמתו מ"Playgirl" של האלבום הקודם, שהוא בתמצית, אותו השיר.

"Seventeen" הוא השיר השני באלבום, ומייד אחריו נכנס "Flicking your switch", שדווקא מקצב האסיד-האוס שלו העלה לי את החיוך על הפנים, משל היה באמת המנון ישן ואהוב של רחבות הריקודים. משם והלאה ממשיך "Light & Magic" לגעת בספקטרום של סגנונות ומקצבים עם הצלילים הסינתטיים של האלקטרו, כשרוב השירים קלאביים יותר מב"604", וקשה יותר להבין מהם את המילים - גם כשמירה לא שרה בבולגרית.

דווקא בגלל שהאלבום כייפי כל כך, ושניכרת ממנו הבנה אמיתית של המוסיקה - עם יצירות מקוריות ולא גרסאות כיסוי מקפצות, כשהשירים בנויים בצורה כל כך מדויקת - חבל שהוא לא נושא עימו כל בשורה אמיתית. בשביל הילדים שקרום הבתולים של האוזן שלהם נבקע לראשונה ע"י צלילי אלקטרו מרגשים זה לא באמת משנה, מן הסתם; גם ההפקה המוסיקלית היא מהמעלה הראשונה וסינתים מעולם לא נשמעו כל כך טוב - אולי הם עובדים עם כלים מקוריים מהתקופה, אבל לעזאזל, נתנו פה עבודה על הסאונד; אבל למרות כל אלה, הגיע הזמן לרתום את כל הכישרון הזה לצלילים עדכניים יותר ומקצבים לא מוכרים. אז גם יצליחו ליידיטרון לרגש באמת.

מי שבכל זאת רוצה לשמוע איך לוקחים חומרים שמעל עשור וחצי אין בהם חידוש, ומרכיבים מהם משהו טוב שעשוי כמו שצריך, לא יטעה עם "Light & Magic".

_______________________________________
Ladytron: Light & Magic, (הד ארצי/Invicta Hi-Fi)

האתר של ליידיטרון
"Seventeen" להאזנה
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by