בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
"טלאי צהוב על הלב" 

"טלאי צהוב על הלב"

 
 
נילי אורן

לפני עשור היא היתה לבד, היום שהרה בלאו, מייסדת טקס הזכרון האלטרנטיבי ליום השואה, שמחה שישנם קולות נוספים. השחקן שרון רג'יאנו הוא אחד מהם: "אנחנו העתיד של תקופה חשוכה"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"רוצים להתעסק בזכרון אישי". שהרה בלאו (צילום: עדי מזן)
 "רוצים להתעסק בזכרון אישי". שהרה בלאו (צילום: עדי מזן)    
טקסי הזכרון הרשמיים ליום השואה והגבורה יתקיימו הערב (ד') בכל רחבי הארץ. בתל אביב יתקיים כמדי שנה בעשר השנים האחרונות גם טקס יום השואה האלטרנטיבי בתיאטרון תמונע, אבל בניגוד לשנותיו הראשונות, הפעם הוא לא יהיה לבד. בין הטקסים הנוספים שייציינו את זכרון השואה נמצא גם ערב שמארגן השחקן שרון רג'יאנו במרכז ברודט, ומבקש להוסיף עוד אלטרנטיבה לאלטרנטיבה. "כמעט כל מקום תרבותי היום פתוח, ואפילו בבתי קפה שמעתי שמקיימים הקראות של טקסטים ליום השואה", אומרת שהרה בלאו, ממייסדי הטקס האלטרנטיבי המקורי. "אני חושבת שזה נהדר, והלוואי שזה רק ילך ויתרחב".

איך נולד הרעיון לקיים טקס אלטרנטיבי?
"אני עבדתי אז במכון ללימודי השואה בחיפה, וכשבאתי לתל אביב ראיתי שיש ענין גדול בנושא השואה. אבל כששאלתי אנשים מה הם עושים ביום השואה הם אמרו שום דבר, מקסימום מביאים סרט בוידאומט. אנשים העדיפו לזכור את הטקסים בבית הספר, ולא ללכת לטקסים הרשמיים, כי זה לא התחבר לחיים שלהם. אז יחד עם הבמאי אבי גיבסון בראל, התחלנו לחשוב על טקס שיגרום גם לאנשים צעירים לצאת מהבית ביום השואה.

"הגענו למסקנה שאנחנו רוצים להתעסק בזכרון האישי. לכן הטקס לא עוסק בדכאו וטרבלינקה, אלא במה שקרה מאז תום מלחמת העולם השניה. לא בעם ישראל זוכר, אלא באני זוכר. בטקס שלנו כל אחד מביא את נקודת המבט האישית שלו, או מדבר על אירועים שקרו לו במהלך השנים הקודמות שקשורים לזכרון השואה. חשוב לי להבהיר שיש לי המון כבוד לטקסים הממוסדים, ואנחנו לא אלטרנטיבים מתוך אי-כבוד לממסד, אלא מתוך השלמה שלו. לטקסים הממוסדים יש אלמנט רגשי. שלנו, מכריח אותך לחשוב ולהיות פעיל. החלק הכי יפה הוא שאנשים נשארים במקום אחרי שהטקס מסתיים, ולא מסכימים להכל".
 
 
בשנותיו הראשונות הטקס קיבל ביקורות קשות.
"העובדה שהטקס קורה זו השנה העשירית באמת מאוד מפתיעה. כשהתחלנו, היינו צריכים אישור מיוחד מהמשטרה לעשות משהו ליום השואה. בשנה הראשונה אנשים באמת לא אהבו את העיסוק בהווה, ואמרו שצריך לעסוק בנספים. אבל כדי לזכור צריך גם לחשוב, לדעת, לשאול. השואה באמת אקטואלית לקיומנו היום, וזכרון זה לא רק דרך יגון אלא גם דרך מחשבה.

"עוזי וייל אמר ב-2004 שמאז השואה הזמן הולך אחורה. כי השפעתה מתעצמת. ובאמת, בשנים הראשונות אחרי השואה לא ממש דיברו עליה כי אנשים עוד חיו את ההשפעות שלה. אחר כך בשנות השישים היתה התעוררות והתחילו לדבר עליה, בשנות השמונים יצא האלבום 'אפר ואבק' שכבר הכניס את הדור השני והשלישי לתמונה. זה לא ארוע הסטורי שמיטשטש, לדעתי זה צריך לבוא לידי ביטוי גם בטקסים, וזה מה שעומד בבסיס הטקסים שלנו".
 

"אנחנו העתיד של תקופה חשוכה"

שמח על הכאב. שרון רג'יניאנו (יח"צ)
 שמח על הכאב. שרון רג'יניאנו (יח"צ)   
השחקן שרון רג'יאנו ינחה גם הוא, זו השנה השלישית, טקס זכרון אלטרנטיבי ליום השואה. "לערב קוראים 'זכור' בעקבות הפסוק 'זכור את שעשה לך עמלק'", הוא מסביר. "אני מתחבר בו לאמנים שהעשיה שלהם נוקבת, לא אומר קיצונית, אבל יש לה קשר לכל מה שנקרא זכרון, כי זה מה שאנחנו. אנחנו העתיד של תקופה חשוכה".

יש כבר ערב אלטרנטיבי לזכר השואה בתל אביב שרץ במשך שנים, מה גרם לך לרצות לעשות אחד כזה משלך?
"גם אני השתתפתי פעם בערב שלהם. אבל אני רוצה להתעסק בכאב האמיתי, לא להביא פיליפינית שתספר על הניצול בו היא מטפלת. הציעו לי לדוגמה מוסיקה ערבית ללוות את אחד הקטעים בטקס, אבל במה אנחנו מתעסקים? בעם היהודי. לא אכפת לי אם זה נשמע גזעני, מצדי שיקראו לי יהודי גזעני. לדעתי כל מאתיים מטר בתל אביב צריך להיות מרכז שיזכיר את השואה, הדם צריך לזעוק בכל השפות.

"כשאבא שלי עם השנים החל לגלות לנו שהוא ניצול שואה, זה די צמרר אותי, כי כילד להורים ספרדים (אבא שלי יליד לוב ואמא ילידת איראן) לא באמת למדתי וגדלתי על זה, וכשגיליתי שבעקבות החוזה שעשה מוסוליני עם היטלר יהודי לוב, שהיתה קולוניה איטלקית, הועברו לברגן בלזן, פתאום הבנתי שגם בחלקי נפל להיות בן לניצול שואה. לא שזה כבוד גדול. אז הקמתי תיאטרון יהודי בו אני עובד כרגע, ואז התחברנו למרכז ברודט של עיריית תל אביב שמטרתו לשמר את התרבות היהודית.

"אני מרגיש שאמנים, יוצרים, ואנשי ציבור הם אנשי בשורה. יש להם יכולת ואחריות להתעסק בבשורה ולהגיד 'אל תשכחו', כדי שלא ניפול חלל עוד פעם כי הקיום שלנו כל הזמן מונח על כף המאזניים. אנחנו מקבלים דברים על מגש של כסף, ולכן זה הקהה אותנו. זה כאב שבוער בי ואני שמח שיש לי אותו, כי זה כאב שמניע אותי, שמעיר אותי, אני חושב שככה אנחנו צריכים להיות. כל אחד מאיתנו הרי הולך עם טלאי צהוב על הלב, ולא משנה מה הצבע או הצורה שהוא בוחר לתת לו".

"זכור" יחל ב-21:00 במרכז ברודט לתרבות יהודית, צייטלין 22, תל אביב
טקס הזכרון האלטרנטיבי יחל ב-22:00 בתיאטרון תמונע, שונצינו 8, תל אביב
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by