בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
שליחות (לא) קטלנית 

שליחות (לא) קטלנית

 
 
נילי אורן

הסרט "שליחות קטלנית" הבא יותאם לילדים. לאות הזדהות עשינו את אותו דבר גם למטריקס, מועדון קרב ועוד. משעשע, תודו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אלימות מד"בית קשה. שליחות קטלנית (יח"צ)
 אלימות מד"בית קשה. שליחות קטלנית (יח"צ)   
בשביל המרצ'נדייז והרווחים, הסרט הבא בסדרת שליחות קטלנית יותאם לצפיה לילדים. ההחלטה, שהתפרסמה השבוע, מובנת למדי. אחרי הכל "הפסיון" של מל גיבסון שהיה הסרט המרוויח ביותר שקיבל את הדירוג R - כלומר הוגבל לצפיה מגיל 17 או בלויית מבוגר - גרף רק כ-370 מיליון דולר בארצות הברית. לעומתו, הסרט "טיטאניק" שעומד בראש רשימת הסרטים המרוויחים ביותר בקטגורית הדירוג PG-13 - כלומר אלה שמותרים לצפיה לילדים מגיל 13 או בליווי מבוגר - עשה כ-600 מיליון דולר בקולנועי אמריקה.

את דירוג הסרטים קובעת מועצה שנקראת בחיבה CARA ושייכת לאיגוד הסרטים האמריקני (MPAA). שיטת הדירוג שלה החלה בשנת 1968, ולמרות שהאולפנים לא מחוייבים להשתמש בה, רובם עושים זאת, משום מה. אולי כי רוב בתי הקולנוע בארצות הברית לא מקרינים סרטים שלא דורגו על ידי המועצה וכי חברות השכרת הסרטים גם הן מעדיפות להתעסק רק עם סרטים מדורגים.

הקריטריונים על פיהם נקבע איזה סרט יזכה לדירוג R ואיזה ל-PG-13 אינם ברורים לחלוטין. הם תלויים במידה זו או אחרת ברמת האלימות, הסקס, הסמים והשפה הבוטה המופיעים בסרטים. על פי ההגדרה, סרטי R יכילו עירום ומיניות גרפית, אלימות קשה, שפה בוטה, סצינות אימה ו/או זוועה ושימוש בסמים. סרטי PG-13 לעומתם, יוכלו להכיל עירום חלקי ותוכן מיני מרומז והשפה וההומור יעסקו בנושאים בוגרים. האקשן והאימה בסרטים הללו יוכלו להיות אינטנסיביים ברמת האלימות שלהם, אבל שפיכות דמים לרוב לא תיראה בהם, ומריחואנה היא הסם היחיד שיוזכר בהם.

כל שלושת סרטי "שליחות קטלנית" הקודמים דורגו R. למה? בראשון לא ניתנה סיבה, ואילו השני והשלישי זכו לדירוג בשל מה שהוגדר על ידי המועצה כ"אלימות קשה או אקשן מתחום המדע הבדיוני ושפה בוטה". נגד השלישי נזקף גם "מעט עירום". אז נכון שאין לנו דבר נגד הרצון הבריא להכניס לכיס עוד זוז או שישה, אבל השאלה היא באיזה מחיר. כדי לנסות להבין מה צפוי לנו, החלטנו לקחת כמה סרטים מוכרים שזכו לדירוג R ולהפוך אותם לראויי PG-13. התוצאות לפניכם.
 

א. המטריקס

צער בעלי חיים. המטריקס (יח"צ)
 צער בעלי חיים. המטריקס (יח"צ)   
שנה: 1999
דירוג: R
סיבה: אלימות וקצת שפה בוטה
הצעת הוועדה לתיקונים בעלילה: הקבוצה של מורפיוס יוצרת קשר עם ניאו, מתכנת מחשבים מוכשר. ניאו לא מתעסק עם גלולות, לא משנה באיזה צבע ולכן מורפיוס מבקש ממנו לבחור בין קלף מלכה לב לקלף מלכה יהלום כדי להחליט האם ברצונו לגלות מה פשרו האמיתי של העולם. לאחר שניאו שולף את הקלף הנכון (לב כמובן, כי מסר חינוכי שמעדיף את הרגש על הממון תמיד מוכר יותר), הוא מגלה שחייו הם אשליה.

השנה אינה 1999 אלא העתיד, והעולם שאותו הכיר הוא למעשה תוכנת מציאות מדומה מחוכמת - "המטריקס". התוכנה נוצרה בידי מכונות תבוניות שרוצות להשתלט על העולם ומשתמשות בגלי מוח של כלבים כמקור אנרגיה. לשם מטרה זו כלבים מיוצרים באופן מלאכותי ומגודלים בתוך תאים, וכדי לגרות את מוחם לפעילות חשמלית, יצרו עבורם עולם שנראה אמיתי. גם בני האדם חיים בעולם המלאכותי הזה, כדי לשמור על אמינותו עבור הכלבים.

מורפיוס, חבר ב"צער בעלי חיים", מאמין שלניאו יש את הכוח לשלוט במטריקס. למרות ספקנותו של ניאו, הוא לומד בהדרגה כיצד ניתן לכופף את חוקי התוכנה, מתאמן בקונג פו מסוגנן שמצולם בסלואו מושן, ומתאהב בסגניתו של מורפיוס, טריניטי. בסוף הסרט הוא אפילו יחזיק איתה ידיים. בינתיים הוא מצליח לשכנע את המכונות בעזרת יכולת רטורית מופלאה, שאם הם ימשיכו בשלהם, בסוף הם יינשכו. כך הוא גם הופך את הסרט למותאם לילדים מגיל 13, וגם מונע מאיתנו שני סרטי המשך דלוחים. הידד.
 

ב. מועדון קרב

אלופי הדוקים. מועדון קרב (יח"צ)
 אלופי הדוקים. מועדון קרב (יח"צ)   
שנה: 1999
דירוג: R
סיבה: תיאור גרפי מטריד של התנהגות אנטי חברתית אלימה, מיניות ושפה בוטה.
הצעת הוועדה לתיקונים בעלילה: הגיבור עובד במשרה משעממת ומדכאת, חי לבדו בדירה חסרת ייחוד בבנין מגורים ענק, ללא משפחה או חיי חברה, וסובל מנדודי שינה קשים. הוא פוגש אדם בשם טיילר דרדן שמציג בפני הגיבור את פילוסופית החיים שלו, שמהותה עזרה לזולת ומימוש עצמי.

תכנית התיקון שמתווה טיילר עבור הגיבור כוללת ויתור על נוחיות החיים הבורגניים, תרומה לנזקקים, ואימונים אינטנסיבים במשחק דוקים. השניים מקימים מועדון חברים סגור, שחבריו נפגשים מדי לילה כדי לערוך אימונים במשחק המאתגר הזה, שלעיתים אפילו שורט ופוצע חלק מהמתמודדים הבלתי מנוסים. האימונים מתוארים כחוויה הגברית האולטימטיבית שמחדדת את החושים ומאפשרת לגבר להיות "גבר" כמו שהטבע התכוון. חוקי המועדון, הם:
החוק הראשון: ואהבת לרעך כמוך.
החוק השני: ואהבת לרעך כמוך.
החוק השלישי: אסור לדבר על מועדון הדוקים.
החוק הרביעי: אם זהו יומך הראשון במועדון, חובה עליך לשחק דוקים.
הפילוסופיה של דרדן מתפשטת במהרה, המועדון גדל ונוספים לו סניפים בכל ערי ארצות הברית, ותחת הנהגתו של דרדן הוא הופך לתנועת המונים טובה ומיטיבה. בסוף הסרט הגיבור כבר איננו גלמוד ואומלל, וכולנו לומדים דרך ארץ מהי.
 
 

ג. ספרות זולה

תיזהרי שלא לבלוס ולדבר. ספרות זולה (יח"צ)
 תיזהרי שלא לבלוס ולדבר. ספרות זולה (יח"צ)   
שנה: 1994
דירוג: R
סיבה: אלימות גרפית קשה, שימוש בסמים, שפה סוטה ומיניות בוטה.
הצעת הוועדה לתיקונים בעלילה: וינס וגה וג'ולס וינפילד הם שני סוכני מכירות של תיקים שנשלחים להחזיר מזוודה מלקוח שלא שילם עליה. כשהם מגיעים לדירה, השוהים בה מסרבים לתת להם את המזוודה, ומיידים בהם חתיכות מזון. בתמורה שולפים הסוכנים את רובי המים שלהם, יורים בהם ומכניעים אותם.

אחר כך הבוס של חברת התיקים מבקש מוינס לקחת את אשתו לרקוד. במהלך הערב האשה מדברת בעודה נותנת ביס בהמבורגר, מקדימה קנה לוושט, וכמעט מתה. וינס מתייעץ עם חבר שלו שמבין בעזרה ראשונה, ומציל אותה ברגע האחרון. באותו זמן בעלה של הנחנקת מציע לג'ודוקא בשם בוץ' לפרסם את חברת התיקים שלו, ובוץ' כמעט הולך על זה אבל ברגע האחרון שומע שהחברה מנצלת ילדים בסין, ובורח כל עוד נפשו בו על קורקינט ידידותי לסביבה.

במעבר חציה אקראי הוא רואה לפתע את הבוס של חברת התיקים, שמבחין בו ורודף אחריו לתוך חנות ספרים. לתדהמתם, המוכר שולף אקדח, ומכריח אותם להאזין לו מקריא פרקים נבחרים מ"אנה קרנינה". לאחר שבוץ' מצליח להשתלט על המוכר ולשחרר את הבוס, הוא סולח לו. הסרט מתחיל בסצינה במסעדה בה יושבים בחור ובחורה, ובסופו הם עולים על השולחן ומודיעים לכולם שהם בהריון.
 

ד. הנוסע השמיני

עוד מעט הוא יהפוך למתוק. הנוסע השמיני (יח"צ)
 עוד מעט הוא יהפוך למתוק. הנוסע השמיני (יח"צ)   
שנה: 1979
דירוג: R
סיבה: אלימות/זוועה מתחום המדע הבדיוני ושפה בוטה.
הצעת הוועדה לתיקונים בעלילה: הסאגה מתחילה על ספינת החלל "נ‏וסטרומו", הנמצאת במסע מסחרי שגרתי. ספינת החלל כוללת צוות של שבעה אנשים, ובהם הקצינה אלן ריפלי. כולם נמצאים בהרדמה. כשהספינה חולפת ליד פלנטה ומאתרת מקור חיים זר, המחשב מעיר את הצוות, שיורד לכוכב לאתר את מקור החיים.

בעולם המת הצוות מוצא חללית של גזע עתיק, ובתוכה ביצים מזן לא ידוע. אחת הביצים בוקעת, ויצור עכבישי למראה בגודל כף יד עם זרועות ארוכות קופץ על הקסדה של אחד קיין, אחד הקצינים. הצוות מחזיר אותו לספינה, ובה נערכים נסיונות להסיר את היצור מפניו של הקצין, אך ללא הועיל.

כעבור זמן מה מגלים אנשי הצוות שהיצור נעלם מפניו של קיין והאיש אף חוזר להכרה, אך עד מהרה מתפרץ מטבורו יצור חביב למראה. מכאן מתמקד הסרט בנסיונות לתקשר עם היצור החמקמק ההולך וגדל, ומעורר בכל אחד מאנשי הצוות את הצד האימהי שבתוכו. לאחר שהיצור שבה את ליבם של כל אנשי הצוות מלבדה, מצליחה ריפלי לבסוף לחבק את היצור, ולגלות גם בעצמה את הצד החם והרך. בהתקף רכושנות היא נוטשת את הספינה עם היצור בחיקה, מנסה לפוצץ את ספינת האם כדי שאף אחד לא יחמוס ממנה את מחמל נפשה, וכך פותחת פתח לסרטי ההמשך.
 

ה. מין מסוכן

רחומה וחכמה. מין מסוכן (יח"צ)
 רחומה וחכמה. מין מסוכן (יח"צ)   
שנה: 1995
דירוג: R
סיבה: אלימות מתחום המדע הבדיוני, מיניות קשה ושפה בוטה.
הצעת הוועדה לתיקונים בעלילה: בחורה בורחת ממעבדות ניסוי סודיות בארצות הברית והכוננות עולה לשיא. צוות מיוחד נשלח לנסות לאתר אותה. היא חכמה, יפהפיה, ולא אנושית. מטרתה להיכנס להריון, למלא את העולם בצאצאים אינטיליגנטים, ולהעלות את רמת התבונה על כדור הארץ. האמצעי: גברים תמימים אותם היא מפתה לתרום לה זרע באמצעות שיחה מרתקת על האבולוציה האנושית, בעד ונגד.

לאחר שהיא מופרית באופן מלאכותי כמובן, היא נכנסת להריון שאורכו חצי שעה, ובתומו בוראת צבא של חנונים וחנוניות, שמאיימים לשפר על העולם. בסרט ההמשך פוגשת אותם פריס הילטון, כולאת אותם בספריה, ומשקה אותם באלכוהול עד שכל הבינה שלהם נמחקת והדבר היחיד שהם מסוגלים להגיד הוא – That's Hot. כך ניצל העולם, והכל שב על מקומו בשלום. היאח.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by