בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
סחרור קטלני 
 
 צ`כוב. בימוי אנרגטי ודחוס של אבי מלכה   
 
רענן אביר

רענן אביר דוחק בכם לתפוס את הפרשנות הישירה והאנרגטית של תלמידי סמינר הקיבוצים ל"גן הדובדבנים" של צ'כוב

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מה אפשר לבקש מהצגת סטודנטים? שכולם יזכרו את הטקסט, שהרמקולים לא יצרמו, שהשחקנים לא יביאו את התלבושות מהבית, שהפרוז'קטורים לא יסנוורו ושהאמהות לא ישיבו בפלשים מהקהל.

המחזה "גן הדובדבנים" לאנטון צ'כוב, בביצוע תלמידי שנה ג' של בית הספר לאמנויות הבמה בסמינר הקיבוצים, מתגבר על כל המכשולים הללו וגם נותן לכם חווית תיאטרון, שמשתלמת אפילו עבור מי שכבר ראה את ההצגה בביצועים אחרים; ועל כך לא רק אני חתום, אלא גם בת-זוגי להצגה, ויקי, שצפתה ברוב יצירתו של צ'כוב בשפת המקור בתיאטראות מוסקבה.

עלילת המחזה מתרחשת ברוסיה של סוף המאה ה-19, ומספרת את סיפורה של משפחה אריסטוקרטית היורדת מנכסיה במהירות. המשפחה והדמויות הסובבות אותה נתונות בסחרור של אי-ודאות לגבי העתיד הצפוי להן. שיקוף של סחרור בו נתונה החברה הרוסית כולה בזמן ההוא: 30 שנה לאחר ביטול העבדות ושנים ספורות לפני המהפכה הרוסית. מי שרוצה ימצא אנלוגיות לחברה הישראלית של 2003 הנתונה גם היא בסחרור, באינרציה עוד מאז באזל.

באחת המערכות מזכיר המשרת הזקן שפעם לאדונים היה את המשרתים ולמשרתים את האדונים - באותה תקופה הכל היה פשוט יותר וכל אחד הרגיש בטוח במקומו. כנראה שגם אצלנו הבינו את זה; באמת קל יותר כשהיהודים טובים והערבים רעים או הערבים טובים והיהודים רעים. כל אחד שיבחר את הצד שלו.

ומי שלא רוצה את הניתוחים שלי יכול להתעלם. שהרי צ'כוב עצמו לא עוסק בפוליטיקה במחזה, אלא באנשים שחיים במציאות, שהתהליכים החברתיים ולעיתים החלטות של אחרים, הכתיבו עבורם.

גם הדמויות של צ'כוב עוסקות בניתוחים. בפולמוס אינסופי מקבלת כל פעם דמות אחרת את קידמת הבמה כדי לשתף את הצופים בהגיגיה, מפליגה רחוק, מדברת ברומו של עולם או דרך חלונה הצר והאישי דרכו היא משקיפה על החיים. תמיד זה יסתיים בטרם עת בהתערבות גסה של אחת הדמויות האחרות; כל זה אינו נוגע לה ולעולמה.

הבימוי האנרגטי והדחוס של אבי מלכה עושה טוב למחזה ומעלה בי את הריגוש של צ'כוב כפי שקראתי אותו בנעורי, שלא כמו צפייה בביצוע אנמי וקורקטי של התיאטרון הלאומי האנגלי, מדויק ככל שיהיה.

האנרגיה הזאת מתועלת יפה דרך השחקנים הצעירים שחדורים בלהט להצליח ולרגש. באולם הקטן אפשר לחוות את השחקנים מקרוב וליהנות מכל מחווה של הגוף והבעת פנים, בביצוע חזק, שהייתם מרגישים אותו גם מהקצה של היכל התרבות.

________________________________________________
סופ"ש אחרון ל"גן הדובדבנים" לאנטון צ'כוב, בביצוע תלמידי שנה ג' בסמינר הקיבוצים:

ה' (היום) - 20:30
ו' - 14:00
שבת - 20:30

טל': 03-6902311, 03-6902357
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by